Superpuchar Cypru w piłce nożnej


Superpuchar Cypru w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superpuchar Cypru w piłce nożnej (gr. Ασπίδα της ΚΟΠ) – mecz piłkarski pomiędzy aktualnym Mistrzem Cypru oraz zdobywcą Pucharu Cypru w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju - to jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu).

Spis treści

Format | edytuj kod

Mecz o Superpuchar Cypru rozgrywany jest przed rozpoczęciem każdego sezonu. W przypadku remisu po upływie regulaminowego czasu gry przeprowadza się dogrywka. Jeżeli i ona nie wyłoni zwycięzcę, to od razu zarządzana jest seria rzutów karnych.

Historia | edytuj kod

W sezonie 1951 odbył się pierwszy oficjalny mecz o Superpuchar Cypru, który nazywał się wtedy Tarcza Pakosa (gr. Ασπίδα Πάκκου). Pierwszy pojedynek rozegrano 14 września 1951 roku. W tym meczu Çetinkaya Türk S.K. pokonał 5:1 APOEL FC. Do 1967 roku zespołowi, który zdobył trofeum wiele razy przyznawano trofeum na stałe. Pierwszy Superpuchar został ostatecznie przyznany Çetinkaya Türk S.K., który był pierwszym klubem, który zdobył trofeum trzy razy. W tamtym czasie, jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju, to trofeum automatycznie był przyznawany zwycięzcy. W 1962 Anorthosis Famagusta otrzymał trofeum bez gry. Przez następne dziesięć lat turniej nie rozgrywano i startował ponownie w 1979 roku z nazwą Tarcza Stylianakisa (gr. Ασπίδα Στυλιανάκη). Tarcza została uhonorowana imieniem byłego prezydenta Cypryjskiego Związku Piłki Nożnej. Przez 10 lat Omonia Nikozja 7 razy zdobył Tarczę Stylianakisa. W 1989 roku turniej został przemianowany na Tarczę Cypryjskiego Związku Piłki Nożnej. W 2008 nazwa została zmieniona na LTV Super Cup. Od lat 80. XX wieku wszystkie dotychczasowe mecze odbyły się na Stadionie GSP w Nikozji.

Najbardziej utytułowany klub to Omonia Nikozja, który wygrywał trofeum 16 razy.

Tabela meczów o Superpuchar | edytuj kod

Uwaga:
Czcionką pochyłą oznaczono zespoły którzy zdobyli Puchar.
(f) - finalista Pucharu

Statystyki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podano daty meczów finałowych

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Superpuchar Cypru w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy