Superliga ukraińska w piłce siatkowej kobiet


Ukraińska Superliha w piłce siatkowej kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Superliga ukraińska w piłce siatkowej kobiet) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraińska Superliha Siatkarek (ukr. Українська жіноча волейбольна суперліга) – najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich na Ukrainie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się – co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami – o tytuł mistrza Ukrainy, a za jej prowadzenie odpowiada Ukraiński Związek Piłki Siatkowej (ukr. ФВУ – Федерація волейболу України).

Drużyny, które nie utrzymały się w lidze, są relegowane do II ligi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Siatkówka na Ukrainie pojawiła się w Charkowie. W październiku 1925 roku Dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej W.A. Blach przywiózł z Moskwy regulamin, piłki i siatki do gry w piłkę siatkową. Rok po roku, popularność siatkówki wzrastała i rozprzestrzeniła się do innych miast na Ukrainie (Kijów, Dniepropetrowsk, Odessa, Połtawa, Chersoń). Szybkiemu rozprzestrzenianiu się gry sprzyjały spotkania towarzyskie zespołów ukraińskich z zespołami z Moskwy, Leningradu, Baku, i innych miast. Bardzo ważne dla dalszego rozwoju siatkówki było jej włączenie w 1928 roku do programu zawodów sportowych pomiędzy republikami radzieckimi w ZSRR. Ukrainę reprezentowały męskie i żeńskie drużyny z Charkowa jako najsilniejsze na Ukrainie. W pierwszych mistrzostwach ZSRR w latach 1933-1936 zwanymi "Radzieckimi świętami siatkówki" męskie zespoły Charkowa i Dniepropetrowska naprzemiennie zajmowali drugie i trzecie miejsce. Od lat 50. XX wieku wspaniałe rezultaty wykazały ukraińskie kluby na arenie krajowej i międzynarodowej. Zespół żeński Burewisnyk Odessa w 1961 roku zdobył złoty medal mistrzostw ZSRR. Ponadto, zespół męski Szachtar Donieck w sezonie 1991/92 wygrał otwarte mistrzostwa WNP. Puchar ZSRR wśród męskich klubów zdobywał trzy razy Łokomotyw Kijów – 1973, 1988, 1990 i CzHS Odessa – 1976, wśród klubów żeńskich – trzy razy: Medin Odessa – 1974, 1981, 1983, dwa razy Orbita Kijów – 1985, 1988, Iskra Woroszyłowgrad – 1980.

W 1962 Burewisnyk Odessa zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy. Puchar Zdobywców Pucharów w piłce siatkowej zdobywali: męska drużyna Zirka Woroszyłowgrad – 1973, żeńskie Iskra Woroszyłowgrad – 1977 oraz Medin Odessa – 1983[1].

16 czerwca 1991 odbyła się konferencja założycielska Federacji Piłki Siatkowej Ukrainy[2].

Po zakończeniu sezonu 1999/00 liga zmieniła nazwę z Ukraińska Wyszcza Liha Siatkarek na Ukraińska Superliha Siatkarek

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Ukrainy zostało do tej pory zdobyte przez 7 różnych klubów.

Stan na 31 maja 2019.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. історія волейболу України – Асоціація ветеранів волейболу України
  2. [www.fvu.in.ua/ Офіційний сайт федерації волейболу України]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Superliga ukraińska w piłce siatkowej kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy