Tadeusz Ajdukiewicz


Tadeusz Ajdukiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tadeusz Ajdukiewicz, Konie na pastwisku, 1874

Tadeusz Ajdukiewicz (ur. w 1852 w Wieliczce, zm. 9 stycznia 1916 w Krakowie) – malarz; autor portretów, scen batalistycznych i rodzajowych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W latach 1868–1873 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u Władysława Łuszczkiewicza), a następnie w Akademiach Sztuk Pięknych: wiedeńskiej i monachijskiej (u O. Seitza i A. Wagnera) oraz w pracowni Józefa Brandta. Z licznych podróży przywiózł umiłowanie do tematyki orientalnej. Pracował jako malarz dworski, wykonując portrety na zamówienie. Autor bardzo wielu obrazów, do których należą: Portret Władysława Eljasza, Portret Heleny Modrzejewskiej (1880), Konstanty Branicki na polowaniu, Konie na pastwisku (1874), Portret Andrzeja Potockiego na koniu. Malował również tematykę tatrzańską, m.in. obraz Wycieczka w Tatry, który jest prawdopodobnie identyczny z obrazem Obóz Chałubińskiego.

W 1914 wstąpił do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Malarstwo polskie. [dostęp 2010-02-27].

Literatura uzupełniająca | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tadeusz Ajdukiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy