Tabliczki do znaków drogowych


Tabliczki do znaków drogowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tabliczki do znaków drogowych – dodatkowe tabliczki umieszczane pod tarczami znaków drogowych wyrażające uzupełnienie treści znaku poprzez podanie dodatkowych informacji wskazujących zakres obowiązywania zakazu, występowania niebezpieczeństwa itp.

W Polsce tabliczki do znaków drogowych określa Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a zakres ich stosowania – Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Mają kształt prostokątny, z czarnym obrazem i tłem w kolorze zgodnym z tłem grupy znaków, do którego odnosi się tabliczka. W całej Europie stosowany jest jednolity system symboli zgodny z Konwencją wiedeńską o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. Występują niewielkie różnice graficzne oraz kolorystyczne (w większości krajów stosowane jest tło barwy białej do znaków ostrzegawczych).

Opisy tabliczek | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Instrukcja o znakach drogowych pionowych. T. 1: Zasady stosowania znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Kraków: Centrum Rozwoju Eksploatacji Transportu EXPLOTRANS SA, s. 123.
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2021 r. poz. 438)
Na podstawie artykułu: "Tabliczki do znaków drogowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy