Synaj (półwysep)


Synaj (półwysep) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa półwyspu Synaj Mapa hipsometryczna (ukształtowania terenu) półwyspu

Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.

Powierzchnia półwyspu to 61,2 tys. km², w większej części pustynia. W części północnej obszar wyżynny, w południowej górzysty. Najwyższy szczyt to Góra Świętej Katarzyny – 2629 m n.p.m.

Spis treści

Turystyka | edytuj kod

Stabilizacja sytuacji politycznej z Izraelem, zaowocowała w końcu lat 80. XX wieku rozwojem turystyki na wschodnim wybrzeżu Synaju i rozkwitem takich miejscowości wypoczynkowych jak Szarm el-Szejk, Dahab, Taba i inne na Riwierze Morza Czerwonego. Atrakcją regionu Synaju, oprócz suchego i słonecznego klimatu, jest podwodny świat Morza Czerwonego, w tym rafy koralowe, bogata fauna i flora, eksplorowane przez turystów w trakcie nurkowania. Większa część otaczającego terenu górzystego zamieszkiwana jest pierwotnie przez koczownicze plemiona Beduinów.

Obszary ochrony przyrody | edytuj kod

Nazwy obszarów ochrony przyrody zgłoszonych w ramach ustawy 102 z roku 1983 na terenie Synaju:

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (półwysep):
Na podstawie artykułu: "Synaj (półwysep)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy