Szczecin Dąbie


Na mapach: 53°23′29″N 14°40′13″E/53,391389 14,670278

Szczecin Dąbie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szczecin Dąbiedworzec kolejowy i stacja węzłowa na terenie Dąbia, osiedla Szczecina, największy na Prawobrzeżu. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego[1]. Położony jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki Płoni. W rejonie stacji znajdują się trzy posterunki dysponujące: „SDB” (bezpośrednio przy stacji pasażerskiej), „SDA” i „SDC”.

W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 2100 pasażerów na dobę[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Stacja powstała w 1846 roku wraz z budową linii kolejowej Szczecin Główny–Stargard, która początkowo miała nieco inny przebieg. Oprócz tego wybudowano niezbędne wówczas wyposażenie – budynek dworca, dwustanowiskową lokomotywownię, więżę ciśnień i grupę towarową we wschodniej części stacji. W 1882 roku została otwarta linia do Goleniowa, z kolei w 1936 roku powstała nowa trasa do stacji Szczecin Główny wraz z odnogą do stacji Szczecin Podjuchy. Już po II wojnie światowej został także wybudowany łącznik do linii kolejowej w kierunku Sobieradza, nowy budynek dworca oraz leżąca w całości w obrębie stacji linia kolejowa nr 857 pozwalająca ominąć Szczecin pociągom towarowym zmierzającym ze Świnoujścia na południe Polski. W 2015 zamknięto także grupę towarową wraz z górką rozrządową, a znajdująca się na niej nastawnia Szczecin Dąbie SDA1 została wkrótce potem rozebrana.

Infrastruktura dworca | edytuj kod

Budynek dworca

Obecnie na dworcu pasażerskim istnieją 3 perony, przy których znajdują się 4 krawędzie peronowe. Wszystkie perony są połączone ze sobą stalową kładką. Ponadto na peronie drugim istnieją dwie wiaty peronowe, obie po remoncie przeprowadzonym w 2013 roku. W 2015 roku przeprowadzono także remont peronu 1, podczas którego został on podwyższony. Budynek dworca jest czynny, znajdują się w nim dwie kasy biletowe PKP Intercity, a także lokale oferujące usługi gastronomiczne. W budynku znajduje się także główna siedziba spółki Kolej Bałtycka.

Ruch pociągów pasażerskich | edytuj kod

Na stacji zatrzymują się wszystkie pociągi pasażerskie przejeżdżające przez stację (Regio, Twoje Linie Kolejowe, InterCity, Express InterCity) z wyjątkiem pociągów pospiesznych zmierzających w stronę Świnoujścia. Stacja Szczecin Dąbie wraz z niedaleko położonym przystankiem osobowym Szczecin Zdroje jest jedną z niewielu w Polsce, na których pociągi w trakcie jednego kursu zatrzymują się dwukrotnie. Dzieje się tak w przypadku pociągów Regio łączących Świnoujście z Poznaniem.

Grupa towarowa we wschodniej części stacji

Dojazd do dworca | edytuj kod

Przystanek Dąbie Dworzec:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 447.
  2. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.. 2020-01-27. [dostęp 2020-01-30].
  3. Szczecin Dąbie – Historia. Baza Kolejowa. [dostęp 2015-10-31].
  4. Wykaz peronów. PKP PLK. [dostęp 2015-10-31].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szczecin Dąbie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy