Symbian


Symbian w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Symbian – nazwa systemu operacyjnego, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzili najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). W późniejszych latach w konsorcjum została wyłącznie Nokia. Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach.

Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu językach (głównie C++ i Java), dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.

Po rezygnacji z Symbiana (wymuszonej przejęciem firmy)[1] akcje Nokii spadły o ponad 70 proc. Ostatnim telefonem używającym systemu Symbian jest Nokia 808 PureView[2].

Spis treści

Interfejs użytkownika | edytuj kod

Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika np.: najpopularniejszy Series 60 dla urządzeń dotykowych i Series 40 dla urządzeń bez ekranu dotykowego, a ponadto Series 80 (inaczej Communicator), Series 90 i UIQ.

Przeglądarka internetowa | edytuj kod

Symbian 3 i wersje starsze oparte są na WebKit. Symbian był pierwszą mobilną platformą korzystającą z WebKit (w czerwcu 2005 r.).[potrzebny przypis]

Symbian obecnie | edytuj kod

Pomimo tego, że Nokia oficjalnie porzuciła platformę i ograniczyła wsparcie poprzez zablokowanie dla nowej zawartości (od 01.01.2014)[3], a później całkowite zamknięcie Sklepu Nokia[4][5], część programistów dalej wspiera ostatnie wersje systemu: Symbian^3/Anna (S60 v5.2, Symbian OS v9.5) oraz Nokia Belle w pierwotnej wersji (S60 v5.3, Symbian OS v101), jak i z dodatkami Feature Pack 1 (S60 v5.4, Symbian OS v101) i Feature Pack 2 (S60 v5.5, Symbian OS v101). Grupa deweloperów zebrana jest głównie wokół witryny All About Symbian i alternatywnych sklepów z oprogramowaniem AppList i SIStore. Pojawiają się nowe aplikacje wykonane przez strony trzecie wspierające serwisy takie jak Instagram (InstaPro for Symbian[6]) czy Facebook (fMobi), jak i aktualizacje już istniejących (np. StarBrowser[7][8]). Dział Nokii odpowiedzialny za mapy Here dalej wydaje aktualizacje dla aplikacji Mapy Nokia dla Symbiana[9].

Ze względu na to, że Nokia zakończyła na początku roku 2014 program wydawania podpisów cyfrowych, nowe aplikacje są często niepodpisane. Ich instalacja wymaga złamania zabezpieczeń systemu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Nokia chciała potajemnie przejść na Androida - WP Tech, tech.wp.pl [dostęp 2020-07-09]  (pol.).
  2. Nokia: kolejnych 10 000 ludzi na bruk! - WP Tech, tech.wp.pl [dostęp 2020-07-09]  (pol.).
  3. New Symbian (and Meego) applications not allowed in the Nokia Store from Jan 1st
  4. The Nokia Store is no more
  5. http://www.microsoft.com/pl-pl/mobile/pomoc/produkty/nokia-store-transition/.
  6. Big updates to Instagram for Symbian
  7. Star Browser- Allstar Software - Symbian Store
  8. Star Browser | AppList for Nokia/Symbian, applist.schumi1331.de [dostęp 2020-07-09] .
  9. Nokia Maps data for Symbian updated again, in 2015 - after a gap of almost two years!

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Symbian" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy