Sylvia Rafael


Sylvia Rafael w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sylvia Rafael Schjødt (ur. 1 kwietnia 1937 w Południowej Afryce, zm. 9 lutego 2005 w Pretorii) – izraelska agentka Mosadu urodzona w RPA.

Urodziła się w pobliżu Kapsztadu, była córką żydowskiego ojca. Chociaż jej matka nie była Żydówką, Rafael wyemigrowała do Izraela w 1963, gdzie początkowo mieszkała w kibucu, a później pracowała jako nauczycielka. Następnie przeniosła się do Tel Awiw-Jafau, gdzie została zrekrutowana przez Mosad. Po zakończeniu treningu otrzymała najwyższą rangę dla agenta Mosadu – „combattant”, kwalifikującą do działania na terenach wrogich krajów. Została wysłana do Paryża jako niezależna fotoreporterka z kanadyjskim paszportem na prawdziwe nazwisko Patricia Roxburgh. Kiedy rząd izraelski zdecydował się na wytropienie terrorystów odpowiedzialnych za zamach w Monachium, dostarczyła cennych informacji wywiadowczych, które pozwoliły na zabicie trzech terrorystów.

Rafael należała do grupy izraelskich agentów Mosadu, którzy zamordowali marokańskiego kelnera Ahmeda Bouchiki, brata Chico Bouchikhi, 21 lipca 1973 w Lillehammer, myląc go z Alim Hassanem Salamehem[1]. Po tych zdarzeniach Rafael została aresztowana i skazana za współudział w zabójstwie, szpiegostwo i posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami 1 lutego 1974[2] na 5,5 roku więzienia. Została zwolniona po odbyciu kary 15 miesięcy i deportowana z Norwegii jako zagraniczny przestępca w maju 1975.

Po jej wydaniu, wyszła za mąż za swojego obrońcę, Annæusa Schjødta. W 1979 uzyskała pozwolenie na pobyt w Norwegii, gdzie przebywała wraz z mężem do 1992, kiedy to opuścili Skandynawię, by osiedlić się w RPA. Sylvia Rafael zmarła w 2005 na białaczkę[3].

W sierpniu 2013 w Polsce została wydana jej fabularyzowana biografia współautorstwa jej przełożonego Moti Kfira (Ram Oren, Moti Kfir, Sylvia. Agentka Mossadu, tłum. Mateusz Borowski, Znak Literanova 2013).

Przypisy | edytuj kod

  1. Doug Mellgren, Norway solves riddle of Mossad killing. (ang.), The Guardian, 2 marca 2000, [dostęp: 1 sierpnia 2013]
  2. Lillehammer-saken. (nor.), Justis- Og Beredskapsdepartementet, [dostęp: 1 sierpnia 2013]
  3. Sylvia Rafael. (ang.), Jewish VirtualLibrary, [dostęp: 1 sierpnia 2013]
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sylvia Rafael" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy