Suinzona pallasi


Suinzona pallasi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suinzona pallasigatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Chrysomelinae.

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Ge Siqina i Mauro Daccordiego. Epitet gatunkowy nadano na cześć Petera S. Pallasa[1].

Chrząszcz o ciele długości od 5,5 do 5,6 mm i szerokości od 3,1 do 3,3 mm. Ubarwiony mahoniowoczerwono z czarnymi oczami i pomarańczoworudymi: czułkami, odnóżami, aparatem gębowym i nadustkiem. Głowa o ciemieniu i czole prawie niepunktowanych. Punktowanie przedplecza dwojakie: grube punkty, a między nimi jeszcze delikatne punkciki. W tylnych kątach przedplecza brak trichobotriów, a jego boczne krawędzie są proste. Rzędy na pokrywach złożone z punktów takich, jak na przedpleczu; przy szwie i po bokach regularne, a pośrodku nieregularne. Wyrostek przedpiersia połyskujący. Zapiersie wąskie, z przodu obrzeżone. Regularnie zakrzywiony edeagus ma szeroki, trójkątny wierzchołek. Wierzchołek hakowatego flagellum cienki i wydłużony, a same flagellum złożone z części przejrzystej i części zesklerotyzowanej. Spermateka U-kształtna[1].

Owad znany tylko z zachodniego Syczuanu w Chinach[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Si-Qin, Mauro Daccordi, Rolf Georg Beutel, Wen-Zhu Li, Xing-Ke Yang. Revision of the chrysomeline genera Potaninia, Suinzona and Suinzona (Coleoptera) from eastern Asia, with a biogeographic scenario for the Hengduan mountain region in south-western China. „Systematic Entomology”. 36 (4), s. 644–671, 2011. DOI: 10.1111/j.1365-3113.2011.00581.x
Na podstawie artykułu: "Suinzona pallasi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy