Szereg homologiczny


Szereg homologiczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wzór strukturalny i model grupy metylenowej

Szereg homologiczny – zbiór związków chemicznych o zbliżonej budowie chemicznej i własnościach, które daje się zapisać wspólnym wzorem sumarycznym. Przykładem szeregu homologicznego są liniowe alkany, które różnią się między sobą tylko liczbą grup -CH2- i które można zapisać ogólnym wzorem sumarycznym: CnH2n+2[1].

Poszczególne związki z tego zbioru są nazywane homologami. Wzory sumaryczne wszystkich związków tworzących jeden szereg homologiczny daje się zapisać w formie ogólnej, w której występuje zmienna określająca liczbę grup metylenowych.

Często w szeregach homologicznych węglowodorów nierozgałęzionych kilka pierwszych związków w szeregu ma nazwy zwyczajowe np. w przypadku alkanów, alkenów i alkinów cztery pierwsze. W następnych rdzeń nazwy pochodzi od liczebników greckich lub łacińskich oznaczających liczbę atomów węgla w cząsteczce.

Szeregi homologiczne istnieją także dla innych klas prostych związków organicznych, np. alkoholi, aldehydów i kwasów karboksylowych.

Spis treści

Przykłady | edytuj kod

Klasy związków tworzące szeregi homologiczne | edytuj kod

n – liczba naturalna, wzory dotyczą związków monofunkcyjnych

i in.

Początkowe elementy przykładowych szeregów homologicznych | edytuj kod

Alkany (CnH2n+2)

 Osobny artykuł: Alkany#Przykładowe nazwy alkanów.

Alkohole jednowodorotlenowe (alkanole; CnH2n+1OH)

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC - GCSE Bitesize Science - Organic chemistry : Revision, Page 5 [dostęp 2017-02-05] .

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szereg homologiczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy