Szopy pracze


Szopy pracze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szopy pracze / Opowieści z Zielonego Lasu (ang. The Raccoons) – kanadyjski serial animowany wyprodukowany w latach 1985-1992 stworzony przez Kevina Gillisa. Wznowienie serialu jest planowane na 2019 rok. [1]

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o zwierzętach, które mieszkają w Wiecznie Zielonym Lesie. Mrówkojad Cyryl Sknerus chce zniszczyć cały las, jednak na przeszkodzie stają mu szopy razem z Szeferem i Cedrykiem, a pomaga im w tym wydawana leśna gazeta. Cyryl Sknerus w końcu staje się bohaterem pozytywnym, poczynając od pierwszego odcinka ostatniego sezonu pt. „Stress test”. Początkowo, w latach 1980-1984, pojawiły się 4 odcinki specjalne („The Christmas Raccoons”, „The Raccoons on Ice”, „The Raccoons and the Lost Star”, „The Raccoons: Let’s Dance”), a później, w latach 1985-1992, nadawano serial w pięciu seriach – łącznie 60 odcinków.

Wersja polska | edytuj kod

Serial emitowany był w latach 2006 - 2009 na kanale Boomerang (od 1.02.2008 z dubbingiem w języku polskim). Serial był emitowany przez TVN w 1998 i 1999 roku pod tytułem „Opowieści z Zielonego Lasu” w wersji z lektorem, którym był Paweł Siedlik. Obecnie nieemitowany w telewizji.

Wersja polska: Sun Studio Polska
Udział wzięli:

i inni

Bohaterowie | edytuj kod

 • Bert Szop – główny bohater. Nieco ekscentryczny szop o złotym sercu, zawsze troszczący się o las i przyjaciół. Mieszka z Ralphem i Melissą jako „wieczny gość”. Bert jest w serialu postacią pierwszoplanową, co nie znaczy, że pozostali stoją w jego cieniu. Uwielbia on masło orzechowe i wszelkie rzeczy z jego dodatkiem. Bert jest dość infantylny, jak na rówieśnika Ralpha i Melissy. Lubi się przechwalać i ma bujną wyobraźnię. Zabawy Berta nie raz kończą się dla niego wypadkiem. Najlepszym przyjacielem Berta jest Cedric.
 • Ralph Szop – właściciel i redaktor naczelny lokalnej gazety – „The Evergreen Standard”, mąż Melissy. Sympatyczny, inteligentny i pomysłowy szop. Choć jego wujek był świetnym lotnikiem (od niego ma biały szal, który zawsze nosi), on sam boi się latać. Ralphowi zaoferowano redagowanie dużej gazety w mieście, lecz on wolał założyć własną gazetę w lesie. Ralph ma około 25 lat. Ralph jest bardzo krytyczny wobec otaczającej go rzeczywistości. Wspólnie z żoną, mieszka w drzewie o nazwie „Raccoondominium” („Szopodom”).
 • Melissa Szop – fotograf i współwłaścicielka „The Evergreen Standard”. Skrycie marzy o dziecku. Melissa jest żoną Ralpha, oboje stanowią wspaniałą parę, a ich romantyczny związek jest jednym z piękniejszych wątków w serialu. Melissa bardzo lubi fotografować – nigdy nie rozstaje się z aparatem. Raz nawet proponowano jej pracę dla World Timesa, jednak Melissa omówiła, woląc pozostać wierna „Standard-owi”. Postać Melissy ewoluowała przez kolejne odcinki. Z początku, Melissa była wyciszona i stała na uboczu. Jednak szybko stała się bardziej niezależna, odważna i zaczęła wychodzić na pierwszy plan. Melissa jest w podobnym wieku, co Ralph.
 • Cyryl Sknerus – mrówkojad, pragnący zniszczyć przyrodę. Cyril jest chciwym i bogatym biznesmenem, który wszędzie dopatruje się okazji do powiększenia fortuny. Wspólnie z synem, Cedricem, mieszka on na skraju lasu w olbrzymiej posiadłości. Cyril już dawno zrównałby las z ziemią, gdyby nie szopy, które, wspólnie z przyjaciółmi, stoją na jego straży. Cyril jest kochającym ojcem i, jak sam mówi, wszystko robi dla syna (co niekoniecznie podoba się Cedricowi). Cyril często robi interesy z panem Mamuthem, bogatym inwestorem. Jego największym rywalem jest aligator arystokrata, pan Knox. Cyril doszedł do fortuny po trupach, zdradzając przyjaciół, i obawia się odtąd zemsty z ich strony. Cyril ma psa Snaga. Cyril zatrudnia wielu podwładnych – są to głównie niezbyt rozgarnięte niedźwiedzie. Oprócz nich, zatrudnia on jeszcze trzy świnie, braci: dwóch Lloydów i Floyda. Są oni jego prawymi rękoma. Ponieważ świnie boją się Sknerusa (i w dodatku liczą na to, że kiedyś im zapłaci za pracę), bez wahania wypełniają każde zadanie. Choć mają podłe charaktery, ich nieudolność i głupota nadają im charakter komiczny. Cyril uwielbia na nich krzyczeć, niejednokrotnie grożąc im, na przykład zwolnieniem.
 • Cedric Sknerus – syn Cyrila, pomaga Bertowi w pokonaniu swojego ojca, zawsze jednak starając się dostrzegać jego dobre strony. Cedric jest młodym studentem uniwersytetu ekonomicznego. Jego ukochaną jest piękna Sophia Tutu, o której mało wiadomo. Cedric ma poważna wadę wzroku i dlatego nosi okulary z grubymi, cylindrycznymi soczewkami. Cedric, jest trochę mało pewny siebie i bojaźliwy. Jest najlepszym towarzyszem zabaw Berta. Cedric jest jednak dużo bardziej dojrzały od Berta. Cedric jest czasem bardzo zajęty wypełnianiem obowiązków, powierzonych przez ojca.
 • Bentley Raccoon – bratanek Ralpha, pojawia się w sezonie drugim jako postać epizodyczna, od sezonu finałowego postać pierwszoplanowa. Syn George’a i Nicole, brat Lisy. Typowe „cudowne dziecko” nigdy nierozstające się z laptopem.
 • Lisa Raccoon – bratanica Ralpha, córka George’a i Nicole, siostra Bentleya. Podobnie jak Bentley postać epizodyczna przechodząca w pierwszoplanową. Obiekt westchnień Berta. Przez fandom określana jako delikatnie mówiąc seksowna.
 • George i Nicole – rodzice Lisy i Bentleya.
 • Schaeffer – wielki pies pasterski, przyjaciel szopów. Największy i chyba najrozsądniejszy z całej paczki.
 • Broo – szczeniak, największy przyjaciel Schaeffera. Nie potrafi mówić. Choć jest mały, kilka razy uratował swych przyjaciół z opresji.
 • Mr. Knox – aligator, lokalny biznesmen, właściciel stacji telewizyjnej. Jego żoną jest Lady Baden-Baden.
 • Lady Baden-Baden – kwoka, właścicielka akcji charytatywnej, później burmistrz Wiecznie Zielonego Lasu. Żona pana Knoxa.

Spis odcinków | edytuj kod

Emisja w Polsce | edytuj kod

 • Odcinek specjalny The Raccoons & The Lost Star był kilkukrotnie emitowany w TVP. Prawdopodobnie też kilkanaście odcinków z serialu.
 • Emitowany w latach 1998 i 1999 w TVN w wersji z lektorem przypominającej dubbing (był nim Paweł Siedlik), pod tytułem Opowieści z Zielonego Lasu. Zostały wyemitowane wszystkie odcinki + odcinki specjalne.
 • Kilka odcinków z 4 serii zostały wydane na kasecie VHS, z lektorem, pod tytułem Szopy.
 • Pod koniec 2006 roku serial pojawił się na kanale Boomerang, w wersji oryginalnej (ostatnia emisja - 31 stycznia 2008). Od 1 lutego 2008 do listopada 2009 serial emitowany był w polskiej wersji językowej (dubbing). Boomerang emitował tylko 30 odcinków, koniec 2 i całą 3 serię w niewłaściwej kolejności.
 • Dnia 20 lipca 2008 po raz pierwszy został wyemitowany odcinek Paper Chase. Odcinek The Chips Are Down nie został wyemitowany.
 • Odcinek Simon Says nie ma polskiego tytułu. Zapewne dlatego, że w odcinku nie uczestniczy narrator, więc nie ma okazji przeczytać tytułu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szopy pracze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy