Szkoła Główna Służby Zagranicznej


Na mapach: 52°13′00,120″N 20°59′22,902″E/52,216700 20,989695

Szkoła Główna Służby Zagranicznej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkoła Główna Służby Zagranicznej (SGSZ) – istniejąca w latach 1950–1961 w Warszawie uczelnia z siedzibą przy ul. Wawelskiej 56. Mieściła się w budynku przedwojennej Szkoły a od 1939 Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Obecnie jest to siedziba Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Szkoła Główna Służby Zagranicznej stanowiła kontynuację działającej do 1950 Akademii Nauk Politycznych, z filią w Sopocie, która w 1946 została przekształcona w państwową szkołę akademicką[1]. Uczelnia została wówczas podzielona na cztery wydziały – dyplomatyczno-konsularny, administracyjny, nauk społecznych i dziennikarski. W 1950 szkołę po raz kolejny przekształcono, stała się wówczas Szkołą Główną Służby Zagranicznej[2].

Zakres działalności | edytuj kod

Celem SGSZ było kompleksowe szkolenie przyszłych kadr polskiej, powojennej dyplomacji. Obecnie jej działalność budzi mieszane oceny. Z jednej strony stanowiła miejsce kształcenia kadr dla stalinowskiego państwa, ale z drugiej jej absolwenci uważani byli na forum międzynarodowym za wysokiej klasy fachowców, zaś wielu z nich stanęło potem w pierwszym rzędzie twórców polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych, m.in. prof. Józef Kukułka , prof. Janusz Symonides czy prof. Stanisław Parzymies.

Do jej idei ma nawiązywać Akademia Dyplomatyczna stworzona w 2002 przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a obecnie stanowiąca część Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Znani absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Szkoły Głównej Służby Zagranicznej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dekret z dnia 15 listopada 1946 r. o przekształceniu Akademii Nauk Politycznych w Warszawie na państwową szkołę akademicką
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie przekształcenia Akademii Nauk Politycznych w Warszawie na Szkołę Główną Służby Zagranicznej w Warszawie, Dz.U. z 1950 nr 42 poz. 379
Kontrola autorytatywna (instytucja akademicka):
Na podstawie artykułu: "Szkoła Główna Służby Zagranicznej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy