Szkoły przedmiotów ojczystych na terenie Wielkiej Brytanii


Szkoły przedmiotów ojczystych na terenie Wielkiej Brytanii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkoły przedmiotów ojczystych na terenie Wielkiej Brytanii (potocznie znane jako szkoły polskie i szkoły sobotnie) – prywatne szkoły sobotnie, kształcące w podstawowym zakresie umiejętności językowe i zapoznające z kulturą ojczystą, przeznaczone dla dzieci polskich emigrantów żyjących czasowo lub na stałe w Wielkiej Brytanii.

Szkoły te utrzymują się z czesnego opłacanego przez rodziców. Organizacją stowarzyszającą polskie szkoły sobotnie i udzielającą im porad jest Polska Macierz Szkolna (PMS).

Spis treści

Szkoły na terenie Wielkiego Londynu | edytuj kod

Szkoła w Erith | edytuj kod

Szkoła znajduje się w Bexleyheath, w południowo - wschodnim Londynie przy Bexley Road, Erith DA8 3HQ. Została utworzona przez parafian zakonu Kapucyńskiego oraz samych Kapucynów, za patrona ma brata mniejszego świętego Franciszka z Asyżu.

Szkoła na Leyton | edytuj kod

Szkoła znajduje się we wschodnim Londynie. Szkoła została założona we wrześniu 2008 roku. Szkoła mieści się w angielskiej szkole St. Joseph's Catholic Infants School, Marsh Lane. Patronatem szkoły jest Adam Mickiewicz.

Szkoła na Forest Hill/Lewisham | edytuj kod

Szkoła znajduje się w południowo-wschodnim Londynie w Polskim Ośrodku Lewisham przy 8a Waldram Park Road, Forest Hill. Pełna nazwa to: Szkoła Przedmiotòw Ojczystych im. Adama Mickiewicza.

Szkoła na Chiswicku im. Mikołaja Reja | edytuj kod

Szkoła znajduje się w zachodnim Londynie przy Burlington Lane, London W4. Szkołę założono w 1953 roku. Szkoła mieści się w angielskiej szkole "Chiswick Community School". Patronem szkoły jest Mikołaj Rej.

Szkoła na Clapham/Balham im. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Młodzieży | edytuj kod

Szkoła znajduje się w południowym Londynie przy 50 Nightingale Lane w Londynie. Szkoła jest pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Młodzieży.

Szkoła na Croydon/Crystal Palace im. Karola Chodkiewicza | edytuj kod

Szkoła znajduje się południowo-wschodnim Londynie w Centrum Wspólnoty Parafialnej. Szkoła została założona w 1950 roku. Patronem szkoły jest Karol Chodkiewicz.

Szkoła na Devonii im. Matki Boskiej Częstochowskiej | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północnym Londynie. Patronem szkoły jest Matka Boska Częstochowska.

Szkoła na Ealingu im. Tadeusza Kościuszki | edytuj kod

Szkoła znajduje się w zachodnim Londynie. Szkołę założono w 1950 roku. Szkoła mieści się w szkole angielskiej „St Benedict’s School”. Patronem szkoły jest Tadeusz Kościuszko.

Szkoła na Enfield im. Adama Mickiewicza | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północnym Londynie w szkole angielskiej Albany Secondary School. Patronem szkoły jest Adam Mickiewicz.

Szkoła na Forest Gate/Ilford im. Królowej Jadwigi | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północno-wschodnim Londynie. Szkołę założono w 1957 roku. Patronem szkoły jest Królowa Jadwiga.

Szkoła na Fulham, oraz White City im. Henryka Sienkiewicza | edytuj kod

Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza w Londynie, prowadzi działalność w dwóch lokalizacjach w pierwszej strefie Londynu. Pierwsza znajduje się w południowo-zachodnim Londynie na Fulham w szkole angielskiej "The London Oratory School", szkoły do której uczęszczały dawniej dzieci dawnego Premiera Wielkiej Brytanii, Tony'ego Blaira.: London Oratory School: Seagrave Rd, Fulham, London SW6 1RX , gdzie uczniowie już od wielu lat mają możliwość uczęszczania na lekcje języka polskiego podczas tygodnia po skończeniu normalnych zajęć. Lekcje odbywają się we wtorki oraz środy., Druga lokalizacja szkoły to White City. Dokładny adres: Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza  Burlington Danes Academy, White City, Wood Lane W12 0HR, London gdzie zajęcia odbywają się w soboty, w godzinach 9-12.50 (następnie dodatkowe zajęcia dla chętnych)

Szkołę założono w 2006 roku. Szkoła kontynuuje istnienie szkoły im. Henryka Sienkiewicza, która działała dawniej do roku 1987 w dzielnicy zachodniego Londynu, Ladbroke Grove. Patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz.

Szkoła liczy ok. 200 uczniów, zatrudnia dynamiczny zespół pracowników 12 nauczycielek i 5 asystentów. Przyjmuje dzieci od czwartego roku życia (ukończone 4 lata do 31 sierpnia). Te najmłodsze dzieci są w grupie przedszkolnej. W szkole podstawowej jest 7 klas, w gimnazjum są cztery klasy. Zatrudnia również dyrektora szkoły-Oktawia Sellers oraz jego zastępcę-Wanda Adach. Szkoła jest w znacznym stopniu wspierana przez grupę społecznie pracujących ochotników, którymi są rodzice uczniów; stanowią oni Zarząd szkoły z Arturem Kramarczykiem na czele, jako prezesem. Zarząd i ochotnicy prowadzą w szkole kawiarnię, organizują dyżury w czasie przerwy, organizują wydarzenia, takie jak kiermasze przedświąteczne, quiz night, BBQ, dzień sportu,  zebrają dodatkowe fundusze na działalność placówki.

Program nauczania:

Program nauczania w szkole jest ustalony w oparciu o Podstawę Programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wystawiane przez szkołę świadectwa o tym informują. Dla rodzin, które decydują się powrócić do kraju, ułatwia to znalezienie odpowiedniego miejsca dla dzieci w szkole w Polsce. Świadectwa wystawiane przez polskie szkoły sobotnie i szkolne punkty konsultacyjne, działające przy ambasadzie RP i posiadają jednakowy status prawny.

Polska Szkoła Sobotnia im. H. Sienkiewicza w Londynie, przygotowuje dzieci do egzaminów na poziomie GCSE i poziomie A-Level. Uzyskiwane podczas egzaminów wyniki są fenomenalnie wysokie co potwierdza dokumentacja szkoły oraz przyznawane nagrody. Punkty uzyskane na egzaminie A-Level z polskiego ułatwiają dzieciom dostęp do wyższych uczelni.  

Dzieci w szkole uczą się nie tylko języka polskiego. Szkoła z nazwy jest Polską Szkołą Przedmiotów Ojczystych. Uczy również elementów historii i geografii, dotyczących Polski, o których to elementach dzieci nie nauczą się w szkołach angielskich. Co dwa tygodnie uczniowie mają lekcje religii. W szkole regularnie przyjmuje logopeda i psycholog (konsultacje możliwe dla dzieci oraz rodziców). Istnieje możliwość zajęć z języka angielskiego takż dla rodziców. W szkole dzoeci nie nauczą się przedmiotów takich jak matematyka czy nauki przyrodnicze. Edukację w tej dziedzinie otrzymują dzieci w szkołach angielskich. Stosujemy w Polsce nieco inne logarytmy i terminologie, i wywołuje to pewne zamieszanie.  Kadra szkoły posiada też doświadczenie nauczania w szkołach angielskich w Londynie i miała okazję być świadkiem tego typu problemów. Dzieci i tak chodzą jeden dodatkowy dzień do szkoły, nie ma konieczności, aby duplikować coś, czego uczą się w swoich szkołach macierzystych, szczególnie, jeśli może to powodować zamieszanie. Szkoła korzysta z rekomendowanych przez Ministerstwo materiałów dydaktycznych, publikowanych w Polsce.

Przygotowanie dzieci do komunii świętej:

Szkoła prowadzi bardzo ścisłą współpracę z parafią św. Wojciecha Little Brompton. Ksiądz proboszcz Bartosz Rajewski jest członkiem Zarządu i częstym gościem, celebruje w szkole msze okolicznościowe, organizuje katechezę i przygotowuje do Pierwszej Komunii Świętej.

Szkołę im. H. Sienkiewicza wspierają m.in. :

Szkoła prowadzi działalność pod kierownictwem Ruchu Oświatowo-Kulturalnego, ROK . Polska udziela nam szerokiej pomocy, włączając wsparcie finansowe, przyznawane przez Senat za pośrednictwem organizacji Wspólnota Polska. Od pięciu lat szkoła mieści się w budynku Ark Burlington Danes Academy w dzielnicy White City.  Dzięki współpracy z placówką, od której wynajmuje budynek, dzieci mają dostęp do sieci komputerowej, Internetu, interaktywnych tablic multimedialnych itd. W Polsce przygotowywane są różnorodne materiały multimedialne, dostępne na dyskach i online, z których regularnie korzystamy.  Nauczanie jest bardzo nowoczesne. Organizowane są telekonferencje ze szkołą w Polsce, gdzie dzieci, widząc się na ekranie, mogły nawzajem zadawać sobie pytania.  Ponieważ szkoła prowadzi zajęcia w soboty, tego typu aktywności mogą mieć miejsce tylko od czasu do czasu.

W szkole działa drużyna zuchów i kółko teatralne, organizowane są też wycieczki do muzeów i wycieczki do POSK-u na różnego rodzaju organizowane tam imprezy, jak np. spotkanie poświęcone rotmistrzowi Pileckiemu etc. Szkołę odwiedzają ciekawi goście, jak członkowie Polskiej Placówki Dyplomatycznej, odwiedził ją m.in. Major Szydło, który brał udział w bitwie o Monte Cassino, oraz członkowie starszej Polonii i opowiadająć o życiu w obozach na Syberii czy w Indiach.

Szkoła im. H. Sienkiewicza w Londynie prowadzi ścisłą współpracę z Polską Macierzą Szkolną, która nas wspiera i jest dla nas wartościowym „ciałem doradczym”.  Współpracuje z polskimi placówkami dyplomatycznymi – otrzymuje od nich wiele wsparcia, a w czasie uroczystości dziesięciolecia, Konsul Generalny nadał szkole sztandar, ufundowany przez Ambasadę RP. Ścisła współpraca z niezwykle prężną grupą rodziców zagwarantowała zdobycie zamierzonych celów przez dyrektora placówki Oktawię Sellers.

Historii szkoły:

Szkoła działa od 2006 r., kontynuując tradycje działającej do roku 1987 polskiej szkoły im. Henryka Sienkiewicza przy Ladbroke Grove. Dokładnie 11 listopada, prawie 13 lat temu, w sobotę, w dzień rocznicy odzyskania niepodległości, w budynku słynnej londyńskiej The London Oratory School z inicjatywy pożniejszego Dyrektora Szkoły-Wojciecha Pozy, spotkało się około 100 osób i założyli Szkołę.

MISJA Szkoly:

Cele szkoły, to nauka języka polskiego oraz przygotowanie do egzaminów na poziomach GCSE i A-Level. Zajęcia obejmują również elementy historii i geografii Polski, naukę religii oraz poznanie dziedzictwa kulturowego i religijnego polskich przodków. Umożliwia również pracę z psychologiem oraz logopedą.

ZAPISY:

Szkoła przyjmuje nowych uczniów na wielu poziomach przez cały rok, ale główne zapisy odbywają się w dniach 23 i 30 czerwca oraz 8 września 2018 roku.

Więcej informacji na www.polska-szkola-rok.com tel. 07963433391, e-mail: dyrektorpszsienkiewicza@gmail.com, lub na miejscu w szkole (w soboty):

Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza

Burlington Danes Academy,

Wood Lane (White City)

W12 0HR

London

Wielka Brytania

Szkoła na North Finchley im. Kardynała Wyszyńskiego | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północnym Londynie w budynku angielskiej szkoły Finchley Catholic High School. Szkoła została założona we wrześniu 2008 roku. Patronatem szkoły jest Kardynał Stefan Wyszyński.

Szkoła na Plumstead | edytuj kod

Szkoła znajduje się w południowo-wschodnim Londynie. Szkoła została zarejestrowana przez Polską Macierz, założona w 2009 roku przez Panią Teresę Piekielnik. Patronem Szkoły jest Jan Brzechwa.

Szkoła na Putney/Wimbledon im. Marii Skłodowskiej | edytuj kod

Szkoła znajduje się w południowo-zachodnim Londynie w angielskiej szkole "Elliott School" przy Pullman Gardens. Szkołę założono w 1960 roku. Szkoła blisko współpracuje z Parafią Św. Jana Ewangelisty (Ravenna Road, Putney) prowadzoną przez księży Chrystusowców. Szkoła również nawiązuje kontakt z 34 drużyną harcerzy w Londynie, z drużyną harcerek "Narew" oraz z gromadami zuchów "Grzybowe Ludki i Śmiałki". Patronem szkoły jest Maria Skłodowska-Curie.

Szkoła na Streatham | edytuj kod

Szkoła znajduje się w południowym Londynie (Lambeth Borough) w budynku angielskiej szkoły Dunraven Lower School. Szkoła została założona we wrześniu 2008 roku.

Szkoła na Willesden Green im. Marii Konopnickiej | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północno-zachodnim Londynie. Patronem szkoły jest Maria Konopnicka.

Szkoła na Shepherds Bush im. Jana Pawła II | edytuj kod

Szkoła założona i prowadzona przez Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą, znajduje się w zachodnim Londynie. Patronem szkoły jest Jan Paweł II.

Szkoła na Seven Sisters | edytuj kod

Szkoła znajduje się w północnym Londynie w pobliżu stacji metra Seven Sisters, zajęcia prowadzone są w budynku Earlsmead Primary School przy Broad Lane. Szkoła została założona we wrześniu 2012 roku.

Szkoły na terenie Bristolu | edytuj kod

Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawła II w Bristolu Integracyjna Szkoła Sobotnia im. Gen. Wł. Andersa w Bristolu.

Reszta szkół znajdujących się na terenie Anglii | edytuj kod

 • Accrington
 • Amersham
 • Bedford

Szkoła w Birmingham im. Mikołaja Kopernika | edytuj kod

Szkoła znajduje się w mieście Birmingham. Patronem szkoły jest Mikołaj Kopernik.

Szkoła w Derby im. św. Stanisława Kostki | edytuj kod

Szkoła znajduje się w mieście Derby. Patronem szkoły jest św. Stanisław Kostka[1]

Szkoła w Liverpoolu im. Jana Pawła II | edytuj kod

Szkoła znajduje się w mieście Liverpool. Szkołę założono 17 września 2005 roku. Szkoła mieści się w sali parafialnej Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Patronem szkoły jest papież Jan Paweł II.

 • Luton

Szkoła w Manchesterze im. św. Stanisława Kostki | edytuj kod

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki (The Polish Saturday School in Manchester) znajduje się w mieście Manchester. Szkołę założono w listopadzie 1949 roku przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (SPK). Szkoła mieści się w budynku: St. Bede’s College (Regis Building). Patronem szkoły jest św. Stanisław Kostka.

Polish School – Manchester | edytuj kod

Polish School – Manchester znajduje się w Salford,Greater Manchester, w Higher Broughton Hub.

Szkoła w Mansfield | edytuj kod

Szkoła mieści się w Nottinghamshire

Szkoła w Portsmouth | edytuj kod

Szkoła znajduje się w Portsmouth, w mieście na południe od Londynu. Szkoła została założona 12 stycznia 2008 roku. Szkoła mieści się w angielskiej szkole Charles Dickens Junior School.

Szkoła w Slough im. Henryka Sienkiewicza | edytuj kod

Szkoła znajduje się w Slough, w mieście na zachód od Londynu. Szkołę założono w 1952 roku. Szkoła mieści się przy Kościele Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Królowej Polski. Patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz.

Szkoła w Southend-On-Sea | edytuj kod

Szkoła mieści się w Adult Community College na Ambleside Drive, Southend-On-Sea.

 • Swindon
 • Tiverton
 • Trowbridge
 • Wellingborough
 • Weston-super-Mare

Szkoła w Weston-super-Mare | edytuj kod

Szkoła w Wolverhampton | edytuj kod

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych w Wolverhampton znajduje się w mieście o nazwie Wolverhampton w hrabstwie West Midlands.

Szkoły na terenie Szkocji | edytuj kod

Szkoła w Glasgow im. Janusza Korczaka | edytuj kod

Szkoła znajduje się w Glasgow. Szkołę założono 1 września 2007 roku. Szkoła mieści się w budynku szkoły angielskiej "Govan High School". Patronem szkoły jest Janusz Korczak.

 • Perth

Szkoły na terenie Walii | edytuj kod

Szkoły na terenie Irlandii Północnej | edytuj kod

 • Garvagh

Przypisy | edytuj kod

 1. http://polskaszkoladerby.org

https://www.polska-szkola-rok.com | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szkoły przedmiotów ojczystych na terenie Wielkiej Brytanii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy