Super Express


Super Express w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada „Expressu Wieczornego”. Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. W 1999 roku dziennik opublikował dane z PIT-u ówczesnego wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, następnie kontynuując tę akcję, co stało się w efekcie powodem uchwalenia w 2001 roku ustawy o jawności poselskich oświadczeń majątkowych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie (maj 2018) gazetą kieruje Grzegorz Zasępa.

Superexpress.pl i Se.pl, czyli Super Express w wersji internetowej jest jedną z pierwszych witryn gazet w Polsce (istnieje od 1995 roku). Pierwszym redaktorem naczelnym Se.pl była Agnieszka Starewicz-Jaworska. Obecnie (maj 2018) portalem kieruje Bartłomiej Łęczek.

W czerwcu 2012 roku wydawca oddał do użytku nową wersję serwisu se.pl, która stała się portalem rozrywkowo-informacyjnym. Według badania Megapanel/PBI za kwiecień 2012 se.pl ma 2,847 mln prawdziwych czytelników, co daje mu pierwsze miejsce wśród witryn polskich gazet[2] (wyborcza.pl, fakt.pl, rp.pl) i konkurencyjnych portali (tvn24.pl, pudelek.pl, plotek.pl).

Nakład gazety sięga 307 000 egzemplarzy, a dzienna sprzedaż – 184 000. Właścicielem dziennika jest spółka Murator S.A.

Pod koniec września 2006 r. „Super Express” przegrał proces z Edytą Górniak o ochronę dóbr osobistych.

12 października 2007 roku, na rynku ukazał się 5000. numer dziennika.

Spis treści

Redaktorzy naczelni | edytuj kod

Kolejni redaktorzy naczelni „Super Expressu”:

Amerykańskie wydania | edytuj kod

Od 15 kwietnia 1996 ukazuje się wydanie Super Expressu dla Polonii amerykańskiej; jest to zarazem pierwsza zagraniczna edycja gazety ogólnopolskiej. Jej naczelnym jest od 2008 roku Adam Michejda, który wcześniej pełnił funkcję wicenaczelnego w polskiej redakcji gazety. Siedziba nowojorskiego oddziału mieści się na Manhattanie, na ulicy John Street, niedaleko World Trade Center. Wydawcą pisma jest Super Express USA a Prezesem Beata Pierzchała.

Od września 2010 Super Express ukazuje się również w Chicago.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Fakt” najchętniej kupowanym dziennikiem w I półroczu. „Gazeta Polska Codziennie” najbardziej w dół, rośnie „Puls Biznesu”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
  2. Gazety w sieci: „SE” i „Fakt” mocno w górę, „GW” i „Rz” w dół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Super Express" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy