Tadeusz Prus-Więckowski


Tadeusz Prus-Więckowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Prus-Więckowski (ur. 15 grudnia 1898 w Krakowie, zm. 2 września 1920 w okolicach Hrubieszowa) – żołnierz Legionów Polskich i armii austriackiej, podporucznik Wojska Polskiego. Uczestnik I wojny światowej i wojny polsko–bolszewickiej. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Krakowie-Pogórzu 15 grudnia 1898 w rodzinie Kazimierza i Bronisławy z. d. Jankowska[1]. Jako uczeń gimnazjum wstąpił do Legionów Polskich, był żołnierzem w 4 pułku piechoty Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym z racji pochodzenia wcielony do armii austriackiej.

Od listopada 1918 w odrodzonym Wojsku Polskim. W stopniu podporucznika dowodził kompanią w 4 pułku piechoty. Wraz z pułkiem walczył na frontach wojny polsko-bolszewickiej. Poległ w walce 2 września otoczony przez kawalerię armii Budionnego pod Hrubieszowem.

"Otoczony przez oddziały kawalerii Budionnego, bronił się do ostatka, ostatnią kulą rewolwerową odebrał sobie życie. Zwłoki jego zostały przez bolszewików odarte z munduru i bielizny i pochowane później przez miejscową ludność w nieznanym miejscu"[1].

Pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - kwatera 45 rząd 6, grób 1 i 2[2]

Grób Prus-Więckowskich na Starych Powązkach w Warszawie (stan na kwiecień 2012)

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Polak (red.) 1991 ↓, s. 121.
  2. Cmentarz Stare Powązki: PRUS - WIĘCKOWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-05-27] .
  3. Lewicki 1929 ↓, s. 58.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tadeusz Prus-Więckowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy