Szkoła Leonarda da Vinci


Szkoła Leonarda da Vinci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Emblemat szkoły

Szkoła Leonarda da Vinci – pracownia malarska Leonarda da Vinci, włoskiego artysty renesansowego. Powstała 10 stycznia 1478 r., jedną z jej siedzib było Corte Vecchia.

Leonardo zaczerpnął z rzemiosła wikliniarskiego w Vinci pomysł na emblemat szkoły. Na podstawie jego projektów z 1500 r. wykonano serię sztychów przedstawiających skomplikowane splecione wzory z napisem pośrodku Academia Leonardi Vinci.

Spis treści

Nauka | edytuj kod

Uczniowie wykonywali prace wspólnie, często przy pomocy Leonarda. Z tego powodu trudno jest ocenić autorstwo prac powstałych w szkole, więc stworzonym wówczas pracom przypisuje się autorstwo całej szkoły.

Paolo Giovia podaje, że Leonardo zabraniał uczniom malowania nim ukończyli 20. rok życia. Do tego czasu ćwiczyli szkicowali ołowiany sztyftem starożytne wzory, przedstawiali naturę i kształty człowieka.

Uczniowie | edytuj kod

Giacomo Caprotti był jednym z uczniów Leonarda.

Szczególnymi względami Leonarda cieszył się młody Salai (właśc. Giacomo Caprotti), który przybył tu w wieku 10 lat w 1490 r. Zasługiwał na przezwisko, które znaczyło „diabełek”, ponieważ kradł innym drogie srebrne sztyfty lub pieniądze, by zajadać się anyżowymi cukierkami. W 1497 r. Leonardo sporządził listę ubrań, które kupił dla Salaia. Mimo że młodzieniec nie okazał żalu za przewinienia, Leonardo dalej się nim opiekował, dając pieniądze i schronienie w swoim domu. Gdy Giacomo podrósł, zatrudnił go jako posłańca.

Prace | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szkoła Leonarda da Vinci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy