Szlak kości


Szlak kości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tereny zalewowe The Wash - w takim krajobrazie rozgrywa się akcja powieści

Szlak kości (ang. The Crossing Places, dosł. Miejsca skrzyżowań) – powieść kryminalna z 2009, autorstwa brytyjskiej pisarki Elly Griffiths. Jej polskie wydanie ukazało się w 2011 nakładem Wydawnictwa Literackiego w tłumaczeniu Agnieszki Kuc.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Jest pierwszą częścią kryminalnej serii z archeożką sądową Ruth Galloway, wykładowczynią archeologii na fikcyjnym Uniwersytecie Północnego Norfolku w King’s Lynn (pochodzi z południowego Londynu, singielka, 40 lat, nadwaga - 80 kg)[1]. Jej partnerem w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych jest antypatyczny inspektor Harry Nelson, pochodzący z Blackpool i nielubiący Norfolku[2]. Akcja tej części rozgrywa się na fikcyjnych Słonych Błotach (morskim obszarze zalewowym), w pobliżu miejsca zamieszkania Ruth. W okolicach starożytnego kręgu rytualnego (jego pierwowzorem był obiekt odkryty w Holme-next-the-Sea, opisany w książce Seahenge autorstwa Francisa Pryora[3]) zostają znalezione kości dziecka. Nelson przypuszcza, że mogą to być szczątki zaginionej dziesięć lat wcześniej Lucy Downey, ale ekspertyzy dowodzą, że szkielet pochodzi z epoki żelaza[4]. Niebawem ginie kolejna dziewczynka - Scarlet Henderson. Pochłoniętej sprawą Ruth ktoś zabija jednego z dwóch kotów - Skierkę (przy życiu pozostaje Krzemyk). W tle pojawiają się tajemnicze postacie, np. druid Cathbad, czy sceptyczny strażnik ptasiego rezerwatu - David.

Przypisy | edytuj kod

  1. Szlak kości, s.12-14, 16
  2. Szlak kości, s.36
  3. Szlak kości, s.356 (Podziękowania)
  4. Szlak kości, s.32

Bibliografia | edytuj kod

  • Elly Griffiths, Szlak kości, nota na okładce, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2011, ​ISBN 978-83-08-04656-2

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szlak kości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy