Sukurcze


Na mapach: 53°55′38″N 25°11′51″E/53,927222 25,197500

Sukurcze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sukurcze, nieistniejący dziś majątek[1] w dawnym powiecie lidzkim położony na zachód od Lidy, na terenie dzisiejszego rejonu lidzkiego, miejsce urodzenia Wojciecha Narbutta, miejsce zamieszkania Witolda Pileckiego.

Po II wojnie światowej Sukurcze były systematycznie dewastowane, w 1992 roku dwór i plac wokół niego był już kompletną ruiną. W latach późniejszych władze białoruskie zniszczyły pozostałości miejscowości. Obecnie Sukurcze nie istnieją; nie ma śladu po domu, wykarczowano drzewa, zasypano stawy i jezioro z czynnym źródełkiem.

…Niedawno dostałam telefon od człowieka, który udał się do miejsca na Białorusi, gdzie dawniej były Sukurcze. Teraz nie ma tam nic, nawet jednego kamienia, który kiedyś stanowił podstawę naszego dworku. Nie ma również śladu po potężnych wiekowych lipach, które miały za zadanie chronić zabudowania przed wiatrem ze wschodu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Sukurcze, dobra, powiat lidzki, 7 w. od Lidy, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XI: Sochaczew – Szlubowska Wola, Warszawa 1890, s. 560 .
  2. Wywiad z córką Rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofią Pilecką-Optułowicz

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sukurcze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy