Surrey (Kanada)


Na mapach: 49°11′N 122°51′W/49,183333 -122,850000

Surrey (Kanada) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Surrey – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie regionalnym Greater Vancouver.

Liczba mieszkańców Surrey wynosi 394 976. Język angielski jest językiem ojczystym dla 54,8%, francuski dla 0,8% mieszkańców (2006)[1].

Surrey to jedno z najszybciej rozwijających się miast kanadyjskich w latach 90. i następnej dekadzie. "Brama" wjazdowa do aglomeracji Wielkiego Vancouveru (Greater Vancouver District). Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Fraser (Fraser River), połączone z resztą miast aglomeracji Vancouver pięcioma mostami: Port Mann (transkanadyjska szosa nr 1), Alex Fraser (międzynarodowa trasa z Seattle, USA), Pattulo (lokalne połączenie z New Westminster) oraz sąsiadujące z mostem Patullo, dwa mosty kolejowe (dolny, najstarszy w tym regionie, dla transportu kolejowego i górny, dla miejskiej zautomatyzowanej kolejki pasażerskiej Skytrain).

W mieście znajduje się kampus uniwersyteckiego colleg'u Kwantleen i Uniwersytetu Simona Frasera.

Miasto w początkowej fazie rozwoju miało charakter farmersko-robotniczy. Obecnie jest wieloetnicznym i wielokulturowym centrum urbanistycznym. Ze względu na ten charakter miasta jest ono wielowyznaniowe i znajduje się w nim szereg obiektów kościelnych wielu religii: kościoły katolickie, prawosławne, ewangelickie i baptystyczne zbory, meczety i świątynie hinduskie, Sala Zgromadzeń i Sale Królestwa Świadków Jehowy[2].

Polska grupa etniczna liczy ok. 14 tysięcy mieszkańców. Największą grupą etniczną jest grupa hinduska skupiona głównie w dzielnicy północno-zachodniej, na pograniczu miasta Delta. Ta część miasta nazywana jest często żartobliwie "New Delhi". Miejsce największego skupiska Polaków, we wschodnio-północnej części miasta w dzielnicy Guildford, określane bywa, jako "Wałęsówka". Od 2008 odbywają się w Surrey (w parku Holland) wielkie festyny wielokulturowe (multicultural) "Fusion Festival". Bierze w nich udział grupa polska. Organizatorem polonijnej sekcji festynu jest Krystyna Połubińska ze Stowarzyszenia Artystów i Przyjaciół Sztuk "Pod skrzydłami Pegaza". Regularnym sponsorem polonijnego pawilonu jest Konsulat Generalny RP w Vancouverze[3]. W Surrey wydawane są dwa polskojęzyczne pisma: lokalna „Gazeta Informacyjna” (tygodnik polonijny) pod redakcją Elzbiety Kozar oraz rocznik twórczości polskiej Strumień pod redakcją Bogumiła Pacak-Gamalskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles
  2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-11-15] .
  3. Relacja ze stron PAP-u. [dostęp 2012-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-12)].
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Surrey (Kanada)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy