Szablon:Fakt


Szablon:Fakt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

[potrzebny przypis]

 Dokumentacja szablonu zobacz historia odśwież

Spis treści

Użycie

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny.

Szablon ten posiada kilka funkcji:

Użycie podstawowe

Link kieruje na stronę Pomoc:Przypisy.

Szablon z datą – zalecane

Lepiej jest, gdy wstawimy go z datą, wtedy będzie wiadomo, dzięki kategorii jaka jest do daty dopisywana, które hasła są od dłuższego czasu oznaczone jako potrzebujące przypisów. Wtedy wizualny efekt będzie taki sam:

ale hasło wyląduje w kategorii odpowiadającej danemu miesiącowi. Podanie go spowoduje, że po najechaniu wskaźnikiem myszy na tekst potrzebne źródło pojawi się dodatkowy opis (dymek) "Informacje umieszczone obok wymagają podania źródeł od [data]" oraz automatyczne dodanie artykułu do ukrytej kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł od rrrr-mm. W tym przypadku w szablonie po | wpisujemy datę w postaci rrrr-mm.

Uwaga Najlepiej tu użyć szablonu w postaci {{subst:fd}} – automatycznie zostanie wywołany szablon z odpowiednio przypisaną kategorią.

Użycie dla dłuższych tekstów

Zazwyczaj przeglądając artykuły nie do końca wiadomo czy szablon {{fakt}} został użyty do całego zdania, akapitu, czy może do całej sekcji. Niekiedy, aby czytelnik czy wikipedysta miał pewność, do których fragmentów zgłoszona jest wątpliwość, wstawia się ten szablon w kilku miejscach, przez co artykuł jest okraszony jego wywołaniem w kilku miejscach. W takim przypadku najlepiej tekst oznaczyć szablonem od-do w taki sposób:

Tu też można zastosować parametr z datą: lub wersję z subst:

Ze względu na konstrukcję szablonu nie należy zaznaczać jednorazowo więcej niż jeden akapit tekstu.

Przykład:

Data

Podajemy datę wstawienia szablonu (nieistotna jest data wstawienia kwestionowanych informacji).

Parametry szablonu (strukturyzacja VE)

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny

Błędy

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne.

Zobacz też

Na podstawie artykułu: "Szablon:Fakt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy