Szlak Orlich Gniazd


Szlak Orlich Gniazd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Orle Gniazda

Szlak Orlich Gniazdszlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Szlak łączy Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów[1]. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym[1]. Ma długość 163,9 km[2]. Podobną trasą biegnie Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wytyczenie szlaku, wiodącego przez najwyższe wzniesienia Jury, zaproponował w 1927 r. w czasopiśmie „Ziemia” Stanisław Leszczycki. W 1930 r. wyznaczono szlak koloru czerwonego biegnący z Krakowa łukiem w jego północno-zachodnich okolicach, poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyński, a następnie powracający do Krakowa. Szlak ten obfitował w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych. Ponieważ nie był konserwowany i odnawiany, po pewnym czasie znaki przestały być widoczne.[potrzebny przypis]

Projekt nowego szlaku ogłosił w 1948 r. znany turysta i krajoznawca Kazimierz Sosnowski[3]. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, tj. w 1950 r., dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji. Następnie trasa szlaku była wielokrotnie zmieniana i korygowana, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Obiekty na szlaku | edytuj kod

Tradycyjnie Szlak Orlich Gniazd biegnie w kierunku od Krakowa do Częstochowy i obejmuje zamki i ruiny zamków:

Niektóre źródła na trasie szlaku umieszczają również:

Przebieg szlaku | edytuj kod

Zródełko Miłości w Ojcowie Zamek w Ojcowie – brama Zamek Pieskowa Skała Ruiny zamku Ogrodzeniec Ruiny Zamku w Mirowie Zamek Bobolice

Przebieg szlaku został zweryfikowany według stanu z 2006[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Szlak „Orlich Gniazd” (pol.). PTTK. [dostęp 2010-05-29].
  2. a b Szlak Orlich Gniazd (pol.). it-jura.pl. [dostęp 2010-05-29].
  3. Katarzyna Zwiercan: Vademecum Górskie COTG PTTK – Sosnowski Kazimierz (pol.). Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK. [dostęp 2010-05-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szlak Orlich Gniazd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy