Szlak Generała Štefánika


Szlak Generała Štefánika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przebieg szlaku (linia kropkowana; linią ciągłą zaznaczony Szlak Bohaterów SNP)

Szlak Generała Štefánika (słow. Štefánikova magistrála) – szlak turystyczny na Słowacji, łącząca Bradlo z Devínem. Szlak jest oznaczony na czerwono, a na Bradle łączy się ze Szlakiem Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego. Pokrywa się z międzynarodowym szlakiem turystycznym E8 i słowackim szlakiem turystycznym nr 0701.

Spis treści

Przebieg trasy | edytuj kod

Mogiła M. R. Štefánika Szlak w okolicach szczytu Záruby

Szlak zaczyna się przy Mogile M. R. Štefánika i prowadzi do Brezovej pod Bradlem, gdzie wkracza w Małe Karpaty. Pod Končitą (428 m n.p.m.), Černastą (412 m n.p.m.) i Slopami (432 m n.p.m.) prowadzi wokół dobrowodzkiego zamku do wsi Dobrá Voda.

Szlak kroczy z powrotem do lasu pod Kopec (472 m n.p.m.), Mihalinovą (428 m n.p.m.) i doliną potoku Raková do drogi nr 51 i schroniska Dolná Raková. Przez Sokolské chaty i osadę Vítkov mlyn wchodzi na Havranią skałę, skąd wkracza w najwyższą część Małych Karpat, na Havranicę (737 m n.p.m.) i najwyższy szczyt pasma, Záruby (768 m n.p.m.).

Szlak idzie grzbietem na Ostrý Kameň (569 m n.p.m.) z ruinami zamku Ostrý Kameň i przez Brezinky obchodzi Veterlín (724 m n.p.m.), Čierną skalę (662 m n.p.m.), Polámané (612 m n.p.m.) i Javorinkę (661 m n.p.m.). Z Amonovej lúki wchodzi na Klokoč (661 m n.p.m.), przez Vápenną zstępuje do Sološnicy, znów wspina się na przełęcz Skalka, trawersuje Horný vrch (643 m n.p.m.) i przez Panské uhliská, Hubalova i Čermák osiąga Skalnatą (704 m n.p.m.).

Devín

Grzbietem przez Čertov kopec (752 m n.p.m.), Prostredný vrch (601 m n.p.m.) przez przełęcz Javorina i Čmeľok (709 m n.p.m.) wiedzie na Pezinską Babę (527 m n.p.m.), znany ośrodek turystyczny Małych Karpat. Szlak trawersuje Korený vrch (559 m n.p.m.), Konské hlavy (649 m n.p.m.) i skrajem poligonu wojskowego Turecký vrch przez Stratený kút (594 m n.p.m.), Tri kamenné kopce (584 m n.p.m.), pod szczyt Somár (650 m n.p.m.), punkty Kozí chrbát i Salaš prowadzi na Biały Krzyż (498 m n.p.m.).

Szlak kroczy już w okolicy Bratysławy przez Zbojníckę, Vypálenisko i Pekna cestę (Piękną Drogę) aż na Kamzík, skąd schodzi przez Železną studienkę do Slavína. Ostatni odcinek kroczy Mlynską doliną przez Kútiky, Lasy Jezuickie, Švábsky vrch i wokół Devínskiej Kobyły przez Úzky les (Wąski Las) do Devína na zamek, gdzie szlak się kończy.

Odcinki trasy (do Dobrej Vody) | edytuj kod

Szczegółowe rozpisanie odcinków | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szlak Generała Štefánika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy