Symsarna


Symsarna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Symsarna (Zymza[2]) – rzeka, prawobrzeżny dopływ Łyny[3] o długości 38,51 km[4].

Rzeka wypływa z Jeziora Luterskiego, dalej płynie obok wsi Żardeniki, przed Jezioranami przepływa przez jezioro Ławki. Za Jezioranami przepływa przez Jezioro Wojtówko, dalej zasilana jest ciekiem wodnym z jeziora Kokowo. Koło wsi Ustnik przyjmuje wody z rozlewiska położonego na północ od tej miejscowości. Po minięciu wsi Potryty wpływa do jeziora Blanki. Dalej płynie przez wieś Maków i wpływa do jeziora Symsar. Poniżej tego jeziora płynie w zwartej dolinie, jest tu uregulowana, dolina jest wcięta do kilkunastu metrów. Po wypłynięciu z jeziora przez wieś Medyny dociera do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie uchodzi do Łyny.

W Jezioranach nad jarem Symsarny do XVIII w. wznosił się zamek biskupów warmińskich. Rozlewisko koło wsi Ustnik powstało na terenie wcześniej osuszonego jeziora.[potrzebny przypis] W 1991 roku utworzono tam faunistyczny rezerwat przyrody Ustnik.

Zlewnia rzeki zbudowana jest głównie z glin zwałowych oraz piasków i żwirów wodnolodowcowych, ma charakter typowo rolniczy, dominują grunty orne, łąki i pastwiska występują głównie w dolinie rzeki. Tereny leśne znajdują się w okolicy jezior Blanki i Symsar.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Symsarna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-06-08].
  2. Symsarna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (wynik wyszukiwania), Główny Geodeta Kraju, za: Nazwy geograficzne Rzeczypospolitej Polskiej (gazeter) PPWK - Warszawa 1991; Mapa topograficzna w skali 1:10 000; Protokół z posiedzenia KUNMiOF w dniach 26 - 27 listopada 2003; Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 17 września 1949 r., M.P [dostęp 2017-06-08] .
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 282. [dostęp 2017-06-08].
  4. Symsarna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-08].

Bibliografia | edytuj kod

  • S. Różański (red.), Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999-2000, Biblioteka Monitoringu Środowiska, Olsztyn 2002
Na podstawie artykułu: "Symsarna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy