Substancja szara


Substancja szara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obraz ludzkiego mózgu w przekroju bocznym, widoczna granica między substancją szarą i białą. Mózgowie człowieka w przekroju czołowym. Substancję szarą w mózgu stanowi leżąca przy powierzchni kora mózgu oraz leżące w głębi mózgu jądra. Przekrój poprzeczny przez rdzeń kręgowy. Substancja szara leży wewnątrz rdzenia i tworzy tzw. rogi przednie i tylne.

Substancja szara (istota szara, łac. substantia grisea) – skupisko ciał komórek nerwowych, wspólnie z substancją białą buduje ośrodkowy układ nerwowy.

Między innymi z uwagi na obecność ciałek Nissla (tigroidu), przybiera na przekroju nieutrwalonego preparatu barwę szaroróżową.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Mózgowie | edytuj kod

W mózgowiu istota szara znajduje się na powierzchni mózgu i móżdżku tworząc tzw. korę (łac. cortex): korę mózgu i korę móżdżku, oraz w leżących w głębi mózgowia, otoczonych substancją białą skupiskach zwanych jądrami (łac. nuclei nervosi); są to m.in. jądra wzgórza, jądra podstawy, a także jądra pnia mózgu.

Rdzeń kręgowy | edytuj kod

Substancja szara w rdzeniu kręgowym jest położona wewnątrz substancji białej i w przekroju poprzecznym tworzy charakterystyczny kształt litery H. Jej ramiona noszą nazwę rogów przednich, tylnych oraz występujących tylko w odcinku piersiowym rogów bocznych.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Substancja szara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy