Szwedzki Komitet Olimpijski


Szwedzki Komitet Olimpijski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szwedzki Komitet Olimpijski (szw. Sveriges Olympiska Kommitté), SOK – organizacja sportowa koordynująca szwedzkie organizacje sportowe, funkcjonująca jako Narodowy Komitet Olimpijski Szwecji oraz Narodowy Komitet Paraolimpijski Szwecji.

Komitet zrzesza 36 szwedzkich federacji sportowych jako członków stałych i 14 federacji sportowych reprezentujących sporty nieolimpijskie.

Między 1896 a 1912 rokiem, Szwecja nie posiadała narodowego komitetu olimpijskiego. Na I Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach za start zawodników szwedzkich odpowiedzialna była Svenska Gymnastikförbundet (Szwedzka Federacja Gimnastyczna), zaś na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku w Paryżu — Sveriges Allmänna Idrottsförbund. Przed startami na Igrzyskach w Londynie w 1908 roku i Igrzyskach w Sztokholmie w 1912 roku za starty reprezentacji Szwecji były odpowiedzialne specjalnie stworzone komitety sportowe. Samo powstanie SOK w 1913 roku było rezultatem V Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku, których Szwecja była organizatorem.

Prezesi Szwedzkiego Komitetu | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (narodowy komitet olimpijski):
Na podstawie artykułu: "Szwedzki Komitet Olimpijski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy