Szkodliwy szpital


Szkodliwy szpital w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkodliwy szpital – ósmy tom książki z Serii Niefortunnych Zdarzeń napisanych przez Daniela Handlera pod pseudonimem Lemony Snicket.

Fabuła | edytuj kod

Po ucieczce z Wioski Zakrakanych Skrzydlaków, Wioletka, Klaus i Słoneczko Baudelaire przybywają do sklepu Ostatnia Szansa, aby wysłać telegram do pana Poe. Chcą wyjaśnić swoją sytuację i błagają go o pomoc, niestety odpowiedź nie nadchodzi. Właściciel sklepu wyjaśnia, że raz dziennie, celem uzupełnienia gazu, do sklepu przyjeżdża furgonetka "Wolontariuszy Zwalczania Schorzeń". Samochód przybywa, a rodzeństwo, sądząc, że jest to akronim "W.Z.S", uciekają do niego po tym, jak zobaczyli, że właściciel czyta gazetę z ich listem gończym.

Baudelaire'owie odkrywają, że Wolontariusze Zwalczania Schorzeń to grupa entuzjastów, którzy odwiedzają Szpital Schnitzel, aby podnieść morale pacjentów. Ich hasłem przewodnim jest "żadna wiadomość to dobra wiadomość", a zatem nigdy nie czytali Dziennika Punctilio i nie rozpoznali w Baudeliare'ach poszukiwanych. Jeden z członków sugeruje, aby rodzeństwo w szpitalnym archiwum poszukało informacji na odkrycie tajemnicy pożaru swego domu, związków swojej rodziny z zamordowanym przez Olafa Jacques'em Snicketem i znaczenia używanego przez bandę tropiących ich złoczyńców skrótu "WZS".

Rodzeństwo zgłosiło się do pomocy Halowi - niepełnosprawnemu wzrokowo pracownikowi archiwum w Szpitalu Schnitzel. Ponieważ nie pozwala im odczytać żadnego z katalogów. Baudelaire'owie podstępem zdobyli klucze do biblioteki, aby móc wejść do niej w nocy. W dokumencie o nazwie "Baudelaire", dowiadują się, że pozostała tylko trzynasta strona. Resztę stron wzięła komisja śledcza. Odkrywają również, że jeden z ich rodziców przeżył lub uciekł z pożaru rezydencji. W tym czasie do biblioteki wchodzi Esmeralda Szpetna. Miała zamiar zniszczyć dokumenty dotyczące popełnionych zbrodni hrabiego Olafa.

Uciekając przed Esmeraldą, Klaus i Słoneczko przeszli przez mały szyb, lecz Wioletka nie dała rady i została złapana. Pozostała dwójka, korzystając z listy pacjentów, dowiaduje się, że hrabia Olaf ukrył Wioletkę pod innym nazwiskiem. Klaus i Słoneczko jednak odkryli to nazwisko. Dr Matateusz (który jest naprawdę hrabią Olafem), szef działu kadr, informuje za pośrednictwem interkomu, że na sali operacyjnej odbędzie się operacja kranioektomii. Klaus i Słoneczko przebierają się za dr Tocunę i siostrę Flo, aby móc uczestniczyć przy operacji wykonywanej przez z hakorękim i łysm (aktorami z trupy Olafa).

Podczas operacji Klaus i Słoneczko próbują obudzić śpiącą Wioletkę. Tymczasem w szpitalu wybucha pożar, a Hal oskarża rodzeństwo o podpalenie. Wioletka w końcu się budzi i razem z rodzeństwem próbują uciec ukrywając się w magazynie. Jeden z towarzyszy Olafa - ten, który nie wygląda na mężczyznę ani kobietę - odnajduje ich kryjówkę i próbuje się włamać. Jednak Rodzeństwo bezpiecznie wyskakuje przez okno za pomocą prowizorycznej linii bungee zrobionej przez Wioletkę z gumek do włosów. Pomocnik Olafa nie mając się jak wydostać - ginie w ogniu. Baudelaire'owie szukając schronienia ukrywają się w bagażniku samochodu hrabiego Olafa.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Szkodliwy Szpital Lemony Snicket. [dostęp 2018-04-17].
Na podstawie artykułu: "Szkodliwy szpital" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy