Swobodny spadek


Swobodny spadek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spadek swobodnyruch odbywający się wyłącznie pod wpływem siły grawitacji. Przykłady:

  • ruch planet wokół Słońca, ruch Księżyca wokół Ziemi;
  • ruch statku kosmicznego z wyłączonym napędem;
  • spadek masywnego ciała w pobliżu powierzchni Ziemi z niewielkiej wysokości (wówczas prędkość spadku jest niewielka i siły oporu powietrza są zaniedbywalnie małe).

Przyjmuje się, że spadek rozpoczyna się od spoczynku, w odróżnieniu od ruchu w polu grawitacyjnym z prędkością początkową zwanego rzutem.

Przykładem tego typu zagadnień są szkolne zadania dotyczące rzutu ukośnego, pionowego lub poziomego.

Pojęcie spadku swobodnego odgrywa istotną rolę w ogólnej teorii względności. Jeden z jej podstawowych postulatów głosi bowiem, że krzywa w czasoprzestrzeni opisująca ruch będący spadkiem swobodnym jest czasopodobną krzywą geodezyjną.

Spis treści

Swobodny spadek w pobliżu powierzchni Ziemi | edytuj kod

Jeżeli spadek ma miejsce z małej wysokości w pobliżu powierzchni Ziemi i dotyczy ciała o stosunkowo dużej gęstości i aerodynamicznym kształcie (np. kuli), wówczas ruch takiego ciała można z dobrym przybliżeniem traktować jak ruch jednostajnie przyspieszony z przyspieszeniem ziemskim g bez prędkości początkowej. Ruch ten opisuje kinematyczne równanie ruchu w postaci:

h ( t ) = h 0 g t 2 2 {\displaystyle h(t)=h_{0}-{\frac {gt^{2}}{2}}}

gdzie

  • h ( t ) {\displaystyle h(t)} - wysokość, na jakiej znajduje się ciało po czasie t {\displaystyle t}
  • h 0 {\displaystyle h_{0}} – wysokość z jakiej spada ciało
  • t {\displaystyle t} czas spadania

Wzór ten zapisany jest w układzie odniesienia, który stanowi oś skierowana pionowo w górę o początku na powierzchni Ziemi.

Spadek swobodny w ogólnej teorii względności | edytuj kod

W ogólnej teorii względności obiekt spadający swobodnie nie podlega działaniu żadnych sił porusza się wzdłuż linii geodezyjnej. Jeżeli ciało jest daleko od dużych mas, to czasoprzestrzeń jest płaska i ciało spadające swobodnie porusza się po linii prostej - co jest zgodne z mechaniką Newtona. Mechanika Newtona nie opisuje zaś ruchu w przestrzeni zakrzywionej.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Robert Resnick, David Halliday, Podstawy fizyki, wydanie IX, T. I, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, ​ISBN 83-01-09323-4
  2. B. Jaworski, A. Dietłaf, L. Miłkowska, G. Siergiejew, Kurs fizyki, wydanie VIII, T. I, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1979, ​ISBN 83-01-01265-X
Na podstawie artykułu: "Swobodny spadek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy