Sztuczne oświetlenie


Oświetlenie sztuczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sztuczne oświetlenie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żyrandol w Ratuszu w Kłodzku

Wyróżnić można trzy główne okresy wprowadzania do użytku kolejnych sztucznych źródeł światła:

Należy spodziewać się, iż w niedalekiej przyszłości duże znaczenie uzyskają, ze względu na dużą sprawność i trwałość, źródła światła wykorzystujące diody elektroluminescencyjne (LED, a także OLED oparte na związkach organicznych).

Spis treści

Wpływ oświetlenia na nastrój | edytuj kod

Zależnie od temperatury barwowej, różna barwa oświetlenia może inaczej wpływać na samopoczucie ludzi[1].

  • Barwa ciepła (do 3000 K) sprzyjaj okresowi wypoczynku i relaksu. Zachodzące słońce o temperaturze barwowej 3000 K, jest znakiem dla naszego organizmu do wyciszenia przed snem.
  • Barwa neutralna (około 4000 K) jest wartością graniczną między barwą ciepłą a zimną. Najlepiej sprawdza się podczas czytania książki, gdy nie jest wskazane ani pobudzenie, ani relaksacja.
  • Barwa zimna (powyżej 5000 K) najlepiej nadaje się do pracy. Barwa sprzyja koncentracji i pobudza do działania. Światło dzienne w czasie słonecznego dnia wynosi około 10000 K.[2]

Wykorzystując temperatury barwowe w mieszkaniu, uzyskujemy możliwość wpływania na samopoczucie, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Solar Roadways - Przyszłość Oświetlenia Dróg, Philips [dostęp 2020-01-10]  (pol.).
  2. Jakie oświetlenie w domu?, Trafiony Zakup, 9 lipca 2019 [dostęp 2020-01-10]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sztuczne oświetlenie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy