Symeon (Stanković)


Symeon (Stanković) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Symeon, nazwisko świeckie Stanković (ur. 17 października 1886 w Ležimirze, zm. 30 stycznia 1960 w Šabacu) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Czerniowcach, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora. Następnie wstąpił do monasteru Mala Remeta jako posłusznik. Wieczyste śluby mnisze złożył przed przełożonym tegoż klasztoru, ihumenem Korneliuszem (Zuboviciem). W 1919 został wyświęcony na diakona, zaś rok później – na kapłana. Pracę duszpasterską łączył z zatrudnieniem w charakterze nauczyciela gimnazjalnego oraz profesora nadzwyczajnego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Belgradzkiego[1].

2 października 1931 otrzymał nominację na biskupa zahumsko-hercegowińskiego. Jego chirotonia biskupia odbyła się 31 stycznia roku następnego w soborze św. Michała Archanioła w Belgradzie. Po dwóch latach został przeniesiony na katedrę šabacko-valjewską. W okresie administrowania przez niego administraturą wzniesionych zostało ponad czterdzieści nowych cerkwi. Równocześnie zajmował się pracą naukową, napisał biografię Josipa Juraja Strossmayera, której jednak za życia nie opublikował[1]. Zmarł w Šabacu i został pochowany w soborze Świętych Piotra i Pawła w tymże mieście, obok innych biskupów šabackich zmarłych na urzędzie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c biskup Sawa (Vuković), Srpski jerarsi od devetog do dvatesetog veka, Evro Beograd, Unireks Podgorica, Kalenić Kragujevac, 1996, s.454.
Na podstawie artykułu: "Symeon (Stanković)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy