TVR (motoryzacja)


TVR (motoryzacja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania TVR 280i TVR Sagaris

TVR – brytyjska marka samochodów sportowych. Historia firmy TVR, która ma siedzibę w Blackpool rozpoczęła się w 1947 roku, kiedy młody inżynier – Trevor Wilkinson zbudował samodzielnie lekkie, aluminiowe nadwozie sportowego pojazdu. Cały samochód, oznaczony już symbolem TVR powstał dwa lata później, a do jego napędu posłużył silnik Forda.

Wśród modeli brytyjskiej marki były: Grantura (zaprezentowana w 1958 roku), Griffith (1963), Vixen i Tuscan V8 (1966), cała seria "M" lat 70., w której powstawały coupe, hatchbacki, a także kabriolety, Tasmin (1980), a od 1982 roku, kiedy kierownictwo TVR objął jego dotychczasowy prezes – Peter Wheeler, który pozostał w firmie jako konsultant pojawiły się takie auta jak: Griffith, Chimaera (1993), Cerbera, Tuscan i Tamora.

Od 2015 prawa do marki i całego dziedzictwa firmy należą do spółki kierowanej przez Lesa Edgara. W 2017 roku planowane jest wznowienie produkcji aut tej marki. Porozumienie zostało zawarte ze znanym konstruktorem Gordonem Murrayem i firmą Cosworth, która ma zadbać o napęd nowego auta.

Wiadome jest, że będzie to dwuosobowe sportowe auto z wolnossącym silnikiem V8 Cosworth. Pokazano już pierwszy szkic auta[1] Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem produkcja ruszy w 2017 roku.[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. TVR – Brytyjczycy pokazali oficjalny szkic nowego modelu, TVR – Brytyjczycy pokazali oficjalny szkic nowego modelu [dostęp 2017-04-12]  (pol.).
  2. TVR | Marka powróci z nowym autem, „Moto.pl” [dostęp 2017-04-12]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "TVR (motoryzacja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy