Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Tajlandii


Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Tajlandii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT Tęczowa flaga w kształcie Tajlandii

Spis treści

Status prawny | edytuj kod

Penalizacja kontaktów homoseksualnych miała miejsce w Tajlandii do 1957 roku[1]. W 2002 roku Ministerstwo Zdrowia Publicznego oficjalnie przyznało, iż homoseksualizm nie jest zaburzeniem[2].

Od 2005 roku geje mogą pełnić służbę wojskową[3].

W tajskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków małżeńskich lub związków partnerskich osób tej samej płci.

Prawo antydyskryminacyjne | edytuj kod

Tajskie prawo od 9 września 2015 całkowicie zakazuje dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną.

Życie osób LGBT w kraju | edytuj kod

Tajlandia uważana jest za jeden z najbardziej tolerancyjnych państw w Azji. Wielu gejów i lesbijek otwarcie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej, zwłaszcza w takich metropoliach jak Bangkok, Phuket czy Pattaya.

Każdego roku odbywają się tam parady równości. Homoseksualni i transseksualni aktorzy odgrywają kluczową rolę w tajskich filmach i operach mydlanych. Pierwszą otwarcie homoseksualną organizacją tajską była kobieca grupa Anjaree założona w 1986. Organizacja ta prowadzi głównie działalność edukacyjną i polityczną[4]. Życie osób LGBT w Tajlandii jest zróżnicowane pod względem socjalnym, podobnie, jak w wielu innych krajach i ulega stałym przekształceniom. Duże miasta oraz ośrodki turystyczne oferują większa swobodę socjalną i tolerancję wobec osób LGBT niż ośrodki prowincjonalne. Dodatkowym utrudnieniem jest stosowanie zachodniej koncepcji podziału ról seksualnych. Tradycyjny od dłuższego czasu w cywilizacji zachodniej podział ról na gej i straight obcy jest mentalności kulturowej społeczeństwa tajskiego. Często spotykane są sytuacje, gdy młody mężczyzna prowadzi homoseksualny styl życia erotycznego, by w okresie późniejszym ożenić się z kobietą i zakładać typową rodzinę heteroseksualną[5]. Ruch emancypacji osób LGBT jest stosunkowo nowym ewenementem w społeczeństwie tajskim i często napotyka na przeszkody. Bangkok oferujący mnóstwo barów, klubów i 'gabinetów masażu' znany jest jako miejsce popularnej „turystyki seksualnej”. Spowodowało to wzrost epidemii zakażeń wirusem HIV. Podobnie, jak w wielu innych krajach rozwijających się lokalne władze nie zawsze chciały podjąć właściwe działania profilaktyczno-medyczne w tym kierunku. Pewnym przełomem było zorganizowanie w 2004 XV Światowej Konferencji AIDS w Bangkoku[6]. W sześć lat później, we wrześniu 2010 inicjatywę zwalczania HIV podjęły grupy młodzieży LGBT w Azji na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji w Bangkoku[7]. W Raporcie , jako zasadnicze przeszkody w zwalczaniu zachorowalności na AIDS wskazują na brak edukacji seksualnej dla młodzieży LGBT w szkołach i duży stopień braku tolerancji dla młodzieży LGBT w rodzinie, społeczeństwie i urzędach.

Tabela podsumowująca | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. State-sponsored Homophobia A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults Daniel
  2. Gay Rights in Thailand 2007
  3. Army Recruiting, Gays and Thailand
  4. Astrea - lesbijska Fundacja Sprawiedliwości
  5. Przewodnik turystyczny dla gejów w Tajlandii (ang.)
  6. XIV Światowa Konferencja AIDS
  7. Raport Młodzieży MSM i Transgenderycznej z Konferencji w Bangkoku w 2010 (ang.)
  8. Gender Change Surgery - PPSI - Plastic Surgery Phuket, www.plastic-surgery-phuket.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
  9. Fertility Clinics | Find Reproductive Medicine Centers and Doctors, www.findsurrogatemother.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Tajlandii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy