Substancja (fizyka)


Substancja (fizyka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Substancjamateria składająca się z obiektów (cząstek, atomów) mających niezerową masę spoczynkową[1][2]. Substancją nie jest zatem np. fala lub pole fizyczne (grawitacyjne, elektryczne).

Substancja może być jednorodna w sensie chemicznym (np. związek chemiczny) i fizycznym (ośrodek ciągły) albo może być niejednorodna (mieszanina, granulat). Jej skład może być ustalony lub zmienny.

Substancja w sensie fizycznym jest pojęciem szerszym od pojęcia "substancja chemiczna" używanego w chemii. Zatem każda substancja chemiczna jest również substancją w sensie fizycznym, ale nie odwrotnie.

Przykłady klasyfikacji substancji | edytuj kod

 

Substancja a ciało fizyczne | edytuj kod

Dana substancja może mieć określone właściwości fizyczne, np. gęstość, lepkość, kolor. Natomiast pozbawiona jest cech o charakterze ograniczającym, jak np. długość, objętość, masa. Takie cechy mogą charakteryzować ciało fizyczne. Istotna jest zależność pomiędzy substancją i ciałem fizycznym. Substancja nie jest ciałem fizycznym, ale ciało jest zbudowane z substancji. Na przykład lód jest substancją, z której mogą być zbudowane ciała takie jak np. sopel, kra, igloo.

Przypisy | edytuj kod

  1. Słownik fizyczny, Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, Warszawa, 1993, s. 224. (w artykule hasłowym materia)
  2. Stanowisko Komisji Nazewnictwa Polskiego Towarzystwa Fizycznego w sprawie zakresu znaczeniowego terminu „substancja”.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Substancja (fizyka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy