Synagoga Abuhawa w Safedzie


Na mapach: 32°58′08,62″N 35°29′29,02″E/32,969061 35,491394

Synagoga Abuhawa w Safedzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Synagoga Abuhawa w Safedzie – czynna synagoga w Safedzie, na północy Izraela. Znajduje się przy ulicy Alkabec na Starym Mieście. Synagoga jest poświęcona słynnemu rabinowi Izaakowi Abuhaw.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Synagoga Abuhawa Wejście na dziedziniec wewnętrzny synagogi Abuhawa Aron ha-kodesz w synagodze Abuhawa

Synagoga została wybudowana w XVI wieku i została poświęcona słynnemu hiszpańskiemu rabinowi Izaakowi Abuhaw. Wśród jego uczniów był rabin Jakub Berab, który przeniósł się do Safedu i utworzył jesziwę poświęconą naukom swojego nauczyciela. Synagoga została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi na Bliskim Wschodzie (1759) i doszczętnie zniszczona w trzęsieniu ziemi w Galilei (1837). Ocalała jedynie południowa ściana, która jest jedyną pozostałością pierwotnej bożnicy. Synagoga została odbudowana z jeszcze większym rozmachem niż była wcześniej[1].

Architektura | edytuj kod

Synagoga jest okazałym kamiennym budynkiem, którego wnętrze zaprojektowano zgodnie z wiedzą kabalistyczną. Cztery filary w centrum przedstawiają cztery żywioły, które zdaniem kabalistów leżą u podstaw całego stworzenia. Główna sala modlitewna jest zwieńczona dużą kopułą. W kopule jest dziesięć okien, co symbolizuje Dziesięć Przykazań. We wnętrzu kopuły umieszczono dwanaście obrazów przedstawiających dwanaście pokoleń Izraela i symbolizujących jedność judaizmu. Poniżej kopuły umieszczono wizerunki instrumentów muzycznych wykorzystywanych w Świątyni Jerozolimskiej, korony (cztery korony symbolizują atrybuty królewskie, atrybuty Tory, atrybuty kohenów, oraz atrybuty dobrego imienia, które przewyższa wszystkie trzy pozostałe. Piąta korona jest atrybutem Mesjasza i wyraża nadzieję na Jego szybkie przyjście), rysunki drzewa granatu (według tradycji ma 613 ziaren, co odpowiada liczbie przykazań Tory) oraz wizerunek Kopuły na Skale (przypomina zburzenie Świątyni w 70 r. i wyraża nadzieję na budowę Trzeciej Świątyni). W części centralnej umieszczono bimę. Jest ona koloru niebieskiego, który wyobraża królewskość i niebiańskość. Bima ma sześć stopni wyobrażających sześć dni roboczych tygodnia. Stół do wykładania i czytania Tory umieszczono na siódmym poziomie, reprezentującym szabat. Na ścianie południowej, najbliższej Jerozolimie, znajdują się trzy Aron ha-kodesz. W centralnej arce jest zwój Tory używany regularnie w synagodze. W lewej arce umieszczono stare i zużyte zwoje, które są przechowywane ze względów tradycji i historii. Arka po prawej stronie zawiera dwa ważne zwoje Tory - jednym z nich jest zwój spisany przez rabina Abuhawa (najstarszy zwój w Safedzie). Jest on używany tylko trzy razy w roku: podczas żydowskich świąt Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Szawuot[2]. Naprzeciwko arki wisi srebrny kandelabr poświęcony pamięci ofiar Holocaustu[3]. Ściany zdobią obrazy izraelskiego malarza Syjon Taggera[4].

Nabożeństwa | edytuj kod

Współcześnie synagoga służy jako miejsce modlitw dla chasydów i Żydów sefardyjskich. Odbywają się w niej regularne modlitwy, wykłady, ćwiczenia i różnorodne zajęcia edukacyjne. Jest ona zamknięta dla turystów w szabaty.

Przypisy | edytuj kod

  1. Synagogi Sefardyjskie (hebr.). W: Ynet [on-line]. [dostęp 2013-09-28].
  2. The Abuhav Synagogue (ang.). W: Jewish Virtual Library [on-line]. [dostęp 2013-09-28].
  3. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 361-362. ISBN 83-87696-88-9.
  4. Abuhav Synagogue (ang.). W: Ynet [on-line]. [dostęp 2013-09-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Synagoga Abuhawa w Safedzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy