Táin Bó Cúailnge


Uprowadzenie byków z Cooley w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Táin Bó Cúailnge) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Joseph Christian Leydendecker Cú Chulainn jadący rydwanem podczas bitwy

Uprowadzenie byków z Cooley ((irl.) Táin Bó Cúailnge [t̪ˠaːnʲ boː ˈkuəlʲɲə]) – legendarna wczesnośredniowieczna opowieść irlandzka, często zaliczana do gatunku epopei, mimo że została napisana głównie prozą a nie wierszem. Uprowadzenie… opowiada o wojnie przeciwko Ulaid, prowadzonej przez królową Connacht Medb i jej męża Aililem, którzy zamierzali skraść znanego ze swej płodności byka, należącego do Donna Cuailnge’a. Przeciwstawia się im jedynie nastoletni bohater z Ulsteru Cú Chulainn.

Táin jest jednym z wiodących tekstów cyklu opowieści znanego jako Cykl ulsterski, rozgrywającego się w I wieku n.e., w czasach zanim w Irlandii ukształtowało się chrześcijaństwo. Zachowały się trzy rękopisy pochodzące z przełomu XI i XII wieku. Pierwszy manuskrypt zawiera teksty napisane w języku staroirlandzkim, drugi bardziej spójny w średnioirlandzkim, natomiast trzeci napisany został w języku wczesnoirlandzkim.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Táin Bó Cúailnge" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy