Swiss Super League


Swiss Super League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raiffeisen Super League – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Szwajcarii i Liechtensteinie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1897 roku i zarządzana przez Swiss Football League (SFL), a wcześniej przez Szwajcarski Związek Piłki Nożnej (SFV/ASF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Szwajcarii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Swiss Challenge League (II ligi szwajcarskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Szwajcarii w piłce nożnej rozgrywane są od 1897 roku. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. W 2003 została założona Super League, rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 2003/04[1].

Poprzednie nazwy:

W Lidze Szwajcarskiej za każde zdobyte 10 mistrzostw przyznawana jest złota gwiazda, którą klub może umieścić nad herbem.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający brak podziału na grupy obowiązuje od sezonu 1933/34.

Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2003/04 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 7 do 16. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1994/95 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Szwajcarii w piłce nożnej. Mistrz Szwajcarii oraz druga drużyna zdobywa prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA. Trzecia oraz czwarta drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Szwajcarii startuje w fazie grupowej Lidze Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie miejsce w czołowej dwójce ligi – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również piąta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Challenge League.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Szwajcarii w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Szwajcarii zostało do tej pory zdobyte przez 20 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2019/20.

Mistrzostwa według kantonów:

Niemieckojezyczne - 74+1[2]

Francuskojęzyczne - 33+1[2]

Włoskojezyczne - 4

Przypisy | edytuj kod

  1. Switzerland 2003/04 - RSSSF
  2. a b Biel jest największym dwujęzycznym miastem Szwajcarii (j.niemiecki/francuski)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Swiss Super League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy