Szczutowo (powiat brodnicki) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 21 lis 2019. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaSzczutowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Górzno.
Spis treści
Podział administracyjny | edytuj kod
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego.
Demografia | edytuj kod
Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyło 306 mieszkańców[1]. Jest piątą co do wielkości miejscowością gminy Górzno.
Kościół pw. św. Stanisława[2] | edytuj kod
Pierwszy drewniany kościół św. Stanisława został wzniesiony w Szczutowie, już w początkach XV wieku. Świątynia była filią kościoła św. Krzyża w Górznie. W związku z tym patronat nad nią sprawowali prowadzący gorzeńską parafię Bożogrobcy. Kościół został spalony w grudniu 1410 roku przez Krzyżaków. Po tym wydarzeniu świątynia musiała być odbudowana. W 1618 roku kościół ze względu na swoje zniszczenie i opustoszenie był zamknięty.
Ponownie kościół wzniesiono w 1703 roku[3]. Konsekracji dokonano w 1715 roku. Nosił wtedy wyzwanie św. Stanisława Biskupa. Była to skromna drewniana budowla, posiadająca trzy ołtarze i jeden dzwon. Według wizytacji z lat 80. XVIII wieku świątynia była w złym stanie, nie odprawiano w niej żadnych nabożeństw. Po 1821 roku górzeńska parafia została włączona do diecezji chełmińskiej. Kościół w Szczutowie pozostał jednak w diecezji płockiej i jeszcze w 1827 był ośrodkiem samodzielnej parafii Szczutowo, a po 1868 - filialną świątynią parafii Świedziebnia[3].
Ówczesny kościół posiadał zręby budowli z pocz. XVIII wieku. Odnowiony i przebudowany został w 1893 roku. Był on drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany[3].
Kościół ten na pocz. XX w. z zewnątrz pozostawał w dobrym stanie, lecz jego wyposażenie określano jako ubogie[3]. Kolejne dziesięciolecia pogorszyły jego stan, w następstwie czego z końcem XX w. budowlę poddano rozbiórce[4]. Niedługo potem, w 1994, na tym samym miejscu wzniesiono nowy, murowany kościół[5][6], nawiązujący kształtem do rozebranego poprzednika.
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
- ↑ Należy zweryfikować wezwanie. W artykułach turystycznych konsekwentnie podawane jest imię św. Stanisława, jednak św. Stanisław Kostka mieszany jest ze św. Stanisławem Biskupem. "Szkic monograficzny kościołów dek. rypińskiego(...)", ks. W. Załuskiego, z którym się zapoznałem, przemilcza tę kwestię.
- ↑ a b c d WalentyW. Załuski WalentyW., Szkic monograficzny kościołów dekanatu rypińskiego diec. płockiej; s. 56, 1909 .
- ↑ Szczutowo - zdjęcia, mapa, fotopolska.eu [dostęp 2017-07-25] .
- ↑ Szczutowo - zdjęcia, mapa, fotopolska.eu [dostęp 2017-07-25] .
- ↑ "Spotkania z Zabytkami" nr 4 (98) 1995 .
OryginałEdytujHistoria i autorzy
