Stuttgart


Na mapach: 48°47′N 9°11′E/48,783333 9,183333

Stuttgart w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama Stuttgartu z południowego wschodu. Od doliny Neckar z lewej miasto wznosi się w kierunku centrum, przesłaniane przez wysokie drzewa w stronę wieży telewizyjnej na południu. Po prawej Stuttgart południowy i zachodni.

Stuttgart – miasto na prawach powiatu leżące nad rzeką Neckar w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.

Spis treści

Charakterystyka miasta | edytuj kod

Stuttgart leży w centrum jednego z 14 europejskich regionów metropolitarnych Badenii-Wirtembergii (niem. Europäische Metropolregion Stuttgart).

Podział administracyjny | edytuj kod

Miasto podzielone jest na 23 okręgi administracyjne (Stadtbezirk), które z kolei dzielą się na 152 dzielnice (Stadtteil).

Okręgi administracyjne Stuttgartu: Bad Cannstatt, Birkach, Botnang, Degerloch, Feuerbach, Hedelfingen, Möhringen, Mühlhausen, Münster, Obertürkheim, Plieningen, Sillenbuch, Stammheim, Stuttgart-Mitte, Stuttgart-Nord, Stuttgart-Ost, Stuttgart-Süd, Stuttgart-West, Untertürkheim, Vaihingen, Wangen, Weilimdorf oraz Zuffenhausen.

Historia | edytuj kod

Dzieje miasta sięgają czasów rzymskich, gdy w tym miejscu istniał wojskowy obóz warowny, największy i najważniejszy w środkowym biegu Neckaru, położony przy skrzyżowaniu ważnych dróg. W 746 w Cannstatt miała miejsce tzw. krwawa łaźnia, m.in. śmierć przywódców Alemanów i Bawarów[1].

Stuttgart był od 1806 roku stolicą królestwa Wirtembergii, a po roku 1918 republiki. W czasie II wojny światowej miasto zostało znacznie zniszczone wskutek bombardowań. Od 1946 Stuttgart był stolicą kraju związkowego Wirtembergia-Badenia, a następnie od 1952 – Badenia-Wirtembergia.

Gospodarka | edytuj kod

Miasto i jego okolica są znane ze znajdujących się przedsiębiorstw. Najbardziej znaczące to:

Region Stuttgartu wykazuje największe w Niemczech nagromadzenie instytucji naukowych, akademickich i badawczych. Nigdzie w Niemczech nie jest zgłaszane więcej patentów niż w Stuttgarcie. Nakłady na prace badawczo-rozwojowe w tym regionie wynoszą około 4,3 miliarda euro rocznie.

W Stuttgarcie znajduje się sześć Instytutów Fraunhofera, uniwersytety: Universität Stuttgart i Universität Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka oraz inne instytucje naukowo-badawcze.

Poza tym Stuttgart jest centrum medialnym, a mianowicie swe siedziby mają tutaj:

Miasto jest siedzibą stowarzyszenia Technisches Hilfswerk dla Badenii-Wirtembergii[2].

Ratusz

Transport | edytuj kod

Transport drogowy | edytuj kod

W południowej części Stuttgartu krzyżują się autostrady: A8, z A81 oraz krótki miejski odcinek autostrady A831, który prowadzi od węzła do śródmieścia Stuttgartu. Przed wjazdem samochodem do centrum miasta wykupić należy specjalną plakietkę (Umweltzone).

Transport kolejowy | edytuj kod

Stuttgart jest dużym węzłem kolejowym. Ważniejsze linie kolejowe wiodą w kierunkach:

Główny dworzec kolejowy Stuttgart Hauptbahnhof jest dworcem czołowym, ale w ramach projektu Stuttgart 21 planowane jest przeniesienie torowisk pod ziemię i przebudowa dworca na przelotowy.

Stacje kolejowe: Stuttgart-Feuerbach, Stuttgart Neckarpark, Stuttgart Nord, Stuttgart Österfeld.

Publiczny transport zbiorowy | edytuj kod

Komunikacja miejska

Podstawą publicznego transportu zbiorowego jest 15 regularnych linii, jedna linia tramwajowa (aktualnie przebudowywana do standardu kolei miejskiej) oraz 55 linii autobusowych. Od końca lat 60. XX wieku istniejąca wąskotorowa sieć tramwajowa jest sukcesywnie przebudowywana na kolej miejską. Tory w ścisłym centrum miasta poprowadzone są pod ziemią, a w pozostałych dzielnicach pociągi poruszają się w większości po wydzielonych torowiskach. W system komunikacji miejskiej włączona jest także kolej zębata łącząca dzielnicę Degerloch z południową częścią centrum miasta. Komunikację na szerszym obszarze zapewnia sześć linii podmiejskiej kolei S-Bahn, które łączą Stuttgart z kilkoma mniejszymi miastami satelickimi.

We wszystkich środkach transportu zbiorowego obowiązują bilety i taryfa związku komunikacyjnego VVS (Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart).

Transport lotniczy | edytuj kod

W rejonie południowej granicy miasta położony jest port lotniczy Stuttgart. Jest to największe lotnisko w Badenii-Wirtembergii, na którym odprawiono w 2006 ponad 10 milionów pasażerów.

Oświata | edytuj kod

 • Universität Stuttgart – założony w 1876 r. jako Polytechnikum; od 1890 roku Technische Hochschule; od 1976 roku uniwersytet.
 • Universität Hohenheim – założony w 1818 r. jako Uczelnia Rolno-Leśna; od 1847 roku – akademia; 1904 Wyższa Szkoła Rolnicza; od 1967 roku uniwersytet.
 • Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst StuttgartPaństwowa Szkoła Wyższa Muzyczna i Teatralna; założona w 1856 roku.
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste StuttgartPaństwowa Akademia Sztuk Plastycznych; założona w 1761 roku przez księcia Karola Eugeniusza jako Académie des arts.
 • Fachhochschule Stuttgart–Hochschule der MedienSzkoła Wyższa Mediów; założona 1 września 2001 roku.
 • Fachhochschule Stuttgart–Hochschule für Technik; założona w 1832 roku.
 • Stuttgart Institut of Management and Technology (SIMT); szkoła anglojęzyczna.
 • Freie Hochschule Stuttgart–Seminar für WaldorfpädagogikWyższa Szkoła Pedagogiczna typu Waldorf (z uprawnieniami państwowymi).
 • Berufsakademie.

Sport | edytuj kod

Mercedes-Benz Arena

Mercedes-Benz Arena (wcześniej Gottlieb-Daimler-Stadion) – stadion klubu. W 1993 odbyły się tutaj lekkoatletyczne mistrzostwa świata, a w 1986 mistrzostwa Europy. W 2006 arena piłkarskich mistrzostw świata (odbyło się na niej sześć meczów).

W Stuttgarcie odbywa się jeden z turniejów tenisowych wchodzących w skład WTA (Porsche Tennis Grand Prix) i ATP (MercedesCup).

Kluby sportowe:

Opera

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Gerichtstag von Cannstatt (niem.). Historisches Lexicon der Schweiz, 2003-07-24. [dostęp 2014-02-22].
 2. THW – Dienststellen.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Stuttgart" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy