Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2016/04


Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2016/04 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Szablon:Dobry artykuł‎ | archiwum Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aktualnie na stronie głównej

Ostrożeń krótkołodygowygatunek roślin z rodziny astrowatych. Jego zasięg obejmuje Europę Środkową i Zachodnią. Przez Polskę biegnie wschodnia granica zasięgu – roślina spotykana jest w północnej i zachodniej części kraju. Jest to niska bylina rosnąca na suchych łąkach, pastwiskach i obrzeżach lasów. Występuje na przepuszczalnych glebach bogatych w węglan wapnia, często na rędzinach, także na bardzo płytkich glebach powstających na skałach wapiennych, ale też na glebach powstających z glin i na piaskach zasobnych w węglan wapnia. Gatunkowi temu sprzyja wykaszanie zasiedlanej murawy, ale źle znosi intensywne wydeptywanie. Roślina nie ma znaczenia użytkowego. W przypadku licznego występowania na pastwiskach uznawana jest na nich za chwast. Gatunek jest bardzo zmienny i tworzy szereg mieszańców z innymi przedstawicielami rodzaju ostrożeń. Czytaj więcej…

Inne Dobre ArtykułyJak pisać w stylu encyklopedycznym?

Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Spis treści

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: sierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwiec


1 kwietniaedytuj kod

Diabeł tasmańskigatunek mięsożernego ssaka, torbacza z rodziny niełazowatych. Występuje na wolności obecnie jedynie na australijskiej wyspie Tasmanii. Osiąga wielkość niewielkiego psa i jest największym współczesnym mięsożernym torbaczem po wyginięciu wilka workowatego w 1936 roku. Charakteryzuje się krępym i umięśnionym ciałem, czarnym futrem, ostrym zapachem, bardzo głośnym i niepokojącym piskiem, doskonałym węchem i charakterystycznym pożywianiem się. Dzięki dużej głowie i szyi dysponuje jednym z najsilniejszych zgryzów w przeliczeniu na masę ciała wśród dzisiejszych drapieżników lądowych. Poluje na zdobycz i poszukuje padliny, jak też zjada produkty spożywcze, jeśli bytuje w pobliżu osiedli ludzkich. Zazwyczaj prowadzi samotny tryb życia, czasami żywi się razem z innymi diabłami i opróżnia się we wspólnym miejscu. Inaczej niż większość niełazowatych, prowadzi efektywną termoregulację i zachowuje aktywność w południe, nie przegrzewając się. Pomimo pulchnego wyglądu zaskakuje szybkością i wytrzymałością. Potrafi wspinać się na drzewa i przepływać rzeki.

2 kwietniaedytuj kod

Waffen-SS Konzentrationslager Warschauniemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na rozkaz Reichsführera-SS Heinricha Himmlera na terenie byłego getta warszawskiego, funkcjonujący od lipca 1943 do sierpnia 1944 roku. KL Warschau zajmował obszar pomiędzy ówczesnymi ulicami Gęsią, Zamenhofa, Okopową, Glinianą, Ostrowską i Wołyńską. Początkowo funkcjonował jako samodzielny obóz, później został przekształcony w filię obozu na Majdanku. Przeszło przezeń co najmniej 7250 więźniów. Byli to Żydzi z różnych krajów Europy, których zmuszano do pracy przy rozbiórce ruin getta oraz przy pozyskiwaniu i segregowaniu wszelkiego wartościowego mienia znajdującego się jeszcze na jego terenie. Obóz oraz przylegające do niego ruiny były także wykorzystywane przez Niemców jako miejsce egzekucji. Masowo rozstrzeliwano tam polskich więźniów politycznych, ofiary łapanek oraz Żydów ujętych „po aryjskiej stronie”. Liczba ofiar KL Warschau jest szacowana na ok. 20 tys., w tym ok. 10 tys. Polaków.

3 kwietniaedytuj kod

Ferrari F92A – samochód Formuły 1 zaprojektowany przez Jeana-Claude'a Migeota i Steve'a Nicholsa dla zespołu Scuderia Ferrari. Model F92A wziął udział w sezonie 1992, a jego kierowcami byli Jean Alesi, Ivan Capelli oraz zastępujący Capellego pod koniec sezonu Nicola Larini. Po jedenastu wyścigach sezonu wprowadzono zmodyfikowaną wersję samochodu, oznaczoną symbolem F92AT. Model zawierał innowacyjny projekt podwójnej podłogi, który się nie sprawdził. Samochód okazał się niekonkurencyjny, a jego kierowcy zdobyli łącznie 21 punktów i dwa miejsca na podium. Po sezonie do zespołu w charakterze szefa ds. projektu przyszedł George Ryton, a drugim kierowcą zespołu został Gerhard Berger. Skonstruowano siedem egzemplarzy F92A.

4 kwietniaedytuj kod

Rzekotka drzewnagatunek płaza z rodziny rzekotkowatych. Osiąga około 5 cm długości. Cechuje się zwykle zielonym, szarym, brązowym lub żółtawym ubarwieniem, które potrafi zmieniać w zależności od otoczenia. Boki ciała rzekotki zdobi charakterystyczna ciemna pręga, odgrywająca obok rechotu rolę w doborze płciowym. Oczy są duże, wyłupiaste, kończyny tylne długie, opuszki palców wieńczą przylgi ułatwiające wspinaczkę po drzewach. Płaz zamieszkuje większą część Europy, od Portugalii aż do krańców kontynentu i zachodniej Azji, na północy sięga Danii. Preferuje niziny, ale istnieją doniesienia o spotkaniu go na wysokości 2300 m. Zajmuje różnorodne środowiska roślinne, zarówno lasy, tereny krzewiaste, jak i porośnięte niższą roślinnością. Rozmnaża się w różnorodnych zbiornikach wód stojących, w tym sztucznych. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, głównie owadami i pająkami. IUCN przyznaje jej status LC. Prowadzi się działania zmierzające do ochrony gatunku, chronią go również liczne prawodawstwa.

5 kwietniaedytuj kod

Myśli samobójcze – objaw psychopatologiczny definiowany jako występowanie u danej osoby myśli związanych z chęcią odebrania sobie życia. Chęci odebrania sobie życia mogą mieć różne nasilenie, począwszy od zwiewnych myśli samobójczych bez tendencji do ich realizacji aż po myśli samobójcze, którym towarzyszy plan samobójczy z ugruntowanym i silnym zamiarem jego realizacji. Najczęściej myśli samobójcze spotyka się w przebiegu zaburzeń psychicznych takich jak: zaburzenia depresyjne, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia osobowości, zaburzenia jedzenia, zaburzenia nerwicowe czy też zaburzenia związane ze stresem. Myśli samobójcze wiążą się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia prób samobójczych, dokonania samobójstwa i uważane są za prekursory zachowań samobójczych. Obecność myśli samobójczych wiąże się także z występowaniem różnych przejawów autoagresji m.in. z samookaleczeniami, eksponowaniem się na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu, jak również ze stosowaniem substancji psychoaktywnych.

6 kwietniaedytuj kod

Hawker Sea Hawkbrytyjski odrzutowy pokładowy samolot myśliwsko-bombowy z lat 50., skonstruowany w wytwórni Hawker Aircraft. Należał do pierwszej generacji brytyjskich odrzutowców, używany operacyjnie w brytyjskim lotnictwie morskim Fleet Air Arm w latach 19531960. Samolot był przewidywany jako myśliwiec przechwytujący dla lotnictwa brytyjskiego, które jednak ostatecznie nie wyraziło nim zainteresowania, w obliczu zbliżającego się końca II wojny światowej i posiadania już myśliwców odrzutowych Gloster Meteor oraz de Havilland Vampire. Sztab Morski dostrzegł potencjał samolotu i zlecił budowę prototypu P.1040, dwóch dalszych w wersji morskiej według wydanej specyfikacji N.7/46 z maja 1946 roku, oraz płatowca do prób statycznych. Pierwszy prototyp P.1040 został oblatany we wrześniu 1947 roku. Eksportowany ponadto do RFN, Holandii i Indii, gdzie służył do 1984 roku. Wyprodukowano 539 egzemplarzy seryjnych samolotu.

7 kwietniaedytuj kod

Wirus Zikawirus z rodzaju Flavivirus, z rodziny Flaviviridae. Przenoszony przez komary. Pochodzi z Afryki, jednak rozprzestrzenił się w Azji, Ameryce, Europie. Infekcja zazwyczaj cechuje się przebiegiem bezobjawowym lub samoograniczającym. Niekiedy występują objawy grypopodobne, wysypka. Okres wylęgania choroby wynosi przynajmniej 9 dni. Objawy trwają zwykle od 2 do 7 dni. Choroba cechuje się zwykle przebiegiem samoograniczającym, przypominającym grypę. Zakażenie w ciąży może wiązać się z małogłowiem. Leczenie zazwyczaj przebiega w warunkach ambulatoryjnych. Nie opracowano skutecznego specyficznego leczenia przeciwwirusowego ZIKV ani żadnej skutecznej szczepionki przeciw wirusowi. Leczenie choroby jest wyłącznie objawowe i obejmuje leczenie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, podawanie płynów i odpoczynek.

8 kwietniaedytuj kod

Fragmentum Uffenbachianum – fragment greckiego kodeksu uncjalnego Nowego Testamentu na pergaminie, paleograficznie datowany na X wiek. Pisany jest czerwonym atramentem. Cytowany jest we współczesnych krytycznych wydaniach Greckiego Nowego Testamentu. Kształt liter kodeksu reprezentuje etap pośredni pomiędzy uncjałą a minuskułą, początkowo kodeks klasyfikowany był jako minuskuł. J. J. Wettstein umieścił go wśród minuskułów pod numerem 53. Rękopis niegdyś przechowywany był we Włoszech i należał do H. van der Merka. Następnie przywieziony został do Hagi. W 1712 roku nabył go Zacharias Conrad von Uffenbach, a po jego śmierci Johann Christoph Wolf. W 1739 roku przekazany został dla biblioteki publicznej w Hamburgu.

9 kwietniaedytuj kod

HMS Minerva – brytyjski krążownik pancernopokładowy typu Eclipse, zbudowany dla Royal Navy pod koniec lat 90. XIX wieku. Od 1897 roku pełnił służbę na Wyspach Brytyjskich i Morzu Śródziemnym. Brał udział w I wojnie światowej, działając m.in. na Morzu Śródziemnym, Morzu Czerwonym, w Indiach, Afryce i na Dalekim Wschodzie. Do jego osiągnięć bojowych zalicza się zatopienie we wrześniu 1914 roku austro–węgierskiego statku handlowego Bathori oraz udział w zniszczeniu w kwietniu 1915 roku tureckiego torpedowca Demirhisar. Brał udział w operacjach desantowych i ostrzale celów lądowych w rejonie Akaby, podczas bitwy o Gallipoli oraz w Niemieckiej Afryce Wschodniej. W 1920 roku okręt zakończył służbę i został sprzedany na złom.

10 kwietniaedytuj kod

Alaksandr Abramowiczbiałoruski prawnik i polityk, w latach 19921996 przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, w latach 1996–2004 zastępca szefa Administracji Prezydenta Republiki Białorusi ds. Prawnych, w latach 2004–2008 zastępca przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi III kadencji; doktor nauk prawnych (odpowiednik polskiego stopnia doktora habilitowanego), profesor; jeden z inicjatorów referendum na Białorusi w 1996 roku i autorów projektu konstytucji z tego samego roku, wzmacniającej władzę prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Według Zianona Pazniaka, Abramowicz uczestniczył w ukrywaniu fałszerstw w wyborach parlamentarnych w 1995 roku. Po okazaniu mu przez Pazniaka dowodów falsyfikacji, miał on odmówić zgłoszenia sprawy do prokuratury, nie udzielając wyjaśnień.

11 kwietniaedytuj kod

Katalin Karádywęgierska aktorka i piosenkarka, odznaczona orderem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Karierę aktorską rozpoczęła w 1936 roku, wcześniej ćwicząc pod okiem Ernő Tarnaya i Artúra Bárdosa. W trakcie jednego z wieczorów spędzanych w barze w Budzie jej osobą zainteresował się dziennikarz (i późniejszy menedżer) Zoltán Egyed, który przedstawił ją Ilonie Aczél. U boku byłej aktorki Kanczler nauczyła się podstaw aktorstwa oraz śpiewu. W 1939 roku zagrała swoją pierwszą rolę filmową w produkcji Halálos Tavasz w reżyserii László Kalmára. Po niemieckiej inwazji na Węgry podczas II wojny światowej władze kraju zaczęły blokować karierę Karády, uniemożliwiając granie jej utworów w Węgierskim Radiu oraz wycofując jej filmy z kinowych repertuarów. W marcu 1944 roku została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz aliantów. W więzieniu spędziła trzy miesiące, podczas których była często torturowana.

12 kwietniaedytuj kod

Edward Pellew – brytyjski wojskowy, oficer Royal Navy, weteran wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojen napoleońskich, starszy brat Israela Pellewa. Syn kapitana pocztowca Samuela Pellewa, już w wieku 13 lat trafił do Royal Navy. Brał udział w wyprawie generała Johna Burgoyne'a do Ameryki, gdzie zasłużył się na jeziorze Champlain. Piął się po szczeblach kariery, już w 1780 roku otrzymał szlify kapitańskie. Podczas wojen z Francją zdobył wiele okrętów przeciwnika i wsławił się co najmniej dwoma potyczkami oraz uratowaniem marynarzy z tonącego statku handlowego „Dutton”. Jednak najwięcej rozgłosu przyniosło mu bombardowanie Algieru i wyzwolenie niewolników z rąk muzułmanów. Dosłużył się stopnia admirała, tytułu wicehrabiego oraz licznych orderów.

13 kwietniaedytuj kod

Newag Griffin – rodzina czteroosiowych lokomotyw elektrycznych i spalinowych produkowana przez Newag Gliwice od 2012 roku. We września 2012 roku podczas targów InnoTrans w Berlinie miała miejsce premiera lokomotywy typu E4MSU, a rok później lokomotywa E4MSU-001 była prezentowana na targach Trako. Pojazdy są przeznaczone do prowadzenia pociągów pasażerskich oraz towarowych. Jako pierwsza powstała wersja E4MSU – elektryczna lokomotywa wielosystemowa, uniwersalna, o prędkości maksymalnej 160 km/h. Lokomotywy z rodziny Griffin są przystosowane do prowadzenia pociągów towarowych o masie do 3200 t oraz pociągów pasażerskich do 800 t. W grudniu 2015 roku przewoźnik Lotos Kolej zawarł z Newagiem umowę na 7-letnią dzierżawę z utrzymaniem 5 lokomotyw E4DCU-DP. Pojazdy mają zostać dostarczone w 2017 roku. Kontrakt może zostać przedłużony oraz rozszerzony o kolejne egzemplarze.

14 kwietniaedytuj kod

For the Glorykomputerowa gra strategiczna wyprodukowana przez szwedzkie studio Crystal Empire Games, stanowiąca oficjalną modyfikację gry komputerowej Europa Universalis II. Została wydana w ramach dystrybucji cyfrowej w 2009 roku przez wytwórnię Paradox Interactive. For the Glory jest osadzona w okresie historycznym 14191819 i pozwala graczowi na zarządzanie wybranym państwem, rozbudowując je poprzez aktywne działanie w handlu i dyplomacji, prowadzenie wojen i kolonizację odkrytych terenów. For the Glory jest w dużej mierze oparta na modelu rozgrywki prezentowanym przez Europę Universalis II, wprowadzając do niego nieznaczne poprawki. Interfejs gry został dostosowany do możliwości ówczesnych jej komputerów. Dzieło Crystal Empire Games nie wzbudziło entuzjastycznej reakcji krytyków, głównie ze względu na przestarzały interfejs graficzny oraz niestabilne działanie trybu gry wieloosobowej. Część recenzentów doceniła jednak odświeżenie gry z 2001 roku i uczynienie jej przystępniejszą dla użytkownika.

15 kwietniaedytuj kod

Ulica Olszowa w Warszawie – ulica w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. Jej początki sięgają końca XVIII wieku. Przez większość swojej historii biegła wzdłuż Wisły do mostu, najpierw łyżwowego na jej południowym krańcu, a potem Kierbedzia i Śląsko-Dąbrowskiego na północnym. Aż do końca II Rzeczpospolitej stały przy niej budynki wojskowe. Wzdłuż ulicy biegły tory Kolei Jabłonowskiej, ze stacją Warszawa-Most. Po drugiej wojnie światowej została znacznie skrócona, a jakiś czas potem wchłonęła ulicę Dębową, stając się w większości przebiegu prostopadła do rzeki. Od 1890 roku przy Olszowej 14 działała fabryka maszyn i kamieni młyńskich „C. Skoryna”, będąca własnością Cezarego Skoryny, przemysłowca i społecznika, a potem jego spadkobierców oraz Emila Rauera i P. Kozłowskiego .

16 kwietniaedytuj kod

Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 – reprezentacja Rumunii na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie liczyła 21 zawodników – 13 lekkoatletów oraz 8 szermierzy, obie te reprezentacje debiutowały na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy w historii rumuńskich startów na igrzyskach w reprezentacji wystąpiły kobiety. Dla wszystkich zawodników i zawodniczek oprócz Denisa Dolecsko były to jedyne starty w letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja Rumunii nie zdobyła żadnego medalu i podobnie jak 12 innych reprezentacji nie była sklasyfikowana w klasyfikacji medalowej. Były to drugie, a zarazem ostatnie letnie igrzyska olimpijskie, na których wystąpili sportowcy z Rumunii i nie wywalczyli przynajmniej jednego medalu olimpijskiego.

17 kwietniaedytuj kod

Alaksandr Abramowiczbiałoruski prawnik i polityk, w latach 19921996 przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, w latach 1996–2004 zastępca szefa Administracji Prezydenta Republiki Białorusi ds. Prawnych, w latach 2004–2008 zastępca przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi III kadencji; doktor nauk prawnych (odpowiednik polskiego stopnia doktora habilitowanego), profesor; jeden z inicjatorów referendum na Białorusi w 1996 roku i autorów projektu konstytucji z tego samego roku, wzmacniającej władzę prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Według Zianona Pazniaka, Abramowicz uczestniczył w ukrywaniu fałszerstw w wyborach parlamentarnych w 1995 roku. Po okazaniu mu przez Pazniaka dowodów falsyfikacji, miał on odmówić zgłoszenia sprawy do prokuratury, nie udzielając wyjaśnień.

18 kwietniaedytuj kod

Wilczomlecz nadobnygatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Odkryty w latach 20. XIX wieku i przewieziony do Stanów Zjednoczonych, stał się popularną rośliną ozdobną. Spopularyzowany został w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej. W naturze gatunek rośnie w wilgotnych miejscach w zalesionych wąwozach i dolinach w gorących i zrzucających liście w okresie suchym lasach monsunowych, także w lasach zimozielonych, górskich lasach mglistych z dębami i sosnami, w zaroślach kserotermicznych. Jest uprawiany w wielu krajach świata, przy czym w krajach międzyzwrotnikowych jako roślina ogrodowa. Pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie. W Meksyku i Gwatemali sok mleczny z tej rośliny używany był jako krem do golenia, w Gwatemali także jako lekarstwo na bóle zębów i środek wymiotny.

19 kwietniaedytuj kod

Krążowniki ciężkie typu Duquesne – seria dwóch francuskich krążowników ciężkich z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Były pierwszymi francuskimi okrętami tej klasy i należały do pierwszej generacji krążowników ciężkich na świecie. Okręty otrzymały nazwy na cześć francuskich admirałów Abrahama Duquesne'a oraz Anne Hilariona de Tourville'a. Okręty typu Duquesne miały kadłub z podniesionym pokładem dziobowym na ok. 1/3 długości, jako jedyne krążowniki ciężkie pierwszego pokolenia. Ich cechą charakterystyczną, przejętą z typu Duguay Trouin, były burty przechodzące w ściany dolnego piętra nadbudówki dziobowej. Dynamiczną i zwartą sylwetkę okrętów uzupełniały dwa dość szeroko rozstawione pochyłe kominy na śródokręciu, z dźwigiem pomiędzy nimi, oraz drugi maszt przed wieżą nr 3. Oba okręty służyły przez większość czasu razem. W latach 19281930 nie miały jeszcze zainstalowanej całości wyposażenia, która była następnie uzupełniana, jak katapulta i dalmierze. Oba krążowniki przetrwały II wojnę światową i służyły czynnie do końca lat 40. XX wieku.

20 kwietniaedytuj kod

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla DzieciPolska wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwukrotnie – podczas konkursu w 2003 oraz 2004 roku. Konkursem zajął się wówczas polski nadawca publiczny – Telewizja Polska. Reprezentantami kraju byli Katarzyna Żurawik oraz zespół KWADro. Podczas imprezy w 2003 roku, Żurawik wykonała utwór Coś mnie nosi, który sama napisała i skomponowała. Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix. Ostatecznie zajęła ostatnie, 16. miejsce, zdobywając zaledwie 3 punkty od Białorusi. Rok później, Polskę reprezentował zespół KWADro z utworem Łap życie. Zespół wystąpił jako ósmy w kolejności i zajął 17. miejsce z 3 punktami na koncie. Słabe wyniki osiągnięte w poprzednich latach spowodowały rezygnację nadawcy publicznego z udziału w kolejnych edycjach festiwalu.

21 kwietniaedytuj kod

Wróbel krótkopalcowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Po raz pierwszy został opisany w 1850 przez Karola Lucjana Bonaparte. Gatunek słabo poznany. Jest to pozbawiony cech charakterystycznych, głównie piaskowy ptak. Długość ciała wynosi 13,5–14,5 cm, masa ciała 21–25 g. Rozpiętość skrzydeł: 27–30 cm. Nie występuje dymorfizm płciowy. Pożywieniem wróbli krótkopalcowych są różnorodne nasiona, zjada również zielone części roślin. Zarówno dla młodych jak i dorosłych w sezonie lęgowym podstawą pożywienia są owady, które łapią zarówno w locie, jak i zbierają je z liści. Żeruje na terenach kamienistych, piaszczystych oraz w winnicach. Samica znosi od 3 do 6 jaj, które wysiaduje sama. Karmieniem młodych zajmują się oba ptaki z pary. Inkubacja trwa 14–16 dni. Młode stają się niezależne po około 20–27 dniach. Nie jest jasne, kiedy zaczynają żerować samodzielnie. Wróbel krótkopalcowy występuje od Turcji poprzez Bliski Wschód po Turkmenistan i zachodni Afganistan. Nie jest zagrożony wyginięciem.

22 kwietniaedytuj kod

Stadler Railszwajcarska spółka akcyjna z siedzibą w Bussnang zajmująca się produkcją pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1942 roku w Zurychu przez Ernsta Stadlera, w 1945 roku rozpoczęło wytwarzanie pierwszych lokomotyw, a w 1962 roku uruchomiono zakład, przy którym mieści się jego obecna siedziba. Spółka pełni funkcję podmiotu nadrzędnego dla innych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy Stadler Rail, która jest obecna w kilkunastu państwach świata. Koncern Stadler ma strukturę holdingową, w której spółka Stadler Rail jest podmiotem nadrzędnym dla pozostałych podmiotów. W 2006 roku utworzono spółkę Stadler Polska, a rok później uruchomiono fabrykę w Siedlcach.

23 kwietniaedytuj kod

Władysław Pieńkowskiburmistrz Radomska w latach 18741878, prezydent Zgierza w latach 1878–1882 oraz prezydent Łodzi w latach 1882–1914. Ukończył cztery klasy rosyjsko-niemieckiej szkoły powszechnej, po czym podjął naukę w szkole handlowej. Następnie odbywał praktykę zawodową w Warszawie, skąd przeniósł się po wybuchu powstania styczniowego do Łodzi. W nowym mieście zatrudnił się w lipcu 1863 roku w magistracie jako kancelista, a stąd w lutym 1864 roku oddelegowano go do biura naczelnika wojennego m. Łodzi – pułkownika armii rosyjskiej, barona Aleksandra von Broemsena – gdzie pracował do upadku powstania. Za zasługi na tym stanowisku otrzymał w wieku niespełna 19 lat – Medal za Uśmierzenie Buntu Polskiego, z ciemnego brązu. W listopadzie 1874 roku został burmistrzem Radomska, a następnie – w roku 1878 – prezydentem Zgierza. W kronikach dziejów obu miast nie odnotowano ważniejszych wydarzeń w okresach pełnienia przez niego funkcji burmistrza i prezydenta. W listopadzie 1882 roku zastąpił chorego prezydenta Łodzi Waleriana Makowieckiego, a obowiązki prezydenta przejął cztery dni po jego śmierci.

24 kwietniaedytuj kod

Alaksandr Abramowiczbiałoruski prawnik i polityk, w latach 19921996 przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, w latach 1996–2004 zastępca szefa Administracji Prezydenta Republiki Białorusi ds. Prawnych, w latach 2004–2008 zastępca przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi III kadencji; doktor nauk prawnych (odpowiednik polskiego stopnia doktora habilitowanego), profesor; jeden z inicjatorów referendum na Białorusi w 1996 roku i autorów projektu konstytucji z tego samego roku, wzmacniającej władzę prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Według Zianona Pazniaka, Abramowicz uczestniczył w ukrywaniu fałszerstw w wyborach parlamentarnych w 1995 roku. Po okazaniu mu przez Pazniaka dowodów falsyfikacji, miał on odmówić zgłoszenia sprawy do prokuratury, nie udzielając wyjaśnień.

25 kwietniaedytuj kod

Kodeks 0232kodeks uncjalny Nowego Testamentu na pergaminie, datowany zwykle na V lub VI wiek. Paleograficzne datowanie rękopisu jest jednak problematyczne i dlatego niektórzy badacze proponowali wcześniejsze daty. Fragment przechowywany jest w Oksfordzie. Tekst fragmentu jest często zgodny z Kodeksem Synajskim i Watykańskim, jest wykorzystywany we współczesnych wydaniach greckiego Nowego Testamentu. Znany jest także pod nazwą Papirus Antinoopolis 12. Na listę rękopisów Nowego Testamentu wciągnął go Kurt Aland w 1953 roku, oznaczając go przy pomocy siglum 0232. Rękopis obecnie przechowywany jest w Ashmolean Museum (P. Ant. 12) w Oksfordzie.

26 kwietniaedytuj kod

Polikarpow DI-1 – prototyp sowieckiego, dwumiejscowego myśliwca, zaprojektowanego w latach 20. XX wieku. Nikołaj Polikarpow zaczął projektować dwumiejscowy myśliwiec, pierwotnie nazwany 2I-N1 w październiku 1924 roku w zakładzie nr 1 na lotnisku Chodynka w Moskwie. Nazwa oznaczała 2-miejscowy myśliwiec z pojedynczym silnikiem Napier. Spotykane jest też oznaczenie samolotu DI-1. Był to pierwszy sowiecki dwumiejscowy myśliwiec. Jedyny zbudowany egzemplarz został rozbity podczas dziewiątego lotu z powodu defektów technicznych. Wypadek tak zaawansowanego samolotu zaszokował cały sektor przemysłowy i spowodował sześciomiesięczną przerwę w pracach projektowych. Po wypadku cała dalsza praca nad samolotem została porzucona ze względu na brak odpowiedniego silnika.

27 kwietniaedytuj kod

HMS Indomitable – brytyjski krążownik liniowy z okresu I wojny światowej, należący do typu Invincible. W czerwcu 1908 roku w Portsmouth krążownik został oficjalnie przyjęty w skład brytyjskiej marynarki wojennej. Koszt budowy, bez uzbrojenia, wyniósł 1 662 337 funtów. Okręt aktywnie uczestniczył w działaniach wojennych na Morzu Śródziemnym i Północnym, w 1914 roku biorąc udział w pościgu za niemieckimi krążownikami oraz bombardowaniu pozycji tureckich w Dardanelach, w 1915 roku w bitwie na Dogger Bank oraz w bitwie jutlandzkiej w 1916 roku. Po bitwie jutlandzkiej wzmocniono ochronę pokładu, dodając dodatkowe opancerzenie o masie do 100 ton nad komorami amunicyjnymi. Po zakończeniu wojny został przesunięty do rezerwy, a w 1921 roku sprzedany do stoczni złomowej.

28 kwietniaedytuj kod

Wróbel krótkopalcowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Po raz pierwszy został opisany w 1850 przez Karola Lucjana Bonaparte. Gatunek słabo poznany. Jest to pozbawiony cech charakterystycznych, głównie piaskowy ptak. Długość ciała wynosi 13,5–14,5 cm, masa ciała 21–25 g. Rozpiętość skrzydeł: 27–30 cm. Nie występuje dymorfizm płciowy. Pożywieniem wróbli krótkopalcowych są różnorodne nasiona, zjada również zielone części roślin. Zarówno dla młodych jak i dorosłych w sezonie lęgowym podstawą pożywienia są owady, które łapią zarówno w locie, jak i zbierają je z liści. Żeruje na terenach kamienistych, piaszczystych oraz w winnicach. Samica znosi od 3 do 6 jaj, które wysiaduje sama. Karmieniem młodych zajmują się oba ptaki z pary. Inkubacja trwa 14–16 dni. Młode stają się niezależne po około 20–27 dniach. Nie jest jasne, kiedy zaczynają żerować samodzielnie. Wróbel krótkopalcowy występuje od Turcji poprzez Bliski Wschód po Turkmenistan i zachodni Afganistan. Nie jest zagrożony wyginięciem.

29 kwietniaedytuj kod

Stadler Railszwajcarska spółka akcyjna z siedzibą w Bussnang zajmująca się produkcją pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1942 roku w Zurychu przez Ernsta Stadlera, w 1945 roku rozpoczęło wytwarzanie pierwszych lokomotyw, a w 1962 roku uruchomiono zakład, przy którym mieści się jego obecna siedziba. Spółka pełni funkcję podmiotu nadrzędnego dla innych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy Stadler Rail, która jest obecna w kilkunastu państwach świata. Koncern Stadler ma strukturę holdingową, w której spółka Stadler Rail jest podmiotem nadrzędnym dla pozostałych podmiotów. W 2006 roku utworzono spółkę Stadler Polska, a rok później uruchomiono fabrykę w Siedlcach.

30 kwietniaedytuj kod

Władysław Pieńkowskiburmistrz Radomska w latach 18741878, prezydent Zgierza w latach 1878–1882 oraz prezydent Łodzi w latach 1882–1914. Ukończył cztery klasy rosyjsko-niemieckiej szkoły powszechnej, po czym podjął naukę w szkole handlowej. Następnie odbywał praktykę zawodową w Warszawie, skąd przeniósł się po wybuchu powstania styczniowego do Łodzi. W nowym mieście zatrudnił się w lipcu 1863 roku w magistracie jako kancelista, a stąd w lutym 1864 roku oddelegowano go do biura naczelnika wojennego m. Łodzi – pułkownika armii rosyjskiej, barona Aleksandra von Broemsena – gdzie pracował do upadku powstania. Za zasługi na tym stanowisku otrzymał w wieku niespełna 19 lat – Medal za Uśmierzenie Buntu Polskiego, z ciemnego brązu. W listopadzie 1874 roku został burmistrzem Radomska, a następnie – w roku 1878 – prezydentem Zgierza. W kronikach dziejów obu miast nie odnotowano ważniejszych wydarzeń w okresach pełnienia przez niego funkcji burmistrza i prezydenta. W listopadzie 1882 roku zastąpił chorego prezydenta Łodzi Waleriana Makowieckiego, a obowiązki prezydenta przejął cztery dni po jego śmierci.

Na podstawie artykułu: "Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2016/04" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy