Szefostwo Administracji Armii


Szefostwo Administracji Armii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szefostwo Administracji Armii – pion Ministerstwa Spraw Wojskowych w II Rzeczypospolitej.

Szef Administracji Armii odpowiadał za koordynację całokształtu zaopatrzenia wojska i jego materiałowe zabezpieczenie. Nadzór sprawowały poszczególne departamenty[1]. Zgodnie z Zakresem działania osób funkcyjnych z sierpnia 1935 szef Administracji Armii zastępował ministra w kierowaniu wszystkimi działaniami administracji rzeczowej wojska i był odpowiedzialny przed nim za całokształt gospodarki finansowej i rzeczowej wojska oraz za fachowe wyszkolenie służb. Podlegali mu również w zakresie administrowania szefowie departamentów i dowódcy broni przynależni I wiceministrowi[2].

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

Szefostwo Administracji powołane zostało dekretem z 7 stycznia 1921 . W jego skład weszły wszystkie departamenty MSWojsk[3][a]. Rozkazem ministra spraw wojskowych z 10 sierpnia 1921 ostatecznie uregulowano zasady organizacji naczelnych władz wojskowych na stopie pokojowej. Szef Administracji stał się doradcą prawnym ministra w sprawach cywilnych i wiążących się z ustawodawstwem wojskowym. W imieniu ministra miał on prawo wydawać rozkazy regulujące codzienne życie armii w okresie pokoju[4].

Jedną z pierwszych decyzji marszałka Józefa Piłsudskiego po przewrocie majowym była reorganizacja naczelnych władz wojskowych. W Ministerstwie Spraw Wojskowych utworzono stanowiska dwóch wiceministrów spraw wojskowych. Pierwszy wiceminister został też szefem Administracji Armii[5].

Struktura organizacyjna szefostwa | edytuj kod

Organizacja szefostwa w 1926 podległego I wiceministrowi[1]
Organizacja szefostwa w 1936 podległego II wiceministrowi[6]

Uwagi | edytuj kod

  1. Były to departamenty:piechoty, jazdy, artylerii i służby uzbrojenia, żeglugi powietrznej, inżynierii i saperów, wojsk technicznych, intendentury, sanitarny, sprawiedliwości oraz spraw poborowych[3].
  2. Do 1 sierpnia 1936 pod nazwą Biuro Ogólno-Administracyjne[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Ziomek 2014 ↓, s. 106.
  2. Ziomek 2014 ↓, s. 108.
  3. a b Wyszczelski 2014 ↓, s. 113.
  4. Charakterystyka akt ↓, s. 3.
  5. Ziomek 2014 ↓, s. 104.
  6. a b Wyszczelski 2014 ↓, s. 297.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szefostwo Administracji Armii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy