Suzuki


Suzuki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社 Suzuki Kabushiki-gaisha) – japoński producent samochodów, motocykli i silników, powstały w październiku 1909 w Hamamatsu.

Suzuki Swift z 1987 roku Suzuki Jimny III Suzuki Grand Vitara z 2008 roku Suzuki Baleno z 2017 roku Suzuki Ignis z 2018 roku Suzuki Bandit Suzuki Katana Suzuki Savage

Spis treści

Historia | edytuj kod

W październiku 1909 Michio Suzuki zakłada w Hamamatsu wytwórnię urządzeń tkackich dla przemysłu jedwabniczego pod nazwą „Suzuki Loom Company”[1], a potem w 1920 roku nazwę zmieniono „Suzuki Loom Works”. Suzuki wyrobił sobie markę, wynajdując w 1929 roku nowy rodzaj krosna, który był eksportowany na cały świat, ale chciał się zdywersyfikować i uznał, że samochody będą rozwijającym się przemysłem w nadchodzących dziesięcioleciach[2]. W 1937 roku Michio Suzuki rozpoczął projekt budowy niewielkich samochodów, zaś dwa lata później zbudowanych zostało kilka prototypów napędzanych wówczas nowatorskimi, chłodzonymi cieczą, czterosuwowymi i czterocylindrowymi silnikami benzynowymi. W związku z wybuchem w tym samym roku II wojny światowej plany produkcyjne Suzuki zostały przerwane przez rząd Japonii. Pod koniec wojny powrócono do produkcji urządzeń tkackich dzięki zgodzie rządu amerykańskiego na import bawełny. W 1951 roku z uwagi na załamanie rynku jedwabniczego, Michio Suzuki powrócił do myśli o produkcji pojazdów, gdyż na rynku japońskim wzrosło zapotrzebowanie na produkcję niedrogiego i pewnego sposobu transportu. W tym samym roku do produkcji wprowadzony został motorower „Power Free” napędzany silnikiem o pojemności 36 cm³[3].

W 1955 roku wprowadzony zostaje pierwszy masowo produkowany samochód o nazwie Suzulight. Wyposażony został w silnik o mocy 16 KM. W 1961 roku z firmy wyodrębniono oddział zajmujący się produkcją maszyn tkackich, a także rozpoczęto produkcję lekkiego auta dostawczego Suzulight Carry. W 1970 roku zaprezentowany został pierwszy pojazd terenowy marki – Suzuki Jimny, a rok później motocykl GT 750. Z początkiem lat 90. zmieniona została nazwa firmy na Suzuki Motor Corporation[3].

Produkty | edytuj kod

Samochody osobowe | edytuj kod

Obecnie produkowane

Wycofane z produkcji

Samochody koncepcyjne

Motocykle | edytuj kod

Sportowe, naked bike

Szosowe, turystyczne

Cruisery

Terenowe, motocrossowe, enduro, supermoto

ATV

Terenowe, użytkowe

Sportowe

Skutery, miejskie, motorowery


Przypisy | edytuj kod

  1. a b c 会社概況 COMPANY PROFILE 2019, [w:] Suzuki Motor Corporation [online], www.globalsuzuki.com, 2019, s. 19 [dostęp 2020-05-24]  (jap. • ang.).
  2. AdrianA. Padeanu AdrianA., Everything You Need To Know About The First-Ever Suzuki, [w:] Motor1.com [online], www.motor1.com, 1 lutego 2018 [dostęp 2020-05-20]  (ang.).
  3. a b MariuszM. Michalak MariuszM., Suzuki – historia marki, [w:] MotoFakty [online], www.motofakty.pl, 9 kwietnia 2014 [dostęp 2019-05-27]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (producent samochodów):
Na podstawie artykułu: "Suzuki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy