Sven Nys


Sven Nys w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sven Nys (ur. 17 czerwca 1976 w Bonheiden) – belgijski kolarz przełajowy, górski i szosowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym oraz brązowy medalista mistrzostw Europy w kolarstwie górskim.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze Sven Nys osiągnął w 1997 roku, kiedy podczas przełajowych mistrzostw świata w Monachium zdobył złoty medal w kategorii U-23. Wynik ten powtórzył na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Middelfart, a podczas mistrzostw świata w Sint-Michielsgestel w 2000 roku zdobył swój pierwszy medal w kategorii elite. W zawodach tych zajął trzecie miejsce, przegrywając tylko z Holendrem Richardem Groenendaalem i swym rodakiem Mario De Clercqiem. Następnie wywalczył srebro na mistrzostwach świata w Zolder w 2002 roku oraz złoto na mistrzostwach świata w Sankt Wendel w 2005 roku. W 2008 roku wystąpił w kolarstwie górskim na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, kończąc rywalizację na dziewiątej pozycji. W tym samym roku był trzeci na przełajowych mistrzostwach świata w Treviso, gdzie lepsi byli tylko Holender Lars Boom i Czech Zdeněk Štybar. W trzech kolejnych latach zdobywał medale mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym: brązowy na MŚ w Hoogerheide (2009) i MŚ w Taborze (2010) i srebrny na MŚ w Sankt Wendel (2011). W międzyczasie zajął trzecie miejsce w cross country na mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim w Zoetermeer, ustępując Szwajcarowi Ralphowi Näfowi i Hiszpanowi José Antonio Hermidzie. Po raz drugi mistrzem świata został w 2013 roku, kiedy zwyciężył na przełajowych mistrzostwach świata w Louisville.

Ponadto siedmiokrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świataw kolarstwie przełajowym, dziewięciokrotnie zwyciężał w cyklu Super Prestige (1999-2009), a także wielokrotnie wygrywał mistrzostwa Belgii. Jest zawodnikiem grupy UCI Professional Continental Teams Crelan–Euphony.

Osiągnięcia | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

  • w sezonach 2004/05-2007/08 nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sven Nys" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy