Sulfametoksazol


Sulfametoksazol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Uwaga

Sulfametoksazol (łac. sulfamethoxazolum) – organiczny związek chemiczny z grupy sulfonamidów, lek będący antybiotykiem bakteriostatycznym. Działa na zasadzie inhibicji kompetycyjnej syntazy dihydropterynianowej (poprzez podobieństwo do kwasu para-aminobenzoesowego), co hamuje u bakterii biosyntezę kwasu dihydrofoliowego[2]. Jest chemioterapeutykiem o średnim czasie działania, podawany w dwóch dawkach na dobę[potrzebny przypis]. Łączy się z białkami osocza w 70%[2]. Posiada zdolność przenikania do płynu mózgowo-rdzeniowego. Osiąga również wysokie stężenie w moczu[potrzebny przypis]. Stosowany łącznie z trimetoprimem jako preparat złożony – kotrimoksazol.

Preparaty dostępne w handlu: Apo-Sulfatrim, Biseptol, Bactrim, Groseptrol, Septrin, Two-Septol[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Lide 2009 ↓, s. 3-464.
  2. a b c d e f g Sulfamethoxazole, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB01015  (ang.).
  3. Lide 2009 ↓, s. 8-116.
  4. Sulfametoksazol (nr S7507) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2015-08-23]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  5. Sulfametoksazol (nr S7507) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2015-08-23]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)

Bibliografia | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Substancja lecznicza w klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) J01: Leki przeciwbakteryjne do stosowania wewnętrznego J04: Leki przeciwprątkowe
Na podstawie artykułu: "Sulfametoksazol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy