Szybcy i wściekli (seria)


Szybcy i wściekli (seria) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 24 lis 2020. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szybcy i wściekli 8Szybcy i wściekli 7Szybcy i wściekli 6Szybcy i wściekli 5Szybko i wściekleSzybcy i wściekli: Tokio DriftZa szybcy, za wściekliSzybcy i wściekli

Szybcy i wściekli (ang. The Fast and The Furious) – franczyza[1] obejmująca film Szybcy i wściekli i siedem jego sequeli oraz dwa filmy krótkometrażowe.

Spis treści

Filmy | edytuj kod

Vin Diesel – aktor grający Dominica Toretto, główną postać serii

Szybcy i wściekli (2001) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli.

Szybcy i wściekli - amerykański film fabularny (sensacyjny) o zmaganiach samochodowych gangów oparty na artykule Kena Li. Szefem jednego z gangów jest Dominic Toretto (Vin Diesel), który swoje miasto uważa za jeden wielki tor wyścigowy. Drugim wątkiem filmu jest historia młodego policjanta Briana (Paul Walker), mającego wejść do gangu Dominica i odkryć, kto okrada ciężarówki.

Za szybcy, za wściekli (2003) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Za szybcy, za wściekli.

Za szybcy, za wściekli – film sensacyjny produkcji amerykańskiej z 2003 roku w reżyserii Johna Singletona, opowiadający o wyścigach ulicznych. Sequel Szybkich i wściekłych (2001). Udział w filmie powtórzył aktor Paul Walker jako Brian O’Conner, a na ekranie towarzyszył m.in. raperowi Ludacrisowi i Tyresowi Gibsonowi.

Szybcy i wściekli: Tokio Drift (2006) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli: Tokio Drift.

Szybcy i wściekli: Tokio Drift – film fabularny produkcji amerykańsko-niemieckiej z 2006 roku. Obsada w nim znacząco różni się od tej z pozostałych części serii, ponieważ fabuła rozgrywa się w innym uniwersum czasowym. W roli głównej Lucas Black.

Szybko i wściekle (2009) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybko i wściekle.

Szybko i wściekle – czwarty film z serii Szybcy i wściekli, stanowiący prequel umiejscowiony przed trzecią częścią Szybcy i wściekli: Tokio Drift. Bohaterami ponownie są postaci odgrywane przez Vina Diesela, Paula Walkera, Michelle Rodriguez i Jordanę Brewster.

Szybcy i wściekli 5 (2011) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli 5.

Szybcy i wściekli 5 – piąty film z serii Szybcy i wściekli, stanowiący bezpośrednią kontynuację Szybko i wściekle. Bohaterami ponownie są postacie odgrywane przez Vina Diesela i Paula Walkera.

Początkowo film miał być wprowadzony do kin pod tytułem Szybka piątka, stanowiącym dosłowne tłumaczenie tytułu oryginalnego, jednakże pod wpływem niezadowolenia widzów 4 marca 2011 roku polski dystrybutor ogłosił, że ostatecznie film wejdzie do kin pod tytułem Szybcy i wściekli 5.

Szybcy i wściekli 6 (2013) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli 6.

Szybcy i wściekli 6 – amerykański film akcji z 2013 roku z Vinem Dieselem i Paulem Walkerem w rolach głównych. To szósty film z serii Szybcy i wściekli.

Szybcy i wściekli 7 (2015) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli 7.

Szybcy i wściekli 7 – Film ten jest kontynuacją szóstej części i ostatnim filmem w serii z Brianem O’Connerem. Paul Walker, który od 2001 roku odtwarzał jego rolę zmarł tragicznie w listopadzie 2013 roku.

Szybcy i wściekli 8 (2017) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli 8.

Szybcy i wściekli 8 jest kontynuacją siódmej części. Premiera filmu odbyła się 14 kwietnia 2017 w USA.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw (2019) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw to spin-off serii. Luke Hobbs i Decard Shaw ponownie będą musieli połączyć siły. Jak wiemy ich relacja jest wyjątkowo skomplikowana, ale wspólny wróg, którym jest niebezpieczny anarchista Brixton sprawi, że połączą siły i staną twarzą w twarz z niebezpiecznym półświatkiem. Premiera filmu w Polsce odbyła się 2 sierpnia.

Szybcy i wściekli 9 (2021) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Szybcy i wściekli 9.

Szybcy i wściekli 9 - film jest kontynuacją ósmej części. Premiera odbędzie się 28 maja 2021.

Filmy krótkometrażowe | edytuj kod

Turbo-Charged Prelude (2003) | edytuj kod

Turbo-Charged Prelude - Krótki film z 2003 roku, który wyreżyserował Philip Atwell. Do roli Briana O’Connera powrócił Paul Walker. Film opowiada wydarzenia pomiędzy pierwszą a drugą częścią serii „Szybcy i wściekli”.

Los Bandoleros (2009) | edytuj kod

Los Bandoleros - Krótki film z 2009 roku, wyreżyserowany i napisany przez Vina Diesela, który wciela się ponownie w główną postać serii - Dominica Toretto. W filmie poznajemy wydarzenia, które doprowadziły do tych z czwartego filmu serii - Szybko i Wściekle.

Postacie | edytuj kod

Premiery kinowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Franczyzy Filmowe.
  2. Postać pojawia się tylko w krótkim, końcowym momencie filmu.
  3. W piątej części pojawia się tylko jako zdjęcie do akt.
  4. Postać pojawia się tylko w retrospekcjach.
Na podstawie artykułu: "Szybcy i wściekli (seria)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy