TVP Polonia


TVP Polonia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 wrz 2020. Od tego czasu wykonano 6 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVP Polonia, Telewizja Polonia (dawniej TV Polonia, TVPolonia) – polski kanał satelitarny Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Kanał TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993, choć wcześniej, od 24 października 1992 , nadawana była emisja próbna programu.

Wiosną 2018 rozpoczęto reemisję stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Litwy[3].

Logo emitowane z okazji 25 urodzin TVP Polonia

Spis treści

Ramówka | edytuj kod

Ramówka TVP Polonia jest w dużej mierze przygotowywana z wykorzystaniem bogatego archiwum Telewizji Polskiej (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i filmy animowane) i programów realizowanych współcześnie dla anten ogólnopolskich Telewizji Polskiej. W TVP Polonia pokazywane są np. najważniejsze programy informacyjne TVP1Wiadomości, Teleexpress, retransmitowane z półgodzinnym opóźnieniem. Oprócz tego, raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie – Polonia 24 (do 2007 wydawany jako Wieści polonijne, a od 2007 do 5 września 2010 – Tydzień Polski, potem od 13 września 2010 Polska 24 potem od 5 września 2011 do 29 sierpnia 2014 i od 6 lipca 2015 Polonia 24, od 2 września 2014 program Halo! Polonia!).

Dużą część programów TVP Polonia stanowią także magazyny historyczne (m.in. Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego), krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy (m.in. Kulturalni.PL). Początkowo napisy angielskie były dostępne jedynie w teletekście, później zastąpiono je napisami niemieckimi. Aktualnie wybrane filmy i seriale emituje się w TVP Polonia z napisami w języku angielskim nałożonymi na ekran i/lub polskimi dostępnymi w teletekście. Co tydzień w niedzielę są transmisje mszy. W przerwy wakacyjne emitowany jest program Błękitne wakacje.

Od 26 lutego 2018 o 2:00 w nocy czasu polskiego dla widzów z USA i Kanady emitowana jest powtórka Wiadomości z angielskim lektorem oraz przetłumaczonymi belkami[4]. 1 września 2020 roku kanał TVP Polonia będzie dostępny w jakości HD

 Osobny artykuł: Lista programów TVP Polonia.

Odbiór | edytuj kod

W Europie sygnał satelitarny kanału TVP Polonia nie jest kodowany i można go odbierać za pośrednictwem satelity Hot Bird, Astra i Eutelsat W3A. Odbiór programu jest także możliwy w sieciach telewizji kablowej w Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii (w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej), gdzie dostępny jest za dodatkową opłatą. Za pomocą nadajników naziemnych program jest rozpowszechniany na Litwie i Ukrainie, a za pomocą technologii ADSL także we Francji. W Ameryce Północnej sygnał Telewizji Polonia jest rozpowszechniany przez GlobeCast Direct TV, w Ameryce Południowej dzięki satelicie Satmex oraz systemowi direct to home. Program jest też odbierany w Australii i Kazachstanie, a także za pośrednictwem Internetu (transmisja płatna on demand).

Prawa autorskie na wyłączna dystrybucję TVP Polonia na kontynentach Ameryki Północnej i Południowej sprzedane zostały w okresie początkowej transformacji w 1994 na 25 lat. Nabywcą jest Bogusław Spanski, który wyemigrował do Kanady na początku lat 80-tych, a w 2015 kandydował na senatora do Senatu RP [5].

Główne sieci telewizji kablowej w Kanadzie (Bell, Rogers, Cogeco) rozprowadzają TVP Polonia abonentom, od pośrednika Spanski Enerprise za opłatą 25 CAD/miesiąc dostępu.

Od początku dystrybucji programu TVP Polonia na kontynentach amerykańskich (1995 rok), TVP kodowała nadawane programy w taki sposób aby ich oglądanie nie było możliwe bez pośrednictwa Spanski Enterprises. Do tego celu używa sie funkcji "geoblocking" - blokady geograficznej.

W 2014 TVP została pozwana przez SEI za darmowe udostępnianie na swojej stronie w obu Amerykach 51 odcinków następujących produkcji: Galeria (odc. 4-25), Głęboka woda (odc. 13), M jak miłość (odc. 884-895), Plebania (odc. 1825-1829) i Rezydencja (odc. 48-58) [6]. Ten incydent posłużył jako podstawa do 4-letniej batalii sądowej prawników w USA w której ostateczny wyrok zapadł na korzyść Spanski Enterprises. Sąd USA nakazał TVP wypłatę ponad 3 mln dolarów (60 000 $ za każdy odcinek serialu) na korzyść Spanski Enterprises[7].

Sprawy blokowania dostępu do TVP Polonia przez firmę Spanski Enterprises dyskutowane były na posiedzeniu Komisji Senackiej do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (nr 45) w dniu 25-07-2017[8].

Jak wskazano w raporcie z tego posiedzenia, umowa na monopol dla Spanski Enterprises udostępniania TVP Polonia dla odbiorców w tak ważnej części świata jakim są kontynenty amerykańskie z największą liczbą polskojęzycznej Polonii, obowiązywala do listopada 2019 . Sygnał TVP Polonia sprzedawany przez Spanski Enterprises w Kanadzie był złej jakości gdyż nie była to emisja HD.

13 grudnia 2019, wygasł oryginalny termin 25-letniej umowy na dystrybucję TVP Polonia na teren obu Ameryk. Mimo tego, dystrybucja kanału na tych terenach została przerwana, ze względu na trwający spór wynikający z jednostronnego przedłużenia umowy przez Spanski Enterprises. Z tego samego powodu obsługiwana przez tą firmę specjalna strona internetowa umożliwiające odpłatny odbiór programów tej stacji w Internecie w Ameryce Północnej i Południowej też została zamknięta. [9].

W Polsce kanał poza niekodowanym przekazem satelitarnym, platformami cyfrowymi i sieciami kablowymi można także było odbierać na III multipleksie (przeznaczonym dla telewizji publicznej) naziemnej telewizji cyfrowej - jednakże przekaz został wyłączony 19 lipca 2016 , kiedy to o godzinie 1:12 TVP Polonia zakończyła tam swoje nadawanie. Emisję zakończono nie urywając żadnego programu, po nadaniu serialu „Galeria” i bloku reklamowym. Miało to związek z planowanym wprowadzeniem na multipleks TVP Info HD i usunięciem TVP Info oraz dołączeniem jednego dodatkowego kanału Telewizji Polskiej. Zwolnione miejsce według zapowiedzi prezesa TVP Jacka Kurskiego zajął TVP Sport, który dołączył ostatecznie do oferty cyfrowej telewizji naziemnej 7 czerwca 2018[10]. Od 1 września 2020 przekaz stacji TVP Polonia zostanie przełączony z jakości SD do HD. Dodatkowo sygnał TVP Polonia HD zostanie udostępniony operatorom z multicastów IP, równolegle do tego w jakości SD, który z czasem zostanie wyłączony.[11]

Logo TVP Polonia |

Tymczasowe zmiany logotypu | edytuj kod

 • W 2018 roku z okazji 25 urodzin stacji obok loga TVP Polonia dodano napis 25 lat.
 • Na czas żałoby narodowej logo zmienia kolor na czarny.

Ciekawostki | edytuj kod

 • Pod koniec lat 90. TV Polonia nadawała w PALplus[12].
 • Do 1998 retransmitowały ją ośrodki regionalne TVP (m.in. Tele3 Katowice, WOT, PTV Poznań).
 • TVP Polonia jest laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, którą otrzymała od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy.

Prezenterzy | edytuj kod

Krytyka | edytuj kod

Akcja Mariusza Maxa Kolonko przeciwko TVP Polonia | edytuj kod

W sierpniu 2013 Mariusz Max Kolonko, należący do amerykańskiej Polonii dziennikarz, za pośrednictwem swojego kanału w serwisie YouTube rozpoczął akcję protestacyjną "Zlikwidować TVPolonia". Argumentując swoją decyzję, stwierdził, iż oferta programowa telewizji nie spełnia podstawowych oczekiwań Polaków mieszkających poza krajem, a przy tym kosztuje mnóstwo pieniędzy podatników. Według Kolonki szczególnym problemem stacji jest brak dostępu do istotnych dla Polonii aktualnych informacji z Polski i nadmiar powtórek nieinteresujących adresatów programów. Innym zarzutem jest zawarta między TVP a kanadyjską spółką Spanski Enterprises Inc. umowa o prawo wyłączności transmisji sygnału TVP Polonia na terenie Ameryki dla tej drugiej. Warunki okazały się z czasem bardzo niekorzystne dla polskiej strony, czyniąc ją w praktyce wykorzystującym publiczne finanse zewnętrznym producentem dla kanadyjskiej firmy. Sami Polacy mieszkający w USA są zmuszeni do korzystania z oferty kablowej lub serwisu internetowego, co w obydwu przypadkach wiąże się z pewnymi opłatami. Dziennikarz jako alternatywę dla państwowej stacji proponuje stworzenie darmowego internetowego kanału, który miałby być finansowany z obecnie przeznaczanych na kanał TVP dotacji. Tezę Kolonki potwierdza wielu innych widzów, którzy wpisali się na internetową listę podpisów poparcia prowadzoną na Facebooku, a także autorskiej stronie przeznaczonej dla osób nieposiadających konta we wspomnianym serwisie społecznościowym. Pomysł likwidacji TVP Polonia został skrytykowany przez rzecznika TVP Jacka Rakowieckiego. Stwierdził on, że apele pana Kolonki, w których kreuje się na "licencjonowanego" przedstawiciela Polonii z całego świata są nadużyciem oraz oskarżył dziennikarza o to, że ten chce przejąć ministerialne dotacje i wymusić na TVP płacenie mu za jego pomysł na telewizję[13].

Przypisy | edytuj kod

 1. https://satkurier.pl/news/194514/13e-tvp-polonia-wkrotce-w-hd.html
 2. Grudzień TV: Jedynka liderem, TVN7 przed TV Puls, TV4 przed TVN24 (pol.). media2.pl, 2013-01-02. [dostęp 2013-01-04].
 3. TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie, 9 maja 2018 [dostęp 2018-05-09]  (pol.).
 4. TVP Polonia od dziś rozpoczyna nadawanie "Wiadomości" po angielsku, Press.pl [dostęp 2018-06-16]  (pol.).
 5. Kandydat do senatu z amerykańskim uśmiechem. Kim naprawdę jest Bob Spanski? - Włocławek, KUJAWY.INFO [dostęp 2019-12-14]  (pol.).
 6. Spanski Enterprises, Inc. v. Telewizja Polska, S.A. – CourtListener.com, www.courtlistener.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 7. https://www.cadc.uscourts.gov/internet/opinions.nsf/D8F6482BA5FA7E05852582440055BAEE/$file/17-7051-1720385.pdf
 8. Prace / Komisje senackie / Senat Rzeczypospolitej Polskiej, www.senat.gov.pl [dostęp 2019-12-14] .
 9. Co dalej z TVP Polonia w Ameryce?, dziennik.com [dostęp 2020-06-30]  (pol.).
 10. TVP: TVP Sport od 7 czerwca w NTC – naziemna.info – Telewizja cyfrowa, Radio, Wideo online, VOD, www.naziemna.info [dostęp 2018-06-16]  (pol.).
 11. https://satkurier.pl/news/194514/13e-tvp-polonia-wkrotce-w-hd.html
 12. PalPlus na sylwestra.
 13. Jacek Rakowiecki odpowiada Kolonce: jego apele to nadużycie

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stacja telewizyjna):
Na podstawie artykułu: "TVP Polonia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy