Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2012/02


Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2012/02 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Szablon:Dobry artykuł‎ | archiwum Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aktualnie na stronie głównej

Salamandra olbrzymia japońskapłaz ogoniasty z rodziny skrytoskrzelnych, obok salamandry olbrzymiej chińskiej i Andrias sligoi największy żyjący współcześnie płaz świata. Dorasta do 1,44 m. Cechuje się spłaszczonym ciałem. Występuje na japońskich wyspach Honsiu, Sikoku i Kiusiu, gdzie zasiedla rzeki oraz górskie potoki. Jest zwierzęciem nocnym. Oddycha dzięki wymianie gazowej prowadzonej przez naskórek. Odżywia się bezkręgowcami, a także większymi zwierzętami jak ryby, małe płazy i ssaki. W okresie godowym trwającym od sierpnia do października udaje się w górę rzeki w poszukiwaniu nor, o które samce toczą zacięte boje. Samice składają 400–600 jaj, które są następnie strzeżone przez samca. Kijanki wykluwają się po około 40–60 dniach, a po 4–5 latach dochodzi do metamorfozy. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia w związku z postępującą degradacją środowiska, a także odłowem w celach konsumpcyjnych i leczniczych, gdyż wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Salamandra olbrzymia japońska jest często przedstawiana w japońskich legendach i co roku ma swój własny festiwal w japońskim mieście Maniwa. Czytaj więcej…

Inne Dobre ArtykułyJak pisać w stylu encyklopedycznym?

Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Spis treści

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmaj


1 lutegoedytuj kod

W IV wieku p.n.e. powstał funkcjonujący do dziś system irygacyjny Dujiangyan. Znajduje się on na krawędzi Kotliny Syczuańskiej w środkowych Chinach. Rejon ten nawiedzają letnie monsuny, przynosząc ulewne deszcze, podczas gdy zimą opady są znikome. Takie warunki klimatyczne sprawiają, że obszar ten pierwotnie nie był zbyt korzystny do uprawy ryżu. Zbudowany przez Li Binga system irygacyjny ma dwa istotne zadania – odbiera i magazynuje wody w okresie ich nadwyżki oraz nawadnia region w okresie suchym, wykorzystując zgromadzoną nadwyżkę wody. Kompleks budowli hydrotechnicznych działa nieprzerwanie od ponad 2 tysięcy lat bez zasadniczych zmian w konstrukcji i podlega tylko bieżącej konserwacji. System irygacyjny przetrwał liczne trzęsienia ziemi bez większych szkód. W roku 2000 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2 lutegoedytuj kod

Jednym z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich jest pochodzący z Zębu Stanisław Bobak. Zawodnik WKS Legii Zakopane należał do światowej czołówki skoczków na przełomie lat 70. i 80. W sezonie 1979/80 zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ponadto stawał na podium konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Wziął udział w dwóch Igrzyskach Olimpijskich, w których najlepszym miejscem było 10. na skoczni K-70 w Lake Placid. Osiem razy zdobywał tytuł Mistrza Polski, 5 razy tytuł wicemistrza. Po sezonie 1980/81 zakończył sportową karierę ze względu na kontuzję. Po długiej chorobie układu pokarmowego zmarł 12 listopada 2010 roku w Zakopanem.

3 lutegoedytuj kod

W Tatrach znajduje się około 200 stałych jezior. Z czego około 40 umiejscowionych jest po stronie polskiej, a reszta po słowackiej. W tradycyjnym ludowym nazewnictwie są nazywane stawami. Większość tych zbiorników ma pochodzenie glacjalne, są to przeważnie jeziora karowe, ewentualnie morenowe lub wytopiskowe. Jeziora tatrzańskie są zasilane przeważnie przez opady i wody roztopowe. Najwyższe stany przypadają podczas wiosennych roztopów, najniższe latem i jesienią. Większość charakteryzuje się bardzo dużą przezroczystością i zaliczana jest do skrajnie oligotroficznych. Woda w nich jest zimna i silnie natleniona.

4 lutegoedytuj kod

Brał udział w ostrzale artyleryjskim celów we Włoszech i uczestniczył w kilku nieskutecznych akcjach bojowych. Okręt Sankt Georg był ostatnim i najsilniejszym okrętem klasy krążowników pancernych zbudowanym dla marynarki Austro-Węgier. Stanowił dalsze stadium rozwoju austro-węgierskich okrętów tej klasy, będąc rozwinięciem powiększonej konstrukcji krążownika Kaiser Karl VI. Stępkę pod budowę okrętu położono 11 marca 1901 roku w krytym doku Arsenału Morskiego w Poli. 8 lutego 1903 roku wodowano kadłub, a dopiero 31 lipca 1905 roku, okręt wszedł do służby. Koszt budowy krążownika wyniósł ponad 18 mln koron. Po likwidacji marynarki wojennej Autro-Węgier przyznany został Wielkiej Brytanii i złomowany po 1920 roku.

5 lutegoedytuj kod

Austriacki wojskowy Erwin Lahousen był jednym z uczestników nieudanej próby zamachu na Adolfa Hitlera w dniu 13 marca 1943 roku. Był członkiem Widerstandu oraz zaufanym współpracownikiem admirała Wilhelma Canarisa. W 1943 roku został wysłany na front wschodni w celu odbycia sześciomiesięcznego okresu próbnego, niezbędnego do uzyskania stopnia generała. W lipcu 1944 roku, podczas zaciętych walk Lahousen został poważnie ranny. Jako niezdolny do walki na froncie został przeniesiony do rezerwy oficerskiej. Odznaczono go Krzyżem Żelaznym I Klasy oraz złotym Krzyżem Niemieckim. W 1945 roku otrzymał stopień generała dywizji. Jako jeden z niewielu członków Widerstandu w Abwehrze ocalałych po akcji 20 lipca został powołany na świadka koronnego w procesie nazistów przed trybunałem w Norymberdze; zeznawał przeciwko oskarżonym o zbrodnie wojenne.

6 lutegoedytuj kod

Jedynym radzieckim samochodem klasy średniej w latach 60. był GAZ-21 Wołga. Samochód ten produkowany w zakładach GAZ w latach 19561970 był dostępny w wersji sedan oraz kombi (GAZ-22). Dodatkowo produkowano wersję GAZ-23 używaną jako samochód służbowy dla funkcjonariuszy państwowych. Stylistyka auta była wzorowana na amerykańskich pojazdach z lat 50. W samochodzie zastosowano między innymi po raz pierwszy w ZSRR szyby panoramiczne. Parametry oraz stylistyka nadwozia zmieniała się 2 razy. Stylizację Wołg M-21 pierwszej serii określano popularnie jako "gwiazda", drugiej serii – "paszcza rekina", a trzeciej – "fiszbiny" (kitowyj us, dosłownie: "wielorybi wąs"). GAZ-21 mimo wysokiej cen dobrze się sprzedał, przez co popyt przewyższał produkcję. Jednakże było to typowe dla przemysłu socjalistycznego.

7 lutegoedytuj kod

Jedną z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi jest fotosynteza. Jest to anaboliczny proces biochemiczny redukcji dwutlenku węgla wodorem pochodzącym ze związków nieorganicznych prowadzony z wykorzystaniem promieniowania słonecznego przy udziale barwników asymilacyjnych i enzymów, prowadzący do powstania związków organicznych. Proces ten utrzymuje wysoki poziom tlenu w atmosferze oraz przyczynia się do wzrostu ilości węgla organicznego w puli węgla, zwiększając masę materii organicznej, kosztem materii nieorganicznej. W komórkach eukariotycznych roślin proces fotosyntezy zachodzi w wyspecjalizowanych organellachchloroplastach, zawierających barwniki fotosyntetyczne. Organami zawierającymi komórki z chloroplastami są głównie liście, będące zwykle podstawowymi organami asymilacyjnymi.

8 lutegoedytuj kod

7 września 1939 roku oddziały Wehrmachtu zajęły Rypin. W okupowanym mieście szybko zainstalowały się organy niemieckich władz policyjnych, państwowych i partyjnych. W dawnym komisariacie polskiej policji państwowej przy ulicy Warszawskiej 20 ulokowano niewielką placówkę Gestapo. W budynku tym przez pierwsze miesiące niemieckiej okupacji członkowie paramilitarnego Selbstschutzu i funkcjonariusze Gestapo przetrzymywali, torturowali oraz mordowali mieszkańców ziemi dobrzyńskiej. Jesienią 1939 roku przez piwnice budynku przy ulicy Warszawskiej 20 przewinęło się ponad 1000 Polaków i Żydów, spośród których większość zamordowano na terenie budynku lub w pobliskich lasach skrwileńskich i rusinowskich. Obecnie w budynku tym mieści się Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.

9 lutegoedytuj kod

Najwcześniejszym zachowanym manuskryptem zawierającym pełny tekst łacińskiej Wulgaty jest Kodeks Amiatyński. Datowany jest na początek VIII wieku i uchodzi za najdokładniejszą kopię tekstu św. Hieronima. Już w wieku XIX oceniono, że jest najlepszym rękopisem Wulgaty, a jego tekst służy za podstawę dla wszelkich jej wydań. Nazwa Amiatinus pochodzi od góry Amiata w Toskanii. Kodeks powstał w klasztorze Wearmouth-Jarrow, w ówczesnej Nortumbrii, a skopiowany został z rękopisów przywiezionych z Włoch. Wkrótce potem znalazł się w klasztorze San Salvatore na górze Amiata w Toskanii, gdzie pozostał do 1786 roku, po czym przekazano go Bibliotece Laurenziana we Florencji, gdzie od tamtej pory jest przechowywany.

10 lutegoedytuj kod

W Tybecie istnieje tradycja małżeństwa kilku mężczyzn z jedną kobietą. Zwykle jest to związek pomiędzy braćmi i wspólną żoną lub ojca i jego synów z jego następną małżonką. Rzadziej występuje wariant wspólnego związku małżeńskiego braci z dwiema kobietami. Przyczynami takiego stanu rzeczy są głównie zaburzenie wskaźnika feminizacji poprzez dzieciobójstwo żeńskich noworodków oraz potrzeba ograniczenia przyrostu naturalnego w celu ograniczenia przeludnienia. Po utracie niepodległości przez Tybet, w wyniku represji ze strony chińskiego rządu, praktyka ta została oficjalnie uznana za zjawisko marginalne.

11 lutegoedytuj kod

W 1992 roku, od startów w rallycrossie, swą karierę sportową rozpoczął norweski kierowca rajdowy Petter Solberg. W 1998 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, jadąc samochodem Toyota Celica GT-Four. W 2001 roku podczas Rajdu Grecji po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie Mistrzostw Świata (2. miejsce), a swoje pierwsze zwycięstwo odniósł rok później w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W 2003 roku został mistrzem świata, a w latach 2004 i 2005 ponownie zdobywał wicemistrzostwo. Od 2009 do 2011 roku startował w barwach założonego przez siebie zespołu Petter Solberg World Rally Team. Po zakończeniu sezonu 2011 podpisał kontrakt z fabrycznym zespołem Forda, gdzie zastąpi Fina Mikko Hirvonena.

12 lutegoedytuj kod

Amerykański niszczyciel o nazwie Porter (DD-59) zbudowany został w Filadelfii dla United States Navy w czasie I wojny światowej. Wszedł do służby w kwietniu 1916 roku. Miał ponad 96 metrów długości i 9 metrów szerokości. Uzbrojony był w 4 działa kaliber 102 mm i 8 wyrzutni torpedowych kaliber 533 mm. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej w kwietniu 1917 roku okręt w składzie pierwszej eskadry niszczycieli patrolował Morze Irlandzkie. Bazując w Queenstown, Porter eskortował konwoje płynące z USA i wkraczające w strefę działań wojennych. W kwietniu 1918 roku mocno uszkodził okręt podwodny U-108. Po wojnie służył w United States Coast Guard, biorąc udział w tzw. patrolach rumowych. Został sprzedany na złom w sierpniu 1934 roku.

13 lutegoedytuj kod

IBM na zlecenie Narodowego Biura Standardów USA opracował w 1975 roku symetryczny szyfr blokowy o nazwie Data Encryption Standard. Jest to szyfr z blokami o długości 64 bitów. Do szyfrowania i deszyfrowania danych wykorzystywanych jest 56 bitów klucza, który zapisany jest w postaci 64-bitowego ciągu, w którym co 8 bit jest bitem kontrolnym i może służyć do kontroli parzystości. W latach 19762001 stanowił standard federalny USA, a od roku 1981 standard ANSI. 18 czerwca 1997 roku projekt DESCHALL po raz pierwszy złamał szyfr. Podatność na atak siłowy przy zwiększeniu szybkości współczesnych komputerów spowodował, iż algorytm przestał być wykorzystywany i został zastąpiony przez Advanced Encryption Standard.

14 lutegoedytuj kod

7 września 1939 roku oddziały Wehrmachtu zajęły Rypin. W okupowanym mieście szybko zainstalowały się organy niemieckich władz policyjnych, państwowych i partyjnych. W dawnym komisariacie polskiej policji państwowej przy ulicy Warszawskiej 20 ulokowano niewielką placówkę Gestapo. W budynku tym przez pierwsze miesiące niemieckiej okupacji członkowie paramilitarnego Selbstschutzu i funkcjonariusze Gestapo przetrzymywali, torturowali oraz mordowali mieszkańców ziemi dobrzyńskiej. Jesienią 1939 roku przez piwnice budynku przy ulicy Warszawskiej 20 przewinęło się ponad 1000 Polaków i Żydów, spośród których większość zamordowano na terenie budynku lub w pobliskich lasach skrwileńskich i rusinowskich. Obecnie w budynku tym mieści się Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.

15 lutegoedytuj kod

Pierwszy numer amerykańskiego czasopisma fantastycznonaukowego Space Science Fiction Magazine ukazał się wiosną 1957 roku. Wydawcą czasopisma było Republic Features Syndicate, Inc., of New York, a redaktorem Michael Avallone. Na jego łamach pojawiały się teksty znanych pisarzy, m.in. Arthura C. Clarke'a i Jacka Vance'a, jednak większość utworów była oparta na zużytych tematach – zwykle wcześniej odrzuconych przez inne redakcje. Ukazały się zaledwie dwa numery tego czasopisma. Drugi numer został wydany w sierpniu 1957 roku, po czym wydawnictwo wycofało się z biznesu. Oba numery o wymiarach 5½ na 8¼ cali miały 132 strony i kosztowały 35 centów.

16 lutegoedytuj kod

51. stanem są nazwane najczęściej państwa zależne od Stanów Zjednoczonych, które znajdują się pod silnym wpływem USA. Określenie to ma zarówno znaczenie pozytywne, jak i negatywne. W pozytywnym kontekście jest używane w stosunku do np. Portoryko, którego mieszkańcy automatycznie dostają obywatelstwo amerykańskie. Częściej jednak określenie 51. stan ma ładunek negatywny, jak w przypadku niektórych państw europejskich, takich jak Albania, Polska, Wielka Brytania, Włochy lub azjatyckich, gdzie kojarzy się z przeszłością kolonialną. Przed włączeniem do Stanów Zjednoczonych Alaski i Hawajów w tym samym kontekście stosowano określenie 49. stan.

17 lutegoedytuj kod

W Tybecie istnieje tradycja małżeństwa kilku mężczyzn z jedną kobietą. Zwykle jest to związek pomiędzy braćmi i wspólną żoną lub ojca i jego synów z jego następną małżonką. Rzadziej występuje wariant wspólnego związku małżeńskiego braci z dwiema kobietami. Przyczynami takiego stanu rzeczy są głównie zaburzenie wskaźnika feminizacji poprzez dzieciobójstwo żeńskich noworodków oraz potrzeba ograniczenia przyrostu naturalnego w celu ograniczenia przeludnienia. Po utracie niepodległości przez Tybet, w wyniku represji ze strony chińskiego rządu, praktyka ta została oficjalnie uznana za zjawisko marginalne.

18 lutegoedytuj kod

W 1992 roku, od startów w rallycrossie, swą karierę sportową rozpoczął norweski kierowca rajdowy Petter Solberg. W 1998 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, jadąc samochodem Toyota Celica GT-Four. W 2001 roku podczas Rajdu Grecji po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie Mistrzostw Świata (2. miejsce), a swoje pierwsze zwycięstwo odniósł rok później w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W 2003 roku został mistrzem świata, a w latach 2004 i 2005 ponownie zdobywał wicemistrzostwo. Od 2009 do 2011 roku startował w barwach założonego przez siebie zespołu Petter Solberg World Rally Team. Po zakończeniu sezonu 2011 podpisał kontrakt z fabrycznym zespołem Forda, gdzie zastąpi Fina Mikko Hirvonena.

19 lutegoedytuj kod

Na terenie rezerwatu przyrody Łężczok, w granicach administracyjnych Raciborza, znajduje się ponad 400-letni okaz dębu szypułkowego, nazywany Dębem Sobieskiego. Jest najgrubszym i najstarszym drzewem w Raciborzu, rezerwacie Łężczok, a także jednym z trzech najstarszych i najokazalszych drzew parku krajobrazowego o nazwie Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Swą nazwę dąb wziął od podania, według którego drzewo to miało zostać zasadzone na pamiątkę pobytu na tamtych terenach króla Jana III Sobieskiego podczas przemarszu na odsiecz wiedeńską w 1683 roku.

20 lutegoedytuj kod

Pierwszym bolidem Formuły 1, zaprojektowanym przez Robina Herda dla zespołu McLarena, był M2B. Pojazd został stworzony w 1965 roku na podstawie prototypowego modelu McLaren M2A. Do stworzenia samochodu użyto innowacyjnego laminatu Mallite. Bolid był napędzany silnikami Ford i Serenissima, które miały jednak słabą moc. Zespół używał bolidu w sezonie 1966. Kierowany przez założyciela zespołu Bruce'a McLarena M2B niewiele razy startował w Grand Prix, będąc wystawionym do sześciu wyścigów i startując w czterech. Pierwszy punkt zdobył podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii, a kolejne dwa w Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

21 lutegoedytuj kod

W latach 6811018 na Półwyspie Bałkańskim istniało pierwsze państwo bułgarskie. Rozwój Imperium Bułgarskiego miał miejsce za czasów Kruma i jego następców, apogeum potęgi imperium nastąpiło po przyjęciu chrześcijaństwa w 866 roku, a jego stopniowy upadek po śmierci Symeona I. Przez większość swego istnienia państwo to prowadziło wojny z Cesarstwem Bizantyjskim. W 1018 roku zostało ostatecznie podbite przez Bizancjum. W okresie swego największego rozwoju terytorialnego na początku IX wieku zajmowało powierzchnię ok. 750 000 km² i obejmowało w całości tereny dzisiejszej Bułgarii, a częściowo również: Albanii, Czarnogóry, Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Węgier. W latach 11861398 istniało drugie państwo Bułgarów, po czym jego terytorium stało się częścią państwa osmańskiego. Po raz kolejny Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku.

22 lutegoedytuj kod

Do opisania grona hokeistów i trenerów, którzy zdobyli: złoty medal igrzysk olimpijskich, złoty medal mistrzostw świata oraz trofeum Puchar Stanleya w lidze National Hockey League, używa się terminu Triple Gold Club. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie uważa wyżej wymienione tytuły jako „trzy główne tytuły w tym sporcie”. Termin Triple Gold Club został wprowadzony pierwszy raz po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku, kiedy członkami zostali zawodnicy reprezentacji Kanady, która wywalczyła wówczas złoto olimpijskie. W maju 2007 roku IIHF ogłosiła sformalizowanie klubu i jego członków będących zdobywcami poszczególne trzech tytułów. Uroczyste otwarcie klubu wraz ze wszystkimi 22 członkami miało miejsce na igrzyskach w Vancover, 22 lutego 2010 roku.

23 lutegoedytuj kod

Najwięksi przedstawiciele abelizaurów, tacy jak ekryksinatozaur, dorastali prawdopodobnie do 10–11 m, ale większość tych teropodów z grupy ceratozaurów osiągała długość od 5 do 9 metrów od czubka pyska do końca ogona. Zamieszkiwały one dawny południowy superkontynent Gondwanę w okresie kredowym. Ich skamieniałości odnajdywano w dzisiejszych Afryce, Ameryce Południowej, na Subkontynencie Indyjskim i na Madagaskarze. W zapisie kopalnym pierwszy raz pojawiły się we wczesnej kredzie, choć do przedstawicieli rodziny mogą należeć także pewne szczątki jurajskie. Jak większość teropodów, abelizaury żywiły się mięsem i poruszały na dwóch nogach. Charakteryzowały je przysadziste kończyny dolne i rozległe ozdoby na kościach czaszki obejmujące zagłębienia i bruzdy. Późniejsi ich przedstawiciele, tacy jak karnotaur, mieli szczątkowe kończyny przednie, krótszą czaszkę i grzebienie kostne nad oczyma.

24 lutegoedytuj kod

W gwiazdozbiorze Rysia, w odległości około 509 lat świetlnych od Ziemi, znajduje się gwiazda WASP-13. Jej jasność widzialna wynosi 10,42m, przez co gwiazda nie jest widoczna gołym okiem z Ziemi. Pod względem rozmiarów, masy i metaliczności WASP-13 przypomina Słońce, jest jednak od niego gorętsza, co sugeruje, że jest od niego starsza. Dokładne określenie wieku gwiazdy przysparza wielkich trudności – jej wiek może mieścić się w zakresie od 4,4 do 14 mld lat. Gwiazda została odkryta i po raz pierwszy opisana w 1997 roku. Począwszy od 2006 roku wykonano szereg obserwacji gwiazdy w ramach programu SuperWASP, co doprowadziło do odkrycia w roku 2008 planety pozaziemskiej, której nadano oznaczenie WASP-13b.

25 lutegoedytuj kod

22 stycznia 2002 roku odbyła się światowa premiera gry Medal of Honor: Allied Assault, wyprodukowanej przez amerykańskie studio 2015, Inc. i wydanej przez Electronic Arts. W grze gracz przejmuje kontrolę nad żołnierzem amerykańskich sił specjalnych Rangers Mikiem Powellem. Służy w OSS, wykonując działania wywiadowcze i sabotażowe na terenach okupowanych przez III Rzeszę, a także bierze udział w działaniach na linii frontu. Gra przyczyniła się do rozwoju gatunku ze względu na inspirowany filmem Szeregowiec Ryan etap lądowania na Plaży Omaha, w którym następuje rzeź szturmujących umocnienia żołnierzy amerykańskich. Medal of Honor: Allied Assault była pod tym względem pierwszą produkcją z gatunku symulującą prawdziwe działania na linii frontu; stanowiła protoplastę gry Call of Duty. Zebrała przychylne oceny recenzentów, którzy chwalili oprawę audiowizualną i klimat gry, natomiast krytykowali zbyt duże oparcie gry na skryptach.

26 lutegoedytuj kod

Na terenie rezerwatu przyrody Łężczok, w granicach administracyjnych Raciborza, znajduje się ponad 400-letni okaz dębu szypułkowego, nazywany Dębem Sobieskiego. Jest najgrubszym i najstarszym drzewem w Raciborzu, rezerwacie Łężczok, a także jednym z trzech najstarszych i najokazalszych drzew parku krajobrazowego o nazwie Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Swą nazwę dąb wziął od podania, według którego drzewo to miało zostać zasadzone na pamiątkę pobytu na tamtych terenach króla Jana III Sobieskiego podczas przemarszu na odsiecz wiedeńską w 1683 roku.

27 lutegoedytuj kod

Formą medycyny niekonwencjonalnej, zaproponowaną po raz pierwszy w 1796 roku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna jest homeopatia. Homeopatia bazuje na aksjomacie ipse dixit sformułowanym przez Hahnemanna, który nazwał go „prawem podobieństw”. Według niego substancje powodujące pewne symptomy u osób zdrowych powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne objawy. Środki homeopatyczne są przygotowywane poprzez sukcesywne rozcieńczanie. Rozcieńczanie trwa zazwyczaj tak długo, że w roztworze nie pozostaje nic z początkowej substancji.

28 lutegoedytuj kod

Podstawowym modelem nowej generacji Moskwiczy z połowy lat 70. XX wieku był Moskwicz 2140. Nie był on jednak całkowicie nową konstrukcją, a jedynie wersją rozwojową modelu Moskwicz 412. Wprowadzenie nowego modelu było wynikiem słabnącego popytu na poprzednie samochody moskiewskich zakładów AZLK oraz rosnącą konkurencję ze strony Łady. Moskwicze były produkowane zarówno z nadwoziem typu sedan, jak i kombi oraz furgon. Początkowo były bardzo konkurencyjne na radzieckim rynku, ze względu na niską cenę, wytrzymałość oraz dostępność części zamiennych. Jakość samochodów zaczęła jednak w latach 80. spadać, po czym poprawiła się nieco pod koniec okresu produkcji. Ogółem w latach 19751988 wyprodukowano ponad 818 tys. samochodów tego modelu.

29 lutegoedytuj kod

Znajdująca się w Oświęcimiu przy placu ks. Jana Skarbka 5 synagoga Chewra Lomdei Misznajot (z hebr. Bractwa Studiujących Misznę) jest synagogą typu bejt ha-midrasz. Koncepcje budowy synagogi narodziły się zapewne zaraz po zarejestrowaniu w 1893 roku bractwa Chewra Lomdei Misznajot. Pierwotnie członkowie tego stowarzyszenia modlili się w synagodze chasydów z Chrzanowa. W 1912 roku bractwo odkupiło posesję położoną przy placu Szpitalnym od małżeństwa Józefa i Gizeli Glassów. Już w 1913 roku rozpoczęto starania mające na celu budowę domu modlitwy oraz siedziby stowarzyszenia. Synagoga funkcjonowała od co najmniej września 1918 roku do czasu wkroczenia wojsk niemieckich do Oświęcimia w 1939 roku.

Na podstawie artykułu: "Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2012/02" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy