Sytuacja homoseksualistów na świecie


Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sytuacja homoseksualistów na świecie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Homoseksualizm jak i biseksualizm był i nadal jest w wielu regionach świata zjawiskiem wywołującym kontrowersje. Istnieją znaczne różnice w kwestii praw osób LGBT w poszczególnych krajach – od pełnego równouprawnienia w Holandii (poprzez między innymi małżeństwo osób tej samej płci), do wciąż praktykowanej kary śmierci w Arabii Saudyjskiej za kontakty homoseksualne.

Pierwszym krajem na świecie, który wprowadził w prawie formalne związki partnerskie między osobami tej samej płci była Dania w 1989 roku. W ślad za nią poszły kolejne kraje, głównie w Europie, w obu Amerykach, Australia, Nowa Zelandia, Izrael i Republika Południowej Afryki. Inne kraje, również z wyżej wymienionej grupy, rozważają taką możliwość.

Kontakty homoseksualne są nadal nielegalne w około 70 z 195 krajów na świecie (głównie w krajach Afryki i Azji), a osoby bi- i homoseksualne są tam prześladowane. Stopień karalności jest zróżnicowany w zależności od kraju. Najcięższą karą za kontakt homoseksualny jest kara śmierci praktykowana między innymi w Iranie (zobacz więcej: Mahmoud Asgari i Ayaz Marhoni).

Spis treści

Ataki na osoby LGBT | edytuj kod

Każdego roku na całym świecie osoby nieheteronormatywne bywają mordowane z pobudek homofobicznych. W samej Brazylii w 2001 roku według oficjalnych źródeł zamordowano 132 osoby LGBT.

Jak podają statystyki FBI w USA w 2004 roku 15,6% zgłoszonych ataków nienawiści było motywowanych odmienną orientacją seksualną ofiar. W większości ofiarami tych ataków byli geje[1]. Jedną z nich był Matthew Shepard, amerykański student zamordowany przez rówieśników.

Walka o prawa osób LGBT | edytuj kod

Parada gejów i lesbijek w São Paulo w 2004 roku – Brazylia.

Pierwsze ruchy społeczne walki o prawa LGBT powstały pod koniec lat 60. W 1969 roku na ulicach Nowego Jorku rozegrały się zamieszki Stonewall, które można uznać za pierwszą manifestację osób LGBT, sprzeciwiających się aktualnej sytuacji prawnej. Dzień zamieszek, 27 czerwca, utrwalił się jako Christopher Street Day (CSD) – Dzień Ulicy Krzysztofa, obchodzony na całym świecie.

W metropoliach Ameryki Północnej i Południowej, Europy i Australii organizowane są kolorowe pochody, w których co roku biorą udział setki tysięcy osób. Największą tego typu imprezą jest obecnie parada w São Paulo. W 2007 roku zgromadziła ona około 3,5 miliona uczestników[2].

Działania organizacji międzynarodowych w sprawie osób LGBT | edytuj kod

Na arenie międzynarodowej promowanie praw mniejszości seksualnych wspiera najsilniej Europa, w szczególności Unia Europejska i Rada Europy. Przyjęły one rezolucje, wzywające wszystkie kraje do zniesienia karalności aktów homoseksualnych na całym świecie i do wprowadzenia przepisów równo uprawniających osoby LGB z heteroseksualnymi, a także potępiających homofobię.

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozważa możliwość uznania niektórych postulatów środowisk gejowskich za fundamentalne prawa człowieka[3]. Dzień 17 maja został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (IDAHO) – (17 maja 1990 – data skreślenia homoseksualizmu z listy chorób i zaburzeń przez Światową Organizację Zdrowia).

Sytuacja prawna osób homoseksualnych na świecie | edytuj kod

Uznanie związku przez urzędy imigracyjne | edytuj kod

Równość w kwestii imigracji.

     Uznanie par homoseksualnych w urzędach imigracyjnych

     Brak uznania lub brak danych

Obecnie niektóre kraje uznają związki par tej samej płci w kwestii imigracji. Tak może się stać przez uznanie małżeństwa, związku partnerskiego lub specyficznych przepisów w prawie imigracyjnym. Te kraje to (chronologicznie):

Unieważnianie wyroków | edytuj kod

W 2015 Tasmania ogłosiła wydanie przeprosin dla osób homoseksualnych za ich prześladowanie. Zapowiedziano też unieważnienie wyroków skazujących gejów za seks za obopólną zgodą[6][7].

Transseksualność | edytuj kod

Prawa dotyczące zmiany prawnej płci.

     Prawne uznawanie zmiany płci

     Brak uznania zmiany płci

     Niejasne lub brak danych

Uznanie prawa do zmiany płci obejmuje większość krajów Europy i Ameryki. Kilka z nich uznaje prawo osób transseksualnych do uznania płci (w tym małżeństwa) bez operacji zmiany płci. Do tych krajów należą[8]:

Mimo to, tylko 5 krajów podpisało konwencję o wzajemnym uznaniu decyzji o zmienie płci (ang. Convention on the recognition of decisions recording a sex reassignment): Austria, Grecja, Hiszpania, Holandia i Niemcy, jednak tylko Hiszpania i Holandia ratyfikowały ją.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Hate Crime (ang.). FBI, 2004.
  2. BBC NEWS | Americas | Sao Paulo holds Gay Pride parade, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-26] .
  3. yogyakartaprinciples.org
  4. Gay marriage legalised. [dostęp 2012-06-07].
  5. Grecja: parlament zalegalizował związki homoseksualne. wyborcza.pl, 23 grudnia 2015. [dostęp 2015-12-24].
  6. Apology over gay sex convictions in Tasmania, smh.com.au [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
  7. Tasmania to offer apology and quash historical convictions relating to gay sex | Australia news | The Guardian, theguardian.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
  8. ILGA-Europe Annual Review of the Human Rights Situation of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex People in Europe 2014

Bibliografia | edytuj kod

  1. State-sponsored Homophobia A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults 2013
Na podstawie artykułu: "Sytuacja homoseksualistów na świecie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy