Szara Sowa


Szara Sowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szara Sowa (ang. Grey Owl; odżibwe: Wa-Sha-Quon-Asin), właściwie Archibald Stansfeld Belaney (ur. 18 września 1888 w Hastings - zm. 13 kwietnia 1938 w Prince Albert) – kanadyjski traper i pisarz pochodzenia angielskiego, który pisał głównie o przyrodzie.

W 1906 przeniósł się do Kanady z zamiarem studiowania rolnictwa. Po krótkim pobycie w Toronto, przemieścił się do Temagami, małego miasteczka w prowincji Ontario, gdzie przybrał fałszywą tożsamość Indianina imieniem Szara Sowa (Wa-Sha-Quon-Asin). Mówił, że był synem Szkota i matki z plemienia Apaczów. W czasie I wojny światowej służył jako strzelec wyborowy we Francji. W 1925 ożenił się z Odżibwejką Anahareo (właściwie Gertrude Bernard), zwaną Pony. Mieli córkę. Między 1935 a 1937 wyjechał do Anglii reklamować swoje książki. Kiedy pojawił się w Hastings rozpoznała go ciotka i ujawniła prawdę o jego prawdziwym pochodzeniu. Zmarł na zapalenie płuc.

Do dziś nad jeziorem w Parku Prowincjonalnym Wetaskawin w Manitobie można oglądać resztki szałasu indiańskiego, który sam zbudował i gdzie wielokrotnie przebywał.

Film | edytuj kod

Historia Szarej Sowy posłużyła za kanwę filmu „Szara Sowa” (ang. Grey Owl) z 1999, w reż. Richarda Attenborougha. W tytułowego bohatera wcielił się Pierce Brosnan, a jako Anahareo towarzyszyła mu Annie Galipeau.

Wybrane utwory | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Szara Sowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy