Superpuchar Hiszpanii w piłce nożnej


Superpuchar Hiszpanii w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superpuchar Hiszpanii w piłce nożnej – dwa mecze piłki nożnej rozgrywane raz do roku w Hiszpanii między zespołem, który zdobył ligowe mistrzostwa kraju a zdobywcą Pucharu Króla Hiszpanii. Jeden z meczów jest rozgrywany na macierzystym boisku mistrza kraju, a drugi na boisku zdobywcy pucharu.

Od 2020 roku rozpoczęto rozgrywki o Superpuchar Hiszpanii w formie turnieju, z udziałem 4 drużyn (mistrza, wicemistrza oraz finalistów Pucharu Króla Hiszpanii[1]), którego 3 kolejne edycje mają być rozgrywane w Arabii Saudyjskiej[2].

Historia Superpucharu Hiszpanii | edytuj kod

Automatyczne zdobycie Superpucharu Hiszpanii w 1984 przez Athletic Bilbao, oraz w 1989 przez Real Madryt z powodu jednoczesnego zwycięstwa w lidze i w Pucharze Króla.

Jednak już w latach późniejszych mecze zostały rozegrane, pomimo tego, że Atlético Madryt w 1996 i FC Barcelona w 1998 oraz w 2009 również zdobyły obydwa trofea. We wszystkich trzech przypadkach drugim zespołem zostawał przegrany finalista Pucharu Króla. W dwóch pierwszych wypadkach to właśnie ten zespół zwyciężał.

W roku 1986 i 1987 Superpuchar nie został rozegrany, ponieważ zespoły nie potrafiły uzgodnić terminu.

Zwycięzcy według zespołu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zdumiewające zmiany w Hiszpanii - o Superpuchar pograją... cztery drużyny, weszlo.com, 19 lutego 2019 [dostęp 2020-01-08]  (pol.).
  2. Wszystko jest na sprzedaż. Superpuchar Hiszpanii w Arabii Saudyjskiej, Onet Sport, 8 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-08]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Superpuchar Hiszpanii w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy