Taśmy Oleksego


Taśmy Oleksego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Taśmy Oleksego – stenogram i nagranie prywatnej rozmowy pomiędzy Józefem Oleksym i Aleksandrem Gudzowatym, która odbyła się 14 września 2006 roku w biurze Bartimpexu przy Alei Szucha. Rozmowę nagrała ochrona Gudzowatego (szef jego ochrony to Marcin Kossek).

Spis treści

Tło | edytuj kod

Jest to zapis jednego z nagrań rozmów, jakie Aleksander Gudzowaty przeprowadzał z prominentnymi postaciami polskiego życia politycznego, w celu wyjaśnienia inspiratorów kierowanych przeciwko niemu gróźb pozbawienia życia i próby porwania jego syna Tomasza Gudzowatego[1].

Treść nagrania | edytuj kod

Oleksy podczas prywatnego, towarzyskiego spotkania z A. Gudzowatym zarzucał byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, iż w sposób nielegalny uzyskał on składniki swojego majątku i nie będzie w stanie wyjaśnić źródeł jego pochodzenia. Markowi Borowskiemu zarzucił fałszowanie wydatków na kampanię wyborczą SdPL. Wypowiadał się także negatywnie o innych postaciach lewicy, między innymi o Wojciechu Olejniczaku, Jerzym Szmajdzińskim z SLD. Rozmowa obfitowała w wulgaryzmy. Przysłuchiwał się jej i brał w niej znikomy udział Jan Bisztyga, były oficer wywiadu PRL.

Spekulacje na temat przyczyn | edytuj kod

Zdaniem szefa ochrony A. Gudzowatego, Marcina Kosska, za kulisami taśm Oleksego stoją gazowe targi między Gudzowatym a politykami poprzednich rządów. Kossek nazwał tę grupę „organizacją przestępczą” i stwierdził, że reprezentuje ona agenturalne i gazowe interesy Rosji w Polsce. Grupa miała naciskać na biznesmena, by sprzedał Rosji swoje udziały w Europolgazie – spółce, do której należy polski odcinek gazociągu jamalskiego[2].

Józef Oleksy został nagrany, bo według ochrony Gudzowatego miał być emisariuszem wrogich sił. Miał za zadanie „ostrzec” Gudzowatego przed atakami na lewicę oraz poznać „haki” biznesmena[3]
O:Ja cię przyszedłem ostrzec, żebyś cyzelował precyzyjnie przekaz publiczny.
G:Nie wiedziałem, że jesteś instrumentem w rękach służb.

Drugie nagranie | edytuj kod

2 października Oleksy ponownie udał się do biura Gudzowatego, ponieważ został poinformowany o wcześniej nagranych taśmach. Biznesmen nie udzielił jednak Oleksemu żadnych informacji. „Nic nie wiem o tych nagraniach”[4] – tak brzmiały pierwsze słowa Józefa Oleksego po opublikowaniu nagrań przez Dziennik.

Reakcje | edytuj kod

Oleksy wycofał się ze wszystkich stwierdzeń oraz publicznie za nie przeprosił[5] oraz zapowiedział podanie Gudzowatego do sądu za podsłuch bez swojej zgody[6]. Został także zawieszony na 3 miesiące w SLD. 29 marca 2007, Oleksy złożył swoją legitymację partyjną.

Opublikowanie taśm przez tygodnik Wprost 21 marca 2007 i Dziennik 22 marca 2007, które przekazano także prokuraturze i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego spowodowało liczne komentarze polityków lewicy, przedstawicieli rządu oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

 • Prezydent Lech Kaczyński uważał, że zawsze widział mentalną różnicę między prawicą a lewicą. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do tych taśm.[7]
 • Aleksander Kwaśniewski nazwał Oleksego kretynem i zdrajcą[8].
 • Zbigniew Ziobro (ówczesny minister sprawiedliwości) uznał za wysoce prawdopodobne wszczęcie osobnego śledztwa w sprawie informacji zawartych w upublicznionej rozmowie[9].
 • Przemysław Gosiewski (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów): relacjonowane w mediach słowa Józefa Oleksego, mogą być bardzo bliskie stanowi faktycznemu[10].
 • Wojciech Olejniczak (przewodniczący SLD): „w SLD nie ma miejsca dla środowiska, które reprezentuje Oleksy”, „nie ma powrotu dla tych, którzy byli”[11].
 • Jerzy Urban: Wiarygodność tego, co mówi Oleksy jest nikła; uzasadnił to tym, że Oleksy to człowiek rozgoryczony, nienawidzący wszystkich, nieodpowiedzialny za słowa. On rzuca różne oskarżenia, nie precyzując ani skąd wie, ani jak[12].
 • Marek Borowski zapowiedział skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego[13].
 • Janusz Kochanowski (Rzecznik Praw Obywatelskich) uznał, iż mogły zostać naruszone prawa Józefa Oleksego do prywatności[14].
 • Aleksander Gudzowaty uważa, że Kwaśniewski kierował się swoimi rządami tylko chęcią utrzymania władzy. Nie był reformatorem i jego jedynym zadaniem było istnienie na scenie politycznej, dalszy udział we władzy[15].
 • Julia Pitera (PO) porównała zachowanie Oleksego do tzw. afery Rywina[16].
 • Tadeusz Cymański (PiS) uważa, że taśma jest potwierdzeniem wszystkiego złego, co było w tamtym układzie[16].

Przypisy | edytuj kod

 1. Kto sprzyja Rosjanom? – mówi szef ochrony Gudzowatego wp.pl 27 marca 2007
 2. Szef ochrony Gudzowatego: Poszło o gaz dziennik.pl [dostęp 28-05-2010]
 3. Oleksy, czyli emisariusz wrogich sił dziennik.pl [dostęp 28-05-2010].
 4. Gudzowaty nagrał Oleksego drugi raz dziennik.pl [dostęp 28-05-2010]
 5. Oleksy: Te taśmy to manipulacja - Polityka - wszystko o polityce w Dziennik.pl - politycy, informacje, PO, PiS, SLD dziennik.pl, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2017-11-27] .
 6. „Oleksy chce podać Gudzowatego do sądu” dziennik.pl [dostęp 28-05-2010]
 7. Kaczyński: To dowód, że lewica i prawica się różnią dziennik.pl [dostęp 28-05-2010]
 8. „Kwaśniewski: Oleksy to kretyn i zdrajca”
 9. „Ziobro: Prawdopodobne śledztwo ws. informacji zawartych w rozmowie Oleksego z Gudzowatym”
 10. „Gosiewski o słowach Oleksego: 'Bliskie stanowi faktycznemu'
 11. „Olejniczak: W SLD nie ma miejsca dla środowiska Oleksego”
 12. „Urban: Wiarygodność tego, co mówi Oleksy jest nikła”
 13. www.rmf.fm: Borowski chce się sądzić z Oleksym
 14. „Naruszono prawa Oleksego?”
 15. Gudzowaty: Wszyscy ludzie lewicy są źli – wywiad dla dziennika dziennik.pl [dostęp 28-05-2010]
 16. a b Politycy o taśmach Oleksego: To druga afera Rywina

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Taśmy Oleksego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy