Szymon Majewski Show


Szymon Majewski Show w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szymon Majewski w roli Ędwarda Ąckiego

Szymon Majewski Show – telewizyjny program rozrywkowy nadawany co tydzień w poniedziałek od 5 września 2005 do 13 czerwca 2011 przez stację TVN i prowadzony przez Szymona Majewskiego.

Program Szymon Majewski Show pojawił się w miejsce innego programu, również prowadzonego przez Szymona Majewskiego – Mamy cię!. Producentem obu jest Rinke Rooyens. Producentem i reżyserem ze strony TVN pierwszych dziewięciu sezonów jest Rafał Piekoszewski. Jesienią 2011 program został zastąpiony wspólnym programem Szymona Majewskiego i Bilguuna Ariunbaatara o nazwie HDw3D Telewision.

Zdjęcia do programu Szymon Majewski Show były realizowane w podwarszawskim Sękocinie Starym koło Janek. Głos pojawiający się na początku programu oraz przed blokami reklamowymi należał do Dominiki Kurdziel. Podkład muzyczny był wykonywany przez Zespół Piersi i Tańca – „Shemoans”.

Spis treści

Daty emisji sezonów | edytuj kod

 • Pierwsza edycja: 5 września 2005 – 25 grudnia 2005
 • Druga edycja: 6 marca 2006 – 12 czerwca 2006
 • Trzecia edycja: 11 września 2006 – 25 grudnia 2006
 • Czwarta edycja: 5 marca 2007 – 18 czerwca 2007
 • Piąta edycja: 3 września 2007 – 24 grudnia 2007
 • Szósta edycja: 3 marca 2008 – 16 czerwca 2008
 • Siódma edycja: 1 września 2008 – 8 grudnia 2008
 • Ósma edycja: 2 marca 2009 – 25 maja 2009
 • Dziewiąta edycja: 7 września 2009 – 7 grudnia 2009
 • Dziesiąta edycja: 1 marca 2010 – 21 czerwca 2010
 • Jedenasta edycja: 6 września 2010 – 13 grudnia 2010
 • Dwunasta edycja: 28 lutego 2011 – 13 czerwca 2011

Redakcja programu | edytuj kod

Rafał Piekoszewski (producent i reżyser pierwszych dziewięciu sezonów), Marta Więch (producent), Piotr Kumik (reżyser), Artur Nowakowski (wydawca), Marcin Dziedzic, Michał Brożonowicz (reżyser Rozmów w Tłoku od dziesiątego sezonu), Jolanta Szuber, Dominika Kurdziel, Łukasz Sztaba, Anna Ścisłowska, Anna Detka, Izabela Rusak, Bartosz Wąs, Dariusz Czyżow, Emil Kokoszka, Kamila Kaczmarska, Marek Bednarczyk, Krzysztof Kotlarski, Łukasz Zackiewicz, Marta Wieczorek, Katarzyna Rolek-Siemczyk, Człowiek Warga (Maciej Dąbrowski), Jarosław Zwierzyński, Marcin Mamontowicz, Marcin Panasz, Marek Kanaffa, Łukasz Sychowicz, Aleksandra Wolf (scenarzysta Rozmów w tłoku), Jacek Kozłowski (scenarzysta Rozmów w tłoku).

Części programu | edytuj kod

Wstęp programu | edytuj kod

Program rozpoczyna się od krótkiego wstępu, w którym prezentowane są niefortunne zdarzenia z życia polityków z minionego tygodnia, wzbogacone żartobliwymi komentarzami prowadzącego; Majewski prezentuje także związane z omawianymi tematami krótkie autorskie żarty, najczęściej w postaci montaży filmowych.

Od drugiej serii odcinków przedstawiany jest dodatkowo ciąg powiązanych ze sobą filmów, w których rolę główną gra Szymon Majewski:

 • Druga seria: kandydatki na miśś wszechświata
 • Trzecia seria: Superbohater w ramach cyklu Prawi i sprawiedliwi
 • Czwarta seria: Wiedźma Kadencja i Teleboscy
 • Piąta seria: parodia serialu Magda M.Magda M. 20 lat później oraz działania Partii ĘĄ i jej twórcy – Ędwarda Ąckiego
 • Szósta seria: Natasza Klasa i cykl Ędward Ącki szuka żony
 • Siódma seria: serial Figo Fago z Pawłem Małaszyńskim i Janem Peszkiem w rolach głównych.
 • Ósma seria: Pora na Manipulatora oraz serial Ojciec A’mateusz (tylko jeden odcinek)
 • Dziewiąta seria: BigDoder czyli Złopolscy (demaskacja prywatnych relacji pomiędzy Dodą a Nergalem), Bohater tygodnia oraz Ale o co chodzi (wyjątkowy program informacyjny).
 • Dziesiąta seria: Ale o co chodzi (wyjątkowy program informacyjny), U1 Bator (Mongolski dziennikarz Bilguun Ariunbaatar przeprowadza wywiady z gwiazdami).
 • Jedenasta seria: Ale o co chodzi, U1 Bator, Dziady
 • Dwunasta seria: Ale o co chodzi, U1 Bator, Karol Żartburger

Żarty Szymona Majewskiego | edytuj kod

W programie prezentowane są różne miniseriale np. Magda M. 20 lat później. Dodatkowo program prezentuje także losy Ędwarda Ąckiego i jego partii.

Parodie śpiewane

Większość parodii śpiewanych to piosenki powstałe na podstawie oryginalnych utworów, wykonywane na ich melodie i z podobnym w brzmieniu tekstem (choć treść tekstu w parodii jest inna niż w oryginale). Parodie śpiewane były stałym elementem II serii programu, sporadycznie pojawiały się w I i III.

Rozmowy z gośćmi | edytuj kod

W każdym odcinku gośćmi Szymona Majewskiego były dwie znane polskie osobistości. W dalszej części prowadzący rozmawiał z gościem o bieżących wydarzeniach w kraju, okraszając wszystko dużą dawką humoru. Rozmowę z gośćmi kończyły prezenty rozdawane przez Majewskiego, związane z osobami goszczącymi w studio, np. Korona Himalajów dla Martyny Wojciechowskiej, czy Magiczne lustereczko z Pawłem Delągiem w środku dla Tomasza Karolaka. Wykonawcą prezentów był m.in. Tomasz Sieniawski.

Począwszy od odcinka siedemnastego gościom przedstawiana była wybrana piosenka parodiowana przez aktorów kabaretowych.

Końca nie widać

Goście brali także udział w quizie Końca nie widać, zwykle poprzedzonym dowcipem prowadzącego (określanym przez niego jako żenujący żart prowadzącego, stanowiącym aluzję do rozpoczęcia teleturnieju Familiada). Gościom prezentowane były fragmenty audycji telewizyjnych, a ich zadaniem jest odgadnięcie zakończenia. Osoba, która wygrywa, automatycznie funduje wybranej przez siebie osobie na sali żartobliwą nagrodę od programu, jak na przykład równowartość trzystu złotych w jednogroszówkach, dwie godziny nauki języka greckiego, 30 litrów soku z brzozy lub figi z makiem. W pierwszym odcinku czwartej serii teleturniej Końca nie widać zastąpiono Ja cię kręcę. Od piątej serii zdjęcie osoby wskazanej przez zwycięzcę umieszczane były na jednym z billboardów w Warszawie, reklamującym show Majewskiego. W szóstej serii zwycięzca miał własne 15 sekund na wizji programu. W ósmej serii nie było nagród, natomiast przegrany musiał wykonać jakieś zadanie karne. Od ósmej serii, teleturniej odbywał się przed rozmową z gośćmi. Od dziewiątego sezonu, quiz Końca nie widać został zastąpiony przez Chłopak na opak.

Chłopak na opak

Od dziewiątej serii goście biorący udział w quizie Chłopak na opak mieli odgadnąć tytuł piosenki zaśpiewanej od tyłu przez CeZika. Przegrany gość otrzymywał karę.

Violi nie widać

Dodatkowy quiz występujący tylko w jednym odcinku. W quizie Filip Bobek i Julia Kamińska musieli zgadnąć, co powie Violetta Kubasińska (Małgorzata Socha) z serialu Brzydula. Był remis, więc obydwoje musieli odbyć karę. Po wszystkim na telebimie wyświetlane były fragmenty serialu ze „złotymi myślami” Violi.

Rozmowy w tłoku | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rozmowy w tłoku.

Ostatnią częścią programu były Rozmowy w tłoku, parafraza nazwy talk-show Rozmowy w toku Ewy Drzyzgi. W tej części ucharakteryzowani aktorzy parodiowali postacie polityków, piosenkarzy, aktorów i innych znanych postaci. Aktorami występującymi najczęściej byli: Aldona Jankowska, Wojciech Kalarus, Katarzyna Kwiatkowska, Jolanta Wilk oraz Michał Zieliński. Reżyserem pierwszych dziewięciu sezonów kabaretu był Rafał Piekoszewski. Autorami tekstów kabaretu była dwójka scenarzystów: Ola Wolf (główny scenarzysta) i Jacek Kozłowski (drugi scenarzysta).

Zakończenie | edytuj kod

Każdy program miał zapowiadane od początku trwania show zakończenie, czyli najczęściej krótkie zdanie (lub równoważnik zdania), które mogło być różnie rozumiane (np.: w zwrocie zdjęcie gaci chodziło o fotografię bielizny, a nie o rozebranie się; w zakończeniu ciemne strony Mazowieckiego ostatnie słowo oznaczało nazwę województwa, a nie nazwisko byłego premiera itd.). Od trzeciej serii programu zakończenia miały inną formę: przedstawione one były w postaci tematu szkolnej lekcji. Najpierw na tablicy widniało zapowiadane hasło, a następnie do tablicy podchodził uczeń, ścierał temat i pisał własny (zawsze temat główny i temat ucznia były do siebie zbliżone, np. RomantyzmRoman, ty zmoro). Taką formę zakończenia programu Szymon Majewski zapowiadał zawsze jako „część misyjną”. W czwartej serii ta część nazywała się Szczuka Kochania – Pozycje aseksualne, w której Kazimiera Szczuka za pomocą laleczek pokazywała różne zabawne pozycje aseksualne, komentując przy tym w sposób niekonwencjonalny bieżące wydarzenia. Każdy odcinek z piątej i szóstej serii kończył się cyklem Tak oni śpiewają, czyli parodią polsatowskiego programu Jak oni śpiewają. Produkcje do Tak oni śpiewają tworzył Vj Dominion (m.in. Słabe państwo służy wyłącznie gangom, Naciski, przecieki lub Usy-tasy). W dwunastej serii programu na końcu odcinka emitowany był cykl O żesz Karol!.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Za swój program Szymon Majewski zdobył kilka prestiżowych nagród:

Był też nominowany do:

Krytyka | edytuj kod

Program często krytykowany był na forach internetowych za humor tworzony na siłę i mało śmieszne żarty prowadzącego. Tyczyło się to jednak początku programu, bo Rozmowy w tłoku spotykały się z dużym uznaniem. Kontrowersje wzbudzał wyjątkowo dosadny sposób wyśmiewania znanych osobistości. Z krytyką spotkał się też żartobliwy materiał, nawiązujący do czytania w języku polskim papieża Benedykta XVI.

Wiele środowisk uważało, że program jest nieobiektywny i godził w środowiska konserwatywne. Program był niejednokrotnie krytykowany przez prezesa Prawa i SprawiedliwościJarosława Kaczyńskiego. W latach 2005–2007 pojawiały się głosy, że w programie wyśmiewa się wyłącznie polityków koalicji rządzącej PiS-SRP-LPR, pomijając opozycję. Przeciwnicy tego argumentu zaznaczali jednak, że parodiowani byli także czołowi przedstawiciele opozycji, tj. Donald Tusk, Jan Rokita, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Joanna Senyszyn oraz Ryszard Kalisz. Sam Szymon Majewski twierdził, że chce śmiać się z władzy, lecz gdyby ktoś inny stał na jej czele, to czyniłby tak samo.

Do programu Szymon Majewski Show krytycznie w swojej wypowiedzi nawiązał m.in. Roman Giertych: Jeżeli ktoś ma problemy osobowościowe tego typu, że po 26 latach jeszcze taka zadra funkcjonuje, to się nie dziwię, jeżeli chodzi o formę i treść niektórych programów, które reprezentuje pan Szymon Majewski. (cała wypowiedź była odpowiedzią na żądanie Majewskiego odszkodowania od Giertycha, z powodu niezdanej matury przez Majewskiego w 1987). Jednakże w tym samym roku, Roman Giertych wziął udział w świątecznym wydaniu programu, gdzie wręczył Majewskiemu dyplom za zdaną maturę (oczywiście nieprawdziwy).

Spis odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków Szymon Majewski Show.

Aktorzy | edytuj kod

Rozmowy w tłoku (nie wlicza się ról postaci fikcyjnych)

Parodie śpiewane oraz występy poza Rozmowami w tłoku

Szymon Szuka Szaleńców | edytuj kod

Od 6 października 2006 na kanale TVN Siedem emitowany był program Szymon Szuka Szaleńców, będący dodatkiem do programu. Program składał się z dwóch części: castingowej, prowadzonej przez Iwo Pawłowskiego, oraz uzupełniającej poprzedni odcinek o zabawne wpadki oraz wypowiedzi gości i Majewskiego. Część castingowa miała wyłonić nowych parodystów do Rozmów w tłoku.

Oglądalność | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Szymon Majewski Show" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy